Головна Економіка Щодо оподаткування спадщини членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення

Щодо оподаткування спадщини членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення

Сокальське відділення Червоноградської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ) оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

При цьому, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розд. І Податкового кодексу України).

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розд. IV ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Якщо, фізичні особи – резиденти, отримують спадщину (подарунок) від фізичної особи – резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. від вартості будь-якої спадщини (подарунку).

Податкова знижка для фізичних осіб

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати.

Платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки з метою зменшення свого оподатковуваного доходу за наслідками звітного року фактично здійснені ним деякі витрати. Перелік витрат, за якими застосовується податкова знижка, визначено у п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України.

При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.

Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня  включно наступного за звітним податкового року.

Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з використанням права на податкову знижку відображається платником податків у розділі V декларації.

У рядку 13 декларації вказуються позначкою «х» документально підтверджені категорії витрат, що включаються до податкової знижки відповідно до статті 166 ПКУ.

 

В.о.начальника Червоноградської ОДПІ

ГУ ДФС у Львівській області                                                                 Н.Я. Жолудєва