Головна Економіка КОРОЇДИ – ПРОБЛЕМА МАСШТАБНА

КОРОЇДИ – ПРОБЛЕМА МАСШТАБНА

Найбільш небезпечними шкідниками українських соснових борів сьогодні є короїд верхівковий, короїдтипограф та короїд шестизубий. Найагресивнішим є верхівковий короїд. Через різкі зміни клімату значно зросла популяція короїдів, які раніше вражали лише ослаблені дерева.

Уражені короїдами соснові ділянки видно неозброєним оком. Хвоя на деревах починає жовтіти і згодом стає бурого кольору, починаючи з верхівки до кінцівки гілок.

Щоб зупинити шкідників, лісівникам доводиться проводити рубки, оскільки інші види боротьби з ними малоефективні. Частково короїдів знищують птахи і комахи. Але основний спосіб зупинити шкідників – вирубка пошкоджених дерев і спалювання порубочних рештків.

Не оминула ця проблема й ліси Львівщини. Станом, на початок лютого загальна площа всихання соснових насаджень у ДП «Жовківське лісове господарство» складає понад 835 гектарів, по Сокальському району площа всихань понад 554 гектари. За минулий рік по підприємству проведено вибіркових санітарних рубок на площі 2054 гектари та 21,5 га суцільними санітарними рубками. Та спостерігається невтішна, чітка тенденція до збільшення площ масового ураження.

Робота лісової охорони на цьому етапі полягає у своєчасному виявленні нових місць пошкоджених деревостанів. Керівник структурного підрозділу (лісництва) надає зведену інформацію на підприємство (лісгосп). Цю інформацію узагальнюють та об’єднують у загальний план санітарнооздоровчих заходів та надають у Львівське лісозахисне підприємство та Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства. Спеціалісти з якого виїжджають і проводять обстеження насаджень, за результатами цього складається акт лісопатологічного обстеження на доцільність проведення санітарних рубок. Лише після усіх цих заходів можна виписувати лісорубний квиток на вирубку пошкоджених дерев.

Відповідно до нових санітарних правил, в лісах України вирубуються лише ушкоджені (сухостійні) дерева, тоді як у цих деревах короїда вже немає, він заселяється у здорових деревах, які на перший погляд, не виявляють ніяких ознак ушкоджень. І виходить так, що ми на крок позаду шкідника, який масово знищує соснові бори. Вони ж уражають дерева надто швидкими темпами. Упродовж місяця здатні знищити його повністю. Тому ушкоджені ділянки терміново потрібно вирубувати. Такі законодавчі нововведення не дозволяють це зробити лісівникам.

Не секрет, що санітарні вирубки лісу подекуди шокують громаду. Люди вважають, що лісівники хочуть вирізати ліс. І аргументи лісівників та науковців про те, що пошкоджений ліс потрібно якомога швидше забрати, не сприймаються. Ця проблема не лише українська, з короїдом борються і польські, і білоруські лісівники, і, як свідчить світова практика – зупинити шкідників можливо лише видаляючи ушкоджені дерева. Бо якщо ми цього не зробимо, то з кожним роком проблему будемо множити на два, а то й на три.

Степан СОХНАЦЬКИЙ, директор ДП «Жовківський лісгосп».