Головна Економіка НОВИЙ СЕЗОН ІЗ НОВОЮ ЕНЕРГІЄЮ: ЩОБ БУЛО ТЕПЛО І ТРОХИ ДЕШЕВШЕ?

НОВИЙ СЕЗОН ІЗ НОВОЮ ЕНЕРГІЄЮ: ЩОБ БУЛО ТЕПЛО І ТРОХИ ДЕШЕВШЕ?

Наче непомітною, але такою впевненою ходою осінь увійшла в наше життя. Прохолодний вітерець все частіше нагадує про те, що не за горами опалювальний сезон. І так хочеться, щоб в домівках було затишно. І щоб опалення не вдаряло по гаманцю, як це буває з року в рік, коли доводиться затягувати паски, особливо тим, хто немає субсидії на тепло. Інформація про те, що цьогоріч КП «Сокальтеплокомуненерго» перейде з газу на альтернативну теплову енергію, без сумніву, зацікавила багатьох абонентів, підключених до мережі центрального опалення. Тому на цю тему наша розмова з директором цього підприємства – Олегом ЮЗЕФИКОМ.

– Пане Олеже, чому саме ТОВ «Біоальтернатива» буде виробляти теплову енергію для Сокаля?

– У міській раді була створена комісія для проведення конкурсу заміщення газу на альтернативні види палива. Участь у ній брали дві структури: «Енергозбереження», місто Львів, і ТОВ «Біоальтернатива», Пустомитівський район, с. Зубра, але офіс їх знаходиться у Львові. Переможцем конкурсу було визнано «Біоальтернативу». І відповідно з ними було підписано угоду на часткову оренду приміщення котельні по вулиці Героїв УПА. Для провадження діяльності їм необхідно було 144 м2. Уклавши цей договір на оренду, підприємство не мало змоги свого часу надати потрібний метраж, тому виділило лише 72. А вже по завершенні минулого опалювального сезону, ми додали їм необхідну площу – ще 72 квадрати, демонтувавши котел №6, потужністю шість з половиною Мегават. А далі вже робота за «Біоальтернативою». Вони закупили котельне обладнання на палетах.

– Що це за палети? І чи має «Біоальтернатива» санітарногігієнічні висновки своєї діяльності?

– На сьогоднішній день я не маю жодної інформації: які будуть викиди і з чого палети. Коли розробляється проект, він проходить експертизу, і за це відповідає керівник ТОВ «Біоальтернатива». На скільки шкідливі викиди в атмосферу від згорання, я не знаю. Це треба знову ж таки питати керівників «Біоальтернативи». Вони кажуть, що це відходи мебельного виробництва.

– За якими показниками це підприємство буде здійснювати свою діяльність?

– Я не був в конкурсній комісії, яка відбирала краще підприємство. Конкурсний комітет був створений при міській раді. Там були свої критерії: найдешевша гігакалорія і таке інше, про це було оголошено в районній газеті. А наскільки вона сьогодні буде дешевшою від газу? Важко спрогнозувати. Наскільки мені відомо, на сьогоднішній день (від авт.: станом на 15.09) виконкомом Сокальської міської ради ще не затверджені тарифи для ТОВ «Біоальтернатива». Але за попередніми їхніми прорахунками і по планових показниках, які вони передбачають нам, ми будемо купувати в них впродовж опалювального сезону до восьми тисяч гігакалорій. Вони порахували її собівартість, рентабельність для різних категорій споживачів – для населення, бюджетних організацій, для інших категорій, і встановили свою ціну. Тільки на виробництво, не транспортування і не постачання, бо це вже буде наша компетенція, їхня ціна для населення – 910 гривень без ПДВ, а для бюджетних організацій 1065 гривень на 1 Гкал.

– Мене цікавить динаміка здешевлення теплової енергії для населення, зважаючи на те, що електрика виросла в ціні. Яких тарифів сподіватись в наступному опалювальному сезоні?
– Коли проводився конкурс, а він проводився в 2016 році, електрика подорожчала, і зрозуміло, що ці моменти також будуть враховані. А якщо брати попередні роки, то ціна була, включаючи транспортування, постачання, втрати і так далі – 1630 гривень при роботі на газ. Цього року вже буде дорожче.

Але, купуючи в «Біоальтернативи» теплову енергію по 910 гривень для населення, плюс ПДВ, плюс усі мої затрати на транспортування, на мережі, електрику, адмінвитрати, закупівлю матеріалів тощо, звісно, ціна зросте. А щодо газу, то зауважу, що НАК «Нафтогаз» нас ставить в такі рамки, що ми не в стані злізти з цієї «газової голки». От у мене зараз проплата за газ становить 98,8 відсотка. Це найбільший показник в області! З 2012 року був узгоджений графік погашення заборгованості, і якщо минулого року станом на 1.10 заборгованість підприємства становила 6 мільйонів 857 тисяч, то станом на сьогодні ми погасили майже мільйон сто тисяч гривень. І далі «Нафтогаз» диктує умови: заплати ще 703 тис. грн до початку опалювального сезону. От звідки? Підприємство, яке від квітня місяця стоїть, має взяти кошти на погашення цих боргів і на оплату газу в наступному сезоні? Ці вимоги в тарифі не закладені.

– Загалом Ваше відношення до впровадження такого виду теплової енергії?

– У мене нема власного досвіду при роботі за палетами. Але з досвіду спілкування з іншими теплопостачальними організаціями наведу приклад Миколаєва, де свого часу також перейшли на альтернативні види палива, а тепер повертаються на газ. Знаю, що були проблеми в Золочеві, такі самі проблеми в Бродах. Час покаже. Я завжди кажу: той, хто їздив на «Мерседесі», вже на «Жигулі» не сідає. Той хто палив газом, скільки б він не коштував, буде палити газом. Ну, чомусь так сталось, ми звикли до газу. Працювати на газі простіше, ми можемо його регулювати. Побачимо, як буде. Я буду змушений укладати з «Біоальтернативою» угоду на закупівлю теплової енергії. Але споживач буде мати договір зі мною, і в разі якихось проблем буде звертатись до кого? До мене…

Я – архітектор за першою освітою і колись старанно в університеті студіювала предмет «Теплотехніка» і «Теплопостачання». Здешевлення теплової енергії – це, звичайно, добре, але чи була спроба проаналізувати загальну картину споживання тепла в мережі центрального опалення? Левова частка абонентів «Сокальтеплокомуненерго» отримують субсидії і, за моїми спостереженнями, чимало є таких, які завжди мають претензії до якості послуг цього підприємства і не надто переймаються тим, яку різницю держава відшкодовує їм у вигляді дотацій. І навіть, коли їхня одна квартира на стояку чи навіть у під’їзді – це шалені тепловтрати і збитки для держави. Але вони законно відстоюють своє право мати субсидії на центральне опалення.
І от спробуймо, так би мовити, на хлопський розум проаналізувати усі тепловтрати по мережі. В моєму під’їзді 20 квартир, і лише однадві приєднані до центрального опалення. В сусідніх трьох під’їздах їх набереться квартир 1015 із 70! А зазирнемо в підвали: в зимову пору року в них можна добряче зігрітись. З одного боку – це не погано, а з іншого? За словами пана Олега Юзефика, директора КП, «ця внутрішньо будинкова система не належить «Сокальтеплокомуенерго», вона на балансі «Сокальжитлокомунсервісу». Тому ізоляція цих трубопроводів, зменшення втрат у мережі залежить від них». І хай відповідні висновки, прочитавши цей допис, роблять ті, хто за це відповідає. А от щодо діяльності ТОВ «Біоальтернатива», то, думаю, варто було б поінформувати керівництво «Сокальтеплокомуненерго», з чого вироблятимуть палети, і які викиди в атмосферу. Котельня знаходиться в спальному районі Сокаля, тому ці знання не зашкодять сокальчанам.

І на ще один момент хотілось би звернути увагу. Давайтено будемо бережливими! Якщо економічно необґрунтовано подавати тепло в будинок, в якому левова частка абонентів відключена, то, можливо, варто було б запропонувати соціально незахищеним людям, які мають субсидії на центральне опалення, інші види тепла. Наприклад, керамічне інфрачервоне опалення, яким я, для прикладу, користуюсь вже другий рік. Є українські інноваційні фірми, які чудово себе зарекомендували і які беруть участь в державній програмі з енергозбереження «Теплий дім». Коштує таке опалення, за сучасними мірками, недорого, але економія – колосальна. І жодних зайвих витрат! Людина може регулювати температуру на панелі, яка окрім того, що гріє, ще має дезінфікуючі властивості. В моїй квартирі на 5 поверсі пропав грибок. І мені, зізнаюсь, трохи дивними завжди видавались діалоги людей, які отримують субсидії і користуються центральним опаленням, мовляв, «ой, в хаті так жарко, що постійно відкрита кватирка». А з тої кватирки взимку видувається тепло, за яке платить держава…

Запитайте-но заробітчанина, який повернувся з-за кордону, як європейці бережуть свої гроші і як ощадливо ставляться до енергоресурсів. Взимку в їхніх помешканнях 1618 градусів, а ми звикли, що в нас має бути +22, і якщо, не дай Бог, +18, вже біжимо жалітись, що в квартирі холодно! До речі, ще 2011 року Ужгород став першим містом, яке відмовилось від централізованої системи опалення. Більшість городян встановили газові котли, а як альтернатива – електричне опалення. Соціально незахищеній верстві, перш за все, пенсіонерам, електрообігрівачі встановили міським коштом. Решту неімущих людей поставили на чергу. І за останні роки всі проблеми вирішили! Відмовились від централізованого опалення і бюджетні установи. Всі медзаклади, освітні і культурні установи забезпечили власними модульними котельнями. Ще 2011 року така мінікотельня коштувала близько 400 тисяч гривень і обслуговувала в Ужгороді два дитячі садки. Зараз страшно уявити, яка її вартість. Про це треба було думати раніше…

За вікном 2017й, попереду опалювальний сезон. І кожен раз, коли морозець щипатиме щічки, будемо згадувати, яке чудове було літо. Ми приймали теплий душ не для того, щоб зігрітись, а щоб освіжитись.

Ірина СЛАВЧАНИК.