Головна Інтерв'ю ПРИМНОЖУЮТЬ НАДБАННЯ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ

ПРИМНОЖУЮТЬ НАДБАННЯ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ

У нових ринкових умовах споживча кооперація намагається сповна виконувати своє головне завдання, історично притаманну їй соціальну місію – вірно служити людям праці та державі. Кооператори щодня відчиняють двері магазинів, де можна купити продукти харчування, промислові та господарські товари, а також поповнити рахунок мобільного телефона, просто обмінятися новинами.

Галузь кооперації працює стабільно, сплачує податки, створює нові робочі місця, розширює сферу торговельних послуг для жителів Сокальщини. Кооператори на місцях стараються аби сільські магазини не відрізнялися від міських. Вони зуміли налагодити торгівлю найрізноманітнішими товарами і створити добрі умови праці та затишок для покупців. Нині навіть у найвіддаленіших селах району можна придбати не тільки продукти, а й товари непродовольчої групи, в тому числі й будівельні матеріали. Їм вдається працювати стабільно та рентабельно. В тому неабияка заслуга кожного члена дружньої команди, яка поряд із традиційними методами торгівлі сміливо запроваджує нові, прогресивні способи менеджменту. Відтак стали гідними конкурентами на економічному ринку. Адже нічого кращого, аніж кооперація, якій понад 150 років, у селі ніхто досі не придумав.

ЗЛАГОДЖЕНО Й З ПРИБУТКАМИ

– Ми дотримуємося традицій кооперації та базуємося на стабільності у роботі, – каже голова правління Сокальської райспoживспілки Петро Габа. – Адже крім асортименту, цінової доступності, наші працівники – професіонали, які пов’язали свою долю з кооперацією. Вони використовують досвід попередніх поколінь, вдосконалюють професійну майстерність, передають її молоді, яка постійно поповнює наші лави. Адже споживча кооперація створювалась не одним поколінням пайовиків і наше завдання – примножити ці надбання на новій, сучасній базі і достойно передати їх дітям та внукам.

Система споживчої кооперації району налічує 50 магазинів та 14 об’єктів ресторанного господарства у 48 населених пунктах, впевнено крокує шляхом поступального економічного розвитку. Петро Габа зазначив, що основний показник товарообороту галузі торгівлі за шість місяців цього року сягнув майже 14100 тис. грн., що на 12 відсотків більше, ніж торік. Реалізація товарів на одну людину становить 922 грн. Продовольчих товарів реалізовано на 10970 тис. грн., а непродовольчих – на 3130 тис. грн. В ресторанному господарстві реалізували товарів на 4348 тис. грн., що на 11 відсотків більше відповідного періоду 2017ого. Власної продукції виготовили та реалізували на суму 2900 тис. грн. Споживчі товариства та підприємства району працюють злагоджено і з прибутками. У кожного є свій підхід до роботи та одна мета – забезпечення населення якісними торговельними послугами, в першу чергу, – мешканців сільської місцевості, жителів віддалених сіл. В цьому переконалася, коли побувала у деяких населених пунктах району.

СУЧАСНИЙ ВИГЛЯД КРАМНИЦЬ І ДОБРОЗИЧЛИВІ ПРОДАВЦІ

Белзьке споживче товариство невелике, але тут працюють професійно та злагоджено, суто жіночим колективом. Трудова біографія кожної працівниці нерозривно пов’язана зі споживчою кооперацією. Не одне десятиліття трудяться в крамниці села Жужеляни продавці Марія Слиш та Любов Богуш. Вони завоювали прихильність жужелянців, а заклад користується популярністю. Пані Марія зауважила, що після реконструкції крамниці обсяг товарообігу збільшився майже у два рази. Жужеляни далеко від Сокаля та Червонограда, а в крамниці асортимент товарів має понад тисячу найменувань. Не потрібно за будьякою дрібницею їхати в місто. На полицях покупці можуть знайти все необхідне для свого дому – від продуктів, до побутової хімії, посуду, будівельних матеріалів. Тут є столики, де можна й посмакувати кавою чи морозивом, випити пиво чи квас… «Декілька років тому про таке ніхто й мріяти не міг», – підсумовує продавець. Та біда, що нині у селах залишилися одні пенсіонери, працездатне населення виїжджає на роботу в Польщу або деінде.

Для своїх покупців белзькі кооператори намагаються підібрати найкраще і за найнижчою ціною, адже чудово розуміють сільських жителів, яким не по кишені захмарні ціни на продовольчу продукцію.

– Після ремонту у нас значно побільшало покупців, хоча неподалік є приватна крамниця, та й у місцевому поштовому відділенні також можна придбати продовольчі товари, – каже продавець Любов Богуш. – Але ми стараємося виглядати на рівні, кожен товар має свого покупця.

– У селі є декілька крамниць,– вступає у розмову жителька села Ірина Шурма.– Але я звикла ходити сюди, бо живу неподалік. Щодень приходжу за хлібом, булочками та усіма необхідними продуктами. Продавців добре знаю, бо ті багато років тут працюють… Вони ввічливі та привітні, вміють вислухати і порадити.

– Белзькі кооператори дбають про те, аби кафе, крамниці системи споживчої кооперації мали сучасний вигляд і приваблювали покупців не тільки широким асортиментом товарів, але й затишком, чистотою, охайністю, ввічливістю працівників. Ми намагаємося модернізувати приміщення. Плануємо відкрити кафе у селі Жужеляни, – сказала голова правління Белзького споживчого товариства Галина Пеклич.

ВЕЛИКОМОСТІВСЬКЕ СТ ТРИМАЄ МАРКУ

У кожному з кооперативних закладів Великомостівського СТ – чистота та порядок, охайна прилегла територія, широкий асортимент товарів. І скрізь є свої особливості. Так, у магазині села Волиця, де працює продавець Галина Ткачик, кооперативний стаж якої 20 років, найкраще торгується кондитерськими, тютюновими виробами, морозивом, солодкими напоями.

Волиця – село невелике, але тут є аж три крамниці. Тож у покупців вибір, йдуть куди їм ближче, або де більший асортимент товарів чи краще до них ставляться. Тому потрібно бути дуже уважним до покупця, старатися йому догодити. Їй це не важко, бо робота – зміст її життя.

Пані Галина розповіла, що коли прийшла на роботу, крамниця знаходилася у старому приміщенні. Великомостівське СТ зробило реконструкцію, закупило нове обладнання і… пішла торгівля.

Враз нагодився покупець Роман Марко за солодкою водою. Сказав, що ще хлопчаком бігав сюди за солодощами. Продавець дуже уважна і ввічлива, старається, щоб у крамниці був широкий асортимент товарів, прислуховується до побажань покупців. Тут лише цукерок понад 40 найменувань від різних виробників, морозива 10 видів, чимало солодких напитків, є квас, пиво на розлив, овочі…

Зайшов купити солодощів для внуків й Микола Стодольний, який також відзначив старанних продавців кооперативної крамниці та хорошу якість товарів. Просив лише, щоб навпроти крамниці на дорозі зробили розмітку, щоб не сталось лиха, бо діти не раз біжать за морозивом чи чимось іншим, а водії часом «мчать на всіх парах». Ну, але це вже не до торговельників, вони можуть лише посприяти у вирішенні цього питання.

Тримають високу кооперативну марку і працівники кафе «ЛеоКС» міста Великі Мости. Тут завжди багатолюдно, бо торговельний заклад не одне десятиліття користуються доброю славою як у великомостівчан, так і в приїжджих, які охоче заходять сюди поїсти. Офіціанти та бармени – ввічливі, уважні, привітні, комунікабельні, викликають довіру. Великомостівське СТ постійно працює над тим, аби створити сучасну конкурентоспроможну мережу торгівлі та ресторанного господарства, проводить модернізацію та реконструкцію об’єктів. У кафе люди різних поколінь мають змогу відпочити, пообідати або ж відзначити якісь урочисті події. Однак найбільше приваблює їх смачна кухня. Тамтешні кухарі знають багато цікавих старовинних рецептів. Бармен Іванна Годованська, яка працює з часу відкриття кафе, з приємністю відзначає, що споживче товариство розвивається та процвітає, з’являються нові види послуг. Зокрема, є перукарня, кабельне телебачення.
Про належну роботу кооперації у Великих Мостах уже багато років дбає голова правління СТ Роман Козоріз.

– Великомостівське споживче товариство – єдине ціле, – говорить він. – Наша робота скерована на розширення діяльності. З кожним роком оновлюємо мережу, бо працюємо з любов’ю для людей, які живуть у нашому рідному місті та навколишніх селах. Цього року плануємо зробити ремонт крамниць у Сільці, Двірцях, Волиці, Куличкові, присілках Копані і Заболотня (с. Сілець), Межиріччі та придбати нове торговельне обладнання, щоб вони стали сучасними та затишними як для наших працівників, так і покупців. Націлюємо працівників на високу культуру обслуговування. Адже вони – обличчя кооперації, зобов’язані бути терплячими, усміхненими, вміти тактовно порадити та підказати, щоб людина захотіла знову сюди прийти. Ми живемо в таких реаліях, коли за кожного покупця йде серйозна боротьба. І переможе той, хто запропонує більше зручностей та послуг. Основний акцент робимо на осучаснення матеріальнотехнічної бази, широкий асортимент, помірні ціни та якісні послуги.

АСОРТИМЕНТ ТОВАРІВ НЕ ПОСТУПАЄТЬСЯ СОКАЛЬСЬКИМ КРАМНИЦЯМ

Торговельні заклади Сокальського споживчого товариства з кожним роком модернізують і нині мають назву «Крамниця з відділом кави». Місцеві жителі кажуть, що приємно, що споживче товариство, дбає про покупців. Справжньою окрасою с. Скоморохи є кооперативна крамниця «Продукти», яка розташована у центрі села, тому покупців тут не бракує. Після капітального ремонту приміщення виглядає привабливо. Продавець Марія Харчук старається, аби тут було затишно, дбає про широкий асортимент товарів, який нічим не поступається міським магазинам.

– Для мене, – каже пані Марія, – споживча кооперація – це моє життя, ще в дитинстві мріяла бути продавцем, хоча це нелегка й дуже відповідальна робота. Моїм шляхом пішла й донька, яка працює в кафе с. Перетоки.

У крамниці полиці «гнуться» від товарів різних виробників. М. Харчук пояснила, що для того, щоб гідно конкурувати з приватниками, яких є декілька у селі, потрібно весь час вишукувати щось нове, бо у крамниці має бути не тільки охайно та чисто, але й чимало різного товару. До того ж, ціни на все мають бути дещо нижчі, ніж у конкурентів. Люди тепер рахують кожну копійку і йдуть туди, де товар дешевший та якісний.

– Стараємось, щоб люди у нас купляли все необхідне, та й могли відпочити, посидівши за столиком. В магазині ведеться спеціальний журнал замовлень на окремі господарські, будівельні товари, які згодом доставляють покупцям додому, а це – цемент, вапно, жом, висівки…

Нашу розмову перервала покупець Надія Галушка зі Стенятина, котра не раз повертаючись з райцентру, заходить сюди, щоб купити продукти. Ціни такі ж як у Сокалі, тож не потрібно товар везти звідти. Жінка каже, що продавець Марія Харчук – добра і ввічлива, старається, щоб у крамниці все було, підкаже, що купити, бо від різномаїття товарів просто розбігаються очі.

Враз сільська крамниця наповнилася дитячим щебетом та сміхом, за морозивом забігло двійко дівчаток… Це наче підтвердило, якщо до кооператорської крамниці тягнуться й діти, тож у неї буде майбутнє.

– Ми працюємо, дотримуючись кращих традицій кооператорів, забезпечуємо сільських мешканців всіма необхідними товарами, дбаємо, щоб наші торгові заклади мали гарний сучасний вигляд, – каже голова правління Сокальського СТ Ігор Кокурудза. – Це допоможе нам гідно конкурувати. Наші крамниці є у селах Скоморохи, Перетоки, Ільковичі, Свитазів, Ульвівок, Теляж, Хоробрів, Савчин. Хочемо надати їм сучасного вигляду. Зараз у них тривають ремонти, встановлюємо сучасні холодильні камери, торговельне обладнання. Хотілося б, щоб вони відповідали європейським стандартам з високою культурою обслуговування. Тоді наша споживча кооперація процвітатиме.

ЗБЕРЕГТИ І МОДЕРНІЗУВАТИ МЕРЕЖУ

Міцний авторитет має й Тартаківське споживче товариство, яким 15 років керує Василь Жуков… Аби гідно конкурувати з приватниками, кооператори дбають про належний вигляд торгових закладів, роблять у них реконструкцію і модернізують. Адже нині покупці хочуть, щоб був не тільки широкий асортимент якісних товарів, але й комфорт та затишок у торгових закладах, і, звичайно, належна культура обслуговування.

У крамниці Тартакова привітно зустрічають покупців Катерина Гаврилюк й Ольга Сташкевич. Вони люблять професію, мають підхід до покупців та стараються, щоб односельчани могли знайти тут все, що їм необхідно, та залишали крамницю задоволені.

– За більш як 30 років роботи в торгівлі у кращих умовах, ніж ті, які у нас зараз, я не працювала, – розповідає Катерина Гаврилюк. – Зручно стало і покупцям, і продавцям. Приміщення крамниці світле і просторе, встановили нове торговельне устаткування, холодильники, кондиціонер, маємо складське приміщення, побутову кімнату, санвузол… Судячи з того, що в магазині завжди є люди, то їм подобається у нас.
Продавець з сумом констатує, що нині покупці купують все у малій кількості, бо не мають можливостей. Зараз є більший попит на овочі. Ще купують корм для курей. Ціни в крамниці, якщо порівняти зі Сокалем, майже однакові.

– Майже щодень приходжу сюди за продуктами, – розповідає покупець Євген Куц. – Продавці усміхнені, привітні та доброзичливі. Є широкий асортимент продуктів, що й навіть важко запам’ятати усі назви. Крамниця працює без обіду. І це для нас вигідно. До того ж на дворі встановили площадку, поставили столи, можна випити пива, квасу чи кави. Приємно, що в цьому магазині споживчого товариства дбають про своїх покупців.

Інший покупець, а це була пані Надія з Сокаля, яка в Тартакові проїздом, зазначила, що нещодавно повернулася з Італії й перший раз у цій крамниці. Найперше, що кинулось їй у вічі, продавець – акуратна, охайна, усміхнена, таких бачила за кордоном. Її здивувало, що у сільській крамниці великий асортимент товарів. Головне, що в покупців є вибір. Тартаківчанка Ірина Семинишин додала, що у селі декілька крамниць, але вона звикла ходити сюди, тому що тут можна купити все необхідне, бо є великий асортимент.

– Люди йдуть до нас, бо довіряють кооперації, – каже голова правління Тартаківського СТ Василь Жуков. – Стараємось зберегти в селах те, що маємо, по можливості оновлюємо матеріальну базу… Намагаємось задовольнити потреби покупців, а це, в основному, пенсіонери. Стараємось, щоб у найвіддаленішому населеному пункті був широкий асортимент товарів. Тоді можемо гідно конкурувати з приватниками. Хоча мінімальна зарплата зросла, але купівельна спроможність населення залишається низькою. Сьогодні не всі можуть при такій зарплаті посмакувати навіть цукерками, які подорожчали в декілька раз. Про що говорити… Колектив Тартаківського СТ – згуртований, дружний та працьовитий.

СМАЧНІ ВИРОБИ І КУХНЯ ПРИВАБЛЮЮТЬ СОКАЛЬЦІВ

Сокальська райспоживспілка у своїй мережі має не тільки крамниці, кафебари, ресторан, але й кондитерський цех, де випікають хлібобулочні та кулінарні вироби, виготовляються напівфабрикати. Керує ним досвідчений кулінар Наталія Кінах, яка закохана у свою справу і намагається, щоб продукція користувалася попитом у місті, щоб, ласуючи її печивом, тістечком чи фірмовим сирником, і дорослі, і діти отримували справжню насолоду. Вона щороку поновлює асортимент. Сокальцям припали до смаку нові кулінарні вироби – це мафіни з сиром, пончики за новою рецептурою, перекладинці «Шоколадний», «Лісова пісня», «Лис Микита», «Спартак», «Вишиванка».

Продукція цеху має безперечну якість, завдяки жорсткому контролю на кожному етапі її приготування.

Не без успіху функціонує ресторан «Сокаль», що в райцентрі. В цьому році тут оновили інтер’єр. Нині він зустрічає своїх відвідувачів у новому «стильному вбрані». Людей приваблює культура обслуговування та смачна кухня. Заклад отримує багато замовлень на проведення святкових обідів, весіль, випускних, є й «жива» музика. Директор ресторану Ярослава Худик зазначила, що вони прагнуть йти в ногу з часом, намагаються не лише осучаснювати зали, а й постійно оновлювати меню, при цьому не забуваючи про традиційні домашні страви, які полюбляють місцеві жителі, і гості міста.

Як бачимо, Сокальська райспоживспілка зберігає свої добрі традиції і працює з турботою для людей, дбає про селян з найвіддаленіших населених пунктів. Кажуть, аби втілити в життя заплановане, потрібно, насамперед, мати бажання. Судячи з того, що вже зробили і з якими планами крокують далі кооператори Сокальщини, у них є і бажання, і впевненість у тому, що все вдасться.

– Ніщо не стоїть на місці, торгівля також, – підсумовує голова правління Сокальської райспоживспілки Петро Габа. – І треба думати, як зробити наші заклади ще кращими, а послуги та обслуговування – якіснішими, бо за покупця треба боротися… Адже право вибору завжди залишається за ним…

КРАЩИМ – НАГОРОДИ

Сокальщина гордиться своїми кооператорами, які створюють позитивний імідж споживчій кооперації. З нагоди професійного свята відзначені кращі працівники галузі кооперації. Зокрема, Почесною грамотою Всеукраїнської спілки споживчих товариств та ЦК Профспілки працівників споживчої кооперації України нагороджено заступника голови правління Сокальської райспоживспілки Надію Кравець.

Почесними грамотами правління Споживспілки та обласного комітету профспілки працівників споживчої кооперації: головного бухгалтера Белзького СТ Наталію Лимич, бармена кафе «Леокс» м. Великі Мости Великомостівського СТ Іванну Годованську, заступника голови правління Сокальського СТ Оксану Прус, заступника головного бухгалтера Тартаківського СТ Марію Чесак.

Почесні грамоти правління та профкому Сокальської райспоживспілки одержали: продавець магазину №2 м. Белз Белзького СТ Надія Левчук, продавець магазину с. Острів Белзького СТ Галина Гірна, продавець магазину с. Тяглів Белзького СТ Стефанія Какалюк, продавець магазину с. Шарпанці Тартаківського СТ Галина Петрига, продавець магазину с. Боб’ятин Тартаківського СТ Любов Стець, продавець магазину с. Лучиці Тартаківського СТ Любов Козакевич, бухгалтер Сокальського СТ Оксана Лисовець, продавець магазину с. Перетоки Сокальського СТ Галина Ріжка, продавець магазину с. Ульвівок Сокальського СТ Тетяна Земляк, продавець магазину с. Теляж Сокальського СТ Євгенія Красовська, головний бухгалтер Великомостівського споживчого товариства Олександра Малко, бухгалтер Великомостівського СТ Ірина Саноцька, товарознавець Великомостівського СТ Мар’ян Гавришків, керівник підприємства ресторанбару «Танго» м. Сокаль Сокальської райспоживспілки Тетяна Тимощук, керівник кондитерського цеху Сокальської РСС Наталія Кінах, директор ресторану «Сокаль» Сокальської РСС Ярослава Худик.

Любов ПУЗИЧ.


Фото автора.