Головна Історія КОЛИ ВИ ВМИРАЛИ, ВАМ ДЗВОНИ НЕ ГРАЛИ, НІХТО НЕ ЗАПЛАКАВ ЗА ВАМИ...

КОЛИ ВИ ВМИРАЛИ, ВАМ ДЗВОНИ НЕ ГРАЛИ, НІХТО НЕ ЗАПЛАКАВ ЗА ВАМИ …

1 листопада в Сокалі відзначили 100ту річницю Листопадового чину, внаслідок якого у 1918 році було проголошено про створення Західноукраїнської народної республіки. Після Служби Божої, на якій були присутні керівники району та міста, громадськість Сокаля зібралася біля стели пам’яті Героям Небесної Сотні. Священики відслужили панахиду та вшанували пам’ять тих, хто загинув під час революції Гідності та в зоні АТО. Голова Сокальської районної ради Микола Пасько та керівник апарату Сокальської райдержадміністрації Віра Левандовська поклали квіти до підніжжя стели Героїв.

А далі представники влади, громадських організацій, учнівського парламенту, а також духовенство, мешканці Сокаля під національними знаменами пройшли урочистою ходою вулицями міста. Очолювали колону пластуни Сокальської станиці та члени братства вояків ОУНУПА. Під супровід духового оркестру Сокальського районного народного дому усі процесійно підійшли до Сокальської міської ради, де митрофорний протоієрей отець Ярослав Кащук освятив встановлену напередодні пам’ятну дошку з написом: «В цьому будинку з листопада 1918 року діяли органи державної влади ЗахідноУкраїнської Народної Республіки». Опісля колона рушила на кладовище. Тут, біля пам’ятника Борцям за волю України, де похований 101 стрілець УГА, які загинули в боях, обороняючи Західноукраїнську Народну Республіку в 19181919 роках, священнослужителі: митрофорний протоієрей УГКЦ о. Ярослав Кащук, о. Роман Синицький, о. Ярослав Валюх, о. Михайло Ментух, о. Андрій Дутчак, митрофорний протоієрей УАПЦ Володимир Жарський – відслужили панахиду за всіх убієнних воїнів, які боролися за незалежність України у всі часи. Опісля освятили пам’ятну дошку з прізвищами стрільців УГА, які загинули в Сокалі.

Митрофорний протоієрей отець Ярослав Кащук зазначив, що утворення Західної Української Народної Республіки – це визначна подія в історії українського народу, яка на весь світ заявила, що українці можуть відстояти свою незалежність і мати державу.•Він закликав присутніх не бути байдужими, гідними пам’яті українських Cічових стрільців, і як вони боротися за свою честь, гідність, боронити рідну землю…
Урочисте віче розпочалося із спільної молитви. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих за волю України. «Не було б 1 листопада 1918го, не було б і нас. Цей день для нашого народу є великим, адже це відродження нашої державності. Багато людей загинуло за цей прапор, за цю землю, за цю символіку», – зазначив почесний голова братства вояків ОУНУПА Михайло Куцяба, закликавши підростаюче покоління наслідувати приклад героїв, любити Україну, свій край та служити їм.

Голова Сокальської районної ради Микола Пасько наголосив, що ця історична подія відкрила шлях до спільної боротьби за соборну і незалежну державу і є символом незламності українського народу. Результатом прагнення українців жити у єдиній соборній державі стало проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та ЗахідноУкраїнської Народної Республіки 1919 року… Цей вибір вони захищали у жорстокій боротьбі із зовнішніми та внутрішніми ворогами впродовж століття. Роблять це і нині на сході України, відстоюючи її територіальну цілісність.

Микола Пасько також повідомив, що до відзначення 100річчя ЗУНР Сокальська районна рада прийняла рішення про виготовлення пам’ятних знаків. Їх встановили не лише в Сокалі, а й по району. Загалом в рамках проекту «Відновлені імена героїв» була виготовлена 21 дошка з прізвищами вояків УГА, які воювали та загинули на наших теренах. Це, на його думку, пам’ятатимуть про їхній героїчний чин й прийдешні покоління.

Керівник апарату Сокальської райдержадміністрації Віра Левандовська підкреслила, що 1 листопада був і залишається в житті українського народу однією з найбільших подій української історії. Адже 1 листопада 1918 р. на стародавній ратуші у Львові вперше замайорів синьожовтий стяг. На основі тимчасової Конституції виникла Західноукраїнська Республіка. Світлі постаті героїв старшин і стрільців, які ціною власного життя обороняли західні кордони, стали прикладом, гордістю для майбутніх поколінь української нації. Вшановуючи пам’ять творців ЗУНР, маємо усвідомити, що приклад їхнього служіння Богові і України надалі залишається взірцем для кожного з нас.

Депутат Львівської обласної ради Сергій Касян побажав усім тих почуттів гордості за нашу націю, що сповідували учасники Листопадового чину, які своїм життям довели відданість Україні та національним ідеалам. Адже сьогодні, як ніколи, в умовах російської агресії, важливими для нас є ідеали свободи, незалежності і єдності Української держави і української нації. Україна у нас єдина і ми її нікому не віддамо.
«Сьогодні маємо сторічний ювілей створення ЗУНР. Це була чергова спроба українського народу втілити в життя свою найзаповітнішу мрію – здобути незалежну українську державу. На жаль, як і 100 років потому, наші побратими, діди, батьки, діти, внуки, зараз продовжують відстоювати незалежність та територіальну цілісність України на сході. Нам потрібно добре запам’ятати уроки історії, для того, щоб не допустити повторення трагічних сторінок в майбутньому. Усім нам потрібно працювати над розбудовою сильної незалежної України, докласти максимум зусиль, щоб вона стала процвітаючою», – сказав Сокальський міський голова Вадим Кондратюк.

Ведуча віче Галина Дробиняк зробила екскурс в минуле, перенісши присутніх на вулиці Львова 1 листопада 1918 року, де відбувалося листопадове повстання.
Пластуни Сокальського осередку пласту прочитали вірші, присвячені тим подіям.
Опісля присутні виконали пісню Січових cтрільців «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали…» Представники влади, державних установ, громадських організацій, пересічні громадяни поклали квіти та запалені лампадки до підніжжя пам’ятника Борцям за волю України, які були справжніми Героями.

Теперішнє покоління, особливо молодь, має не тільки пам’ятати про цих борців, а й брати за приклад їхню любов до рідної землі, самовіддане служіння Батьківщині.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора та Юлії Сорочук.