Головна Життя ВІД КОЖНОГО ЗАЛЕЖИТЬ МАЙБУТНЄ СОКАЛЬСЬКОЇ ЛІКАРНІ

ВІД КОЖНОГО ЗАЛЕЖИТЬ МАЙБУТНЄ СОКАЛЬСЬКОЇ ЛІКАРНІ

На розширеній медичній раді Сокальської ЦРЛ йшла мова про реформу первинної медичної допомоги, проблеми та шляхи її вирішення. Подаємо виступи керівників лікарні та влади.

Сергій КАСЯН, заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ:

– Реформуванння у галузі медицини розпочалося фактично у 2016 році. Основні законодавчі засади медичної реформи були прийняті у 2017ому. Прийняті закони «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я, автоматизація закладів охорони здоров’я», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», «Про підвищення доступності якості медичного обслуговування у сільській місцевості».

Які головні завдання перед закладами охорони здоров’я поставленні на 2018 рік? Перше – це реформування закладів первинної медичної допомоги і реорганізуватися у некомерційні комунальні підприємства. Друге – забезпечити комп’ютеризацію, обрати медичні інформаційні системи, підключитися до електронної системи охорони здоров’я, отримати електронні цифрові підписи для закладу охорони здоров’я і лікарів. Привести матеріально-технічне забезпечення закладів у відповідність до табелю технічного оснащення. Почати активне інформування та підписання з пацієнтами декларацій про вибір лікаря первинної допомоги, укласти договір з Національною службою здоров’я.

Також є завдання для місцевої влади у сфері медицини. Це ухвалити рішення, необхідні для адміністративної і господарської автономізації закладів охорони здоров’я; комп’ютеризувати медичні заклади, які є майном громади. На рівні місцевого бюджету підтримати програми громадського здоров’я для населення. Що таке автоматизація? Перетворення комунальних закладів в некомерційні неприбуткові підприємства. Пільговий період триватиме до 31 грудня 2018 р. Для чого медичним закладам потрібна автоматизація? Тільки медичні заклади в статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укласти договори з Національною службою України. Заклади зможуть самостійно розпоряджатися отриманими коштами й будуть вільно встановлювати розмір заробітної плати для медичних і інших працівників. Немає ризику банкрутства, бо багато хто спекулює на цьому.

Як відбуватиметься перехід від субвенції до прямих виплат? Перший квартал цього року – це час для підготовки. На перехідний період залишаються обидві системи фінансування. Це медична субвенція й прямі виплати за договорами з Національною службою здоров’я України. Медичні заклади зможуть приєднувати до реформи тільки групою: одразу весь район, місто, ОТГ. Важливим складовим у проведенні реформи є електронна система охорони здоров’я, яка забезпечує прозорість і використання бюджету для закупівлі державою медичних послуг і препаратів; отримання даних про систему охорони здоров’я, контроль якості медичних послуг, показники здоров’я. Центральний компонент – реєстр медичних закладів, лікарів, пацієнтів, декларацій. Тут є також медичні інформаційні системи.

Що зробили на місцевому рівні, щоб розпочати реформування? По Сокальській ЦРЛ видано накази про створення Сокальської амбулаторії загальної практики сімейної медицини та внесення змін, а також Белзької амбулаторії загальної практики сімейної медицини; «Про оптимізацію мережі і внесення змін в штатний розпис»… Адже потрібно було відокремити структури поліклініки Сокальської первинки, бо тут працюють фахівці другого і першого рівнів. Це – основна ідея створення амбулаторій як в Сокальській поліклініці, так і в Белзькій районній лікарні.

Згідно з наказом про оптимізацію, в первинній медичній допомозі виключно є сімейний лікар, терапевт, педіатр, медсестра сімейного лікаря, медсестра терапевта і медсестра педіатра. Щоб могли працювати, щоб максимально не скоротили людей. Тарифні ставки акушерок в амбулаторіях та ФАПах перепрофілювали в медсестeр сімейної медицини. У нас також була проблема зі стоматологами. У всіх районах ці служби на рівні амбулаторії були ліквідовані різними методами. Те саме відбулося і у нас. З кожним лікарем-стоматологом була проведена робота, їм запропоновано на пільгових умовах орендувати приміщення в амбулаторіях, в яких працювали, та перереєструватися у ФОП і здійснювати медичну практику. Гірша ситуація склалася з лаборантами. На сьогоднішній день вона критична і маємо спільно її вирішити. Реформа передбачає, що у сімейного лікаря в кабінеті є аналізатори крові, сечі, біосемічний, працює і не залучає до цього лаборанта. Це – ідилія. Такого у нас скоро не буде. Нам потрібно зробити так, щоб лаборанти залишилися в амбулаторіях. Сьогодні важко уявити роботу амбулаторії загальної практики сімейної медицини без цього спеціаліста.

25 квітня на засіданні Уряду затверджено постанови, які в законодавчому полі унормовують впровадження медичної реформи: «Про затвердження порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування», «Деякі питання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», а також деякі питання електронної системи охорони здоров’я. Зокрема, за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги визначається тариф на оплату первинної меддопомоги та обслуговування одного пацієнта, який підписав декларацію з лікарем. У цьому році він становитиме 370 гривень. Також документом регламентується коригування коефіцієнта для п’яти вікових груп. Зокрема, обслуговування дитини до п’яти років, чотири ставки – 1480 гривень, від 6 до 17 років – 2,2 ставки – 814 гривень. Обслуговування пацієнтів від 40 до 64 років – 1,2 ставки – 444 грн., віком від 65 – дві ставки. При цьому плата при обслуговуванню пацієнтів по червоному списку і які не вибрали свого лікаря й не підписали з ним декларацію, становить 240 гривень. Так, умовно підписали 10 тисяч декларацій. В середньому це становить 5 мільйонів гривень. Якщо не підписали – це 2500000. Практично у два рази втрачаємо.

Постановою передбачається типова форма договору. Національна служба охорони здоров’я має їх оплачувати відповідно до встановлення тарифів та коригування коефіцієнтів. У договорі також визначені права і обов’язки сторін, їх відповідальність, умови, порядок та строки оплати медичних послуг, наданих медичним закладом. Відповідно до затвердженого порядку, підписання договору, Національна служба охорони здоров’я України публікує відповідне оголошення, у якому визначаються послуги за програмою державних медичних гарантій, які надаватимуться за договором.

Підписання договору здійснюється через електронну систему здоров’я. Крім того, на єдиному вебпорталі органів виконавчої влади України (урядовий) опубліковано постанову про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання первинної медичної допомоги, яка набуває чинності з першого липня цього року. Ми розуміємо, що з того часу не запрацюємо у системі. Сокальська районна рада прийняла рішення про зміну у структурі нашого закладу, тобто створення Сокальської і Белзької амбулаторій загальної практики сімейної медицини, а також на розгляді є питання про перетворення Сокальської ЦРЛ на комерційне підприємство. На такий перехід потрібно три місяці, бо для цього потрібно пройти всю належну процедуру. І не раніше 7 липня зможемо повернутися до цього. Реально, підписати угоду з Національною службою зможемо десь з 1 жовтня.
Що зроблено в Сокальській ЦРЛ у цьому напрямку? За кошти світового Банку були забезпечені всі 12 амбулаторій комп’ютерами і підведено Інтернет. Для сімейних лікарів Сокаля і Белза, приписних дільниць, за кошти районного бюджету закуплено 20 комп’ютерів і підведено Інтернет. Відбувся семінар по електронному декларуванню, створенню електронної реєстратури, електронної карти пацієнта. Це у нас уже функціонує. Фахівці проводять навчання по підключенню через систему «Медікс» та EHealth. Почали працювати в умовах жорсткої конкуренції з Червоноградською міською лікарнею.

Якщо раніше відтік пацієнтів не відображався ні на чому, то сьогодні це відчутно. Якщо 5000 пацієнтів зареєструється у Червонограді, це мінус 2,5 млн. грн. з нашого бюджету. Ми розробили графік виїзду медиків у села, прилеглі до Червонограда. Це Волсвин, Острів, Добрячин, Борятин, Бендюга, Межиріччя, Переспа, Зубків, Комарів, Волиця… В цьому випадку ми недопрацьовуємо. Реєстрація наших хворих відбувається у Червонограді.

На сьогодні зареєструвалося 13558 пацієнтів, що складає 17,5 відсотка. Як повідомив Червоноградський міський голова, у Червонограді 31 тисяча. Це 41 відсоток жителів Червонограда, Соснівки, Гірника. Але не можна порівнювати реєстрацію у місті й селі.
Далі С. Касян проаналізував реєстрацію пацієнтів по кожному лікувальному закладу, найбільше – 8662 громадян – зареєструвалося в Сокалі. На жаль, Великомостівська районна лікарня ще не приступила до підписання електронних декларацій, де налічується 13 тисяч мешканців. Він звернувся до медичних сестер, сімейних лікарів відповідальніше ставитись до роботи й активніше залучали до приписної компанії фельдшерів ФАПів. Адже вони користуються авторитетом, тому до їхньої думки прислуховуються.

Заступник головного лікаря проаналізував видатки на утримання амбулаторій та ФАПів та скільки потрібно коштів для їх функціонування, наголосив на що потрібно звернути увагу. Поінформував, що у цьому році планується розширити дві сільські амбулаторії (Волиця, Волсвин) загальної практики сімейної медицини, та придбати автомашини для сімейних лікарів.

Серед лікарів поки що найбільше набрала декларацій (1200) сімейний лікар Швець. Доповідач закликав інших підійти відповідально до підписання електронних декларацій з пацієнтами, наголосивши, що підписаними деклараціями вони гарантують собі достойну заробітну плату, існування лікувального закладу, в якому працюють. Бо без лікувального закладу не зможуть здійснювати свою діяльність.
Можна по різному дивитися і підходити до цієї реформи. На жаль, перед нами не залишилося вибору. Маємо йти цим шляхом, подобається чи ні, дискутуємо чи не дискутуємо. Але найбільша несправедливість – це прирівняння капіталійних ставок для міських та сільських дільниць. Це загроза. Ми знову ставимо в нерівні умови лікарів первинки на селі, порівняно з їхніми колегами у місті. За сімейним лікарем – утримання амбулаторії сімейної медицини та ФАПів, плата за комунальні послуги. Це укладання угод з мешканцями. Це, звичайно, й складність з цим. Для прикладу можна назвати Хлівчанську амбулаторію, про забезпечення обладнанням самих лікарів. У нас найновіше, що є в первинці – комп’ютери. Але в амбулаторіях нема нормальних тонометрів, вже не кажучи про апарат вимірювання цукру і т. д. Звертатимемося до районної ради, щоб допомогли лікарям первинки мати відповідні умови праці та необхідне обладнання.

Співдоповідачем була головний лікар Сокальської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Надія Михальчук. Пропозиції вносили головний лікар Белзької лікарні Ігор Кошовський, сімейний лікар Надія Кінах, завідувач терапевтичним відділенням Тетяна Клєшанцова, заступник головного лікаря по лікувальній роботі Марія Кріль, голова профспілки медичних працівників Андрій Наконечний, лікар Аркадій Каліщук, заступник головного лікаря по материнству і дитинству Марія Гулавська та інші.

Заступник голови РДА Микола Поліщук підкреслив, що час реформ – це дуже складний час. А медична реформа поготів, адже несе кардинальні зміни у медичній галузі. Основна функція Сокальської РДА – це виконання закону України на території району. Цю реформу мусимо виконувати. І намагаємось впроваджувати на Сокальщині. Ми виконали усі процедури, яких вимагає чинне законодавство, щоб Сокальська ЦРЛ розпочала процес реформування. Проводили і проводимо зустрічі, наради, сесії, де виносимо це питання на розгляд та обговорення. Можливо, наше суспільство і громадяни ще не готові до цієї реформи. Вважаю, що те реформування не покращить медичне обслуговування у віддалених селах, де немає ні доріг, ні обладнаних амбулаторій, ні Інтернету. До того ж сімейним лікарям платитимуть стільки ж, як і їх колегам у місті. Чомусь є передбачена вища оплата для медиків, які працюватимуть у гірських районах. І закон не дає можливості регулювати це.

Сьогодні лікарі перебувають у жорсткій конкуренції. За стислі терміни, де нема часу на розкачку, піднесення свого рейтингу, набрати таку кількість пацієнтів, щоб могли нормально функціонувати медичний заклад і надавати медичну допомогу населенню. Тому просив медичних працівників йти до людей, літніх одиноких, інвалідів, які не можуть прийти до медичного закладу, щоб укласти з ними декларації, щоб не залишити їх поза увагою.

Заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко наголосив, що районна рада турбується, щоб лікарі мали достойні робочі місця, могли працювати і надавати жителям Сокальщини якісні медичні послуги. Працювати у час впровадження реформи дуже складно. У країні триває війна. Багато хто з медпрацівників були на сході і лікували бійців. Розпочалася медична реформа, яка кардинально змінює медичну галузь. Ці зміни потребують врегулювання медичної галузі у Сокальському районі на сесії районної ради. Рішення приймаються більшістю депутатів, бо розуміють, що мають бути врегулювання на законодавчому рівні, робиться все для того, щоб реформа йшла позитивним шляхом. Виділялися кошти на реалізацію мікропроектів в медичній галузі, придбання комп’ютерів. Перемога у міжнародному проекті «ПольщаУкраїнаБілорусь» і те, що пропонується по державній програмі будівництва амбулаторій та закупівлі автомобілів. Готовий проект рішення, де виділяють 20 відсотків до співфінансування. Сокальська районна рада та депутати надають всебічну підтримку адміністрації ЦРЛ у проведенні реформування. А громадяни Сокальщини свідомі і підпишуть декларації з сімейними лікарями, що стане першим кроком до успішної реалізaції реформи в районі.

Роман ШВЕД, головний лікар Сокальської ЦРЛ:

– У нас є великі вимоги, на превеликий жаль, сьогодні, не всі розуміють, що нас чекає, яка перспектива. Шкода, що присутні не всі сімейні лікарі,•зате є всі керівники підрозділів, що також важливо. Розуміємо, що реформа вже триває. І потрібно зробити так, щоб ми не пасли задніх. На останній нараді в області кожного головного лікаря запитували, який процент маємо по підписанню договорів з пацієнтами. Називали різні цифри: і 0, 2, 4, 5%… Ми не подали інформацію і до нас було зауваження, хоча тоді мали 16 відсотків, а сьогодні 17,5%. Нам потрібно до 1 липня хоча би 30 відсотків, то бачитимемо майбутнє. Інший район може собі дозволити, але не наш. Сьогодні маємо бути першими в конкурентній боротьбі з сусідами. Крім того, це вплине на фінансування медичної галузі району в цілому.

Дуже прикро, що сімейні лікарі, особливо, у сільській місцевості так собі легковажать. До речі, своєю зарплатою та зарплатою працівників, а також майбутнім лікувального закладу. Добре, що тут присутні керівники підрозділів – це наше майбутнє. Якщо у вашому закладі 3040 відсотків пацієнтів відійде до Червонограда, чи матимете з ким працювати?! Думаю, що ні. Тим більше, що фінансування через систему Національної служби здоров’я є набагато вищим.

Упродовж двох років районна рада нас підтримує. Крім того, залучаємо кошти через мікропроекти, йде фінансування з району. Були дуже важкі часи, проте мали можливість розвиватися. І я б хотів, щоб цю тенденцію не втратили. Сьогодні від кожного з нас це залежить. Не від районної ради, не від департаменту охорони здоров’я, не від адміністрації Сокальської ЦРЛ, а від вас. Все у ваших руках.
Я думав, що буде складніше підписати угоди у райцентрі, але виявилося, що важче це зробити на периферії. Наскільки проблематично лікарю з медсестрою піти до людей, які проживають у селах, і підписати угоди з мешканцями до 1 липня. Потрібно лише захотіти.

Тепер по некомерційному підприємстві. Позитивом є те, що появився великий процент відповідальності. Ми не зможемо забезпечити вас заробітною платою. А в некомерційному підприємстві чітко написано, що незахищена законом ваша зарплата. Нині від кожного з вас залежить майбутнє лікарні. Тоді стоятиме питання про оптимізацію відділень, медсестер, лабораторій…Тому дуже важливо до 7 липня підписати декларації з пацієнтами. Сподіваюся, що до 1 жовтня буде підписано їх 6065 тисяч. І для цього потрібно працювати, йти до людей, залучати їх. До того ж підписана угода не є гарантією, що той пацієнт залишиться з вами назавжди. Адже в нього є право вибору, якщо ви з ним не спрацюєтесь, не ввійдете в довіру, він може перейти до іншого сімейного лікаря.

Я був проти розділяти первинку і вторинку, щоб ви один одного підтримували. Це дуже важливо, бо як для сімейного лікаря важливий результат, коли він скеровує хворого у стаціонар, буде переживати, щоб з ним добре повелися і зробили все, щоб повернути йому здоров’я.

Роман Швед закликав медичних працівників до тісної співпраці, тоді буде добрий результат:

– Ми багато зробили, але ще багато потрібно зробити. На наступній сесії районної ради будуть виділені кошти на співфінансування міжнародних проектів. Зможемо придбати медичну апаратуру, щоб належно виглядали і були конкурентоспроможними. Думаю, через дватри роки це стане реальністю. Плануємо придбати апарат УЗД, наркознодихальний апарат та санітарну машину. Наявність реамобіля дасть можливість за декілька хвилин наших пацієнтів привезти в лікарню. Буде своя невідкладна допомога. Робимо все для того, щоб були успішні й розвивалися. Просив би, щоб кожен керівник підрозділу ставив перед собою завдання і ми розширювали спектр медичних послуг, бо з 2020 року наступить другий етап медичної реформи. І чим більше надаватимемо кваліфіковані послуги, складніші робитимемо оперативні втручання, тим більшу отримуватимемо зарплату. Якщо лікувальний заклад матиме можливість, зможе її й потроїти.

Користуючись нагодою дякую представникам влади за підтримку медицини району, завдяки їм зможемо придбати сучасну апаратуру, яка допоможе своєчасно на ранніх стадіях діагностувати важкі захворювання, зберегти здоров’я жителям Сокальщини. Підтримуватимемо сімейних лікарів у всіх добрих починаннях.

Прийнято відповідне рішення медичної ради. Зокрема: активізувати роботу сімейних лікарів, фельдшерів по укладаннню угод з пацієнтами; розпочати електронне декларування в системі ЕHealth в медичних закладах Великомостівської ОТГ; зберегти посади лаборантів в сільських амбулаторіях; закупити необхідне медичне обладнання для лікарів, які надають первинну медичну допомогу та ін.

Василь СОРОЧУК.
Фото автора.