Головна Інтерв'ю Спостерігачі ОБСЄ відвідали Сокаль

Спостерігачі ОБСЄ відвідали Сокаль

В редакції газети «Голос знад Бугу» побували представники ОБСЄ/БДІПЛ, з місією спостереження за президентськими виборами 31 березня в Україні – Астрід Нуньєз зі Швеції та Карен Райнхард із Сполучених Штатів Америки. Вони цікавились як проходить передвиборча кампанія на Сокальщині, чи усі кандидати у президенти мають можливість опублікувати агітаційні матеріали, а також дали інтерв’ю «Голосу знад Бугу».

– Розкажіть, будь ласка, про місію ОБСЄ/БДІПЛ в Україні, яку ви представляєте?
Карен Райнхард: 6 лютого в Києві на запрошення української влади була відкрита місія ОБСЄ/ БДІПЛ зі спостереження за президентськими виборами 2019 р. Її очолює посол Пітер Тейлер, до складу основної команди входять 16 експертів. Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі також звернулося до країнучасниць ОБСЄ з проханням направити 100 довготермінових спостерігачів, які з 13 лютого розміщені в міжнародних групах з двох осіб по всій країні. Крім того, Бюро клопотатиме, щоб державиучасниці скерували 759 короткострокових спостерігачів, які будуть за декілька днів до дня виборів. Наша команда, яка складається з двох осіб, є спостерігачами у Львівській області, зокрема, в чотирьох районах – Старосамбірському, Сокальському, Яворівському та Городоцькому. Наше завдання – збір інформації, спостереження, встановлення фактів і звітування про ситуацію щодо виборів по всій Україні. Спілкуємося з різними суспільними групами, зокрема, представниками влади усіх рівнів, громадянського суспільства, етнічних і релігійних груп і місцевих громад, представниками місцевих ЗМІ. Періодичне видання теж є важливим під час виборчого процесу.

– Якщо порівняти передвиборчу ситуацію у цих районах Львівщини, де ви є спостерігачами, чим вони подібні, а чим різняться?

Карен Райнхард: У цих районах приблизно однакова ситуація. Коли виїжджаєте за межі Львова, то нема великої різниці між районами. Це невеличкі містечка – центри районів. У Старому Самборі є гори, Сокальщина – це шахтарський край. Переважно це сільська місцевість. Тут всі знають один одного, є дружними. Ми зустрічаємо багато милих людей, спілкуємось з ними. Побувавши у різних районах, можемо порівняти як люди почувають себе, як ставляться до виборів, кандидатів у Президенти. Під час роботи місія опубліковує звіт за перших
кілька тижнів свого перебування.

– На Сокальщині ви уже вдруге, з ким уже спілкувалися?

Астрід Нуньєз: Були в установах, громадських та партійних організаціях, ЗМІ, адміністраціях виборчих кампаній, органах місцевого самоврядування, спілкуємось з представниками влади. Нас цікавить також думка пересічних громадян. Спілкуємось зі всіма, хто зацікавлений у виборчих питаннях.

– Чи не розчарувала вас зустріч з Україною та українцями? Можливо, ваші уявлення про неї не співпадають з тим, що ви бачите?

Карен Райнхард: Ми є відкриті до спілкування. Повністю нейтральні, приїжджаємо сюди не щоб критикувати чи інспектувати українське суспільство, а спостерігаємо за тим, що відбувається та стосується виборчої діяльності. На сайті ОБСЕ опубліковані звіти наших спостерігачів за минулі місії, які є українською мовою. З ними може ознайомитися кожен, прочитати наші рекомендації, побачити і проаналізувати чи вони були втілені у життя і до яких позитивних змін привели. Ви можете порівняти роботу, яка була зроблена і тим, що відбувається в Україні. Десь через тиждень буде звіт нашої організації про те, що ми до цього моменту спостерігали у вашій країні.

Його можна буде прочитати на сайті ОБСЄ.

– Ви вперше берете участь у місії ОБСЄ?

Астрід Нуньєз: Для мене це сімнадцята місія, а для Карен – п’ята.

– Ви на Україні уже не вперше. Чи змінилася наша держава за цей час?
Карен Райнхард: Це моя перша місія на Західній Україні. Минулі рази була спостерігачем на сході країни. Це дозволить мені більше дізнатися про українців та Україну, як державу, побачити зміни, які відбуваються.

– Чи є різниця між виборчими президентськими перегонами в Україні та в США?
Карен Райнхард: Є і суттєва.

– Ви будете спостерігати за перебігом виборів й 31 березня?

Астрід Нуньєз: Ми будемо їздити на деякі виборчі дільниці. Але наше основне завдання – робити моніторинг і звітувати про ситуацію щодо виборів. У регіоні також працюватимуть ще інші міжнародні спостерігачі.
Карен Райнхард: Вони приїдуть на вибори за кілька днів і спостерігатимуть за перебігом голосування на виборчих дільницях.

– Нині у списку претендентів на посаду президента України 39 кандидатів. Це говорить про те, що виборцям буде нелегко зробити вибір. Як ви гадаєте?
Карен Райнхард: Ми не можемо це коментувати. Українці самі мають обрати нового президента.

– А як функціонують «маленькі» газети в Америці?
Карен Райнхард: ЗМІ у США відрізняються від українських. У них є власник, який їх фінансує. Вони виживають за рахунок оголошень і реклами, які є платними. На жаль, як і у вас, у періодичних видань Америки, передплатників стає все менше, бо з’явився Інтернет, телебачення.

– Які ваші враження від Сокаля та сокальчан?
Астрід Нуньєз: Приємні. Гарне невеличке старовинне містечко. Приємні люди, відкриті до спілкування.

Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.