Головна Інтерв'ю Успіх арбітра залежить від його психологічної стійкості

Успіх арбітра залежить від його психологічної стійкості

В силу різних причин у них рідко беруть інтерв’ю, хоча від їхніх рішень багато що залежить на футбольному полі. На них часто «звалюють» свої невдачі команди. Якщо футболісти мають право на помилку, то вони – ні… Такі закони гри. Мова йде про арбітрів. Сьогодні про нюанси футбольного арбітражу розповідає Степан ЧОП, який тричі поспіль здобував статуетку «Кращий арбітр Львівської обласної асоціації «Колос».

– Розкажіть про свою кар’єру гравця…

– Виступав на позиції воротаря в складі команд «Газовик» (Волиця), «ВолКом» (Волиця), «Нива» (Забужжя) в чемпіонаті Сокальського району. Здобував «золоті» медалі районної першості.
У 2003 році, навчаючись у Львові, грав в складі ветеранів львівських «Карпат», у так званих виставкових іграх. Тоді проти «карпатівців» виходили молоді гравці, тому Ростислав Поточняк і довіряв мені, ще молодому хлопцеві, місце у воротах «Карпат», щоб вирівняти шанси команд. Саме в ті роки і пограв в одній команді разом з відомими футболістами – Володимиром Вільчинським, Василем Леськівим, Володимиром Різником…

– В який момент вирішили стати арбітром?

– Завершивши кар’єру футболіста в 2009 році через травми, вирішив спробувати власні сили в ролі арбітра районних змагань, адже дуже любов футбол ще з дитинства. В перший рік суддівства мене визнали кращим арбітром Сокальщини. Згодом захотілося прогресувати і спробувати себе на новому рівні. Тому в 2013ому зв’язався з представниками Федерації футболу Львівщини, які дали згоду спробувати себе в ролі арбітра обласних змагань. Пройшовши так звані суддівські збори під патронатом Андрія Шандора, розпочав судити першість Львівщини.

– Які чинники, на вашу думку, найголовніші в суддівстві?

– Як на мене, успіх арбітра залежить, в першу чергу, від його психологічної стійкості. Адже часто гравці, тренери, вболівальники намагаються «тиснути» на арбітра, якому потрібно бути впевненим у прийнятті власних рішень. Крім того, потрібно готуватися до матчів заздалегідь, а після ігор – аналізувати власні дії на полі. Варто прислухатися до порад спостерігачів арбітражу, роблячи при цьому для правильні висновки. Як бачимо, успіх арбітра, на мою думку, залежить від багатьох складових.

– Ви досить часто обслуговуєте також ігри дитячих команд. Матчі за участю яких команд важче судити: дорослих чи дітей?

– І там, і там зі сторони арбітра відчувається велика відповідальність за власні рішення на полі. Діти більш вразливі, тому суддівські помилки сприймають більш емоційно.

– Тричі поспіль вас визнавали одним з кращих арбітрів області. Чого ще би хотіли досягти у суддівстві?

– Звичайно, вищого рівня суддівства, тобто вдосконалюватися. Маю бажання відсудити ігри Прем’єрліги Львівщини.

– Ну що ж, нехай щастить на футбольних полях.

– Дякую.

Записав Ігор МУЛЬКА.