Головна Листи ЧЕРЕЗ ВИШИТІ ОБРАЗИ РОЗМОВЛЯЄ З БОГОМ

ЧЕРЕЗ ВИШИТІ ОБРАЗИ РОЗМОВЛЯЄ З БОГОМ

У Народному домі с. Шарпанці відбулася низка заходів, присвячених урочистим датам цієї осені, яку підготували і провели завідувач Катерина Денисюк та бібліотекар Богдана Климчук.

У нашому селі від малого до велика знає Оксану Забавську для якої рукоділля стало улюбленим заняттям, через яке вона щедро дарує красу людям і прикрашає навколишній світ. Побачивши хоч раз роботи майстрині, і вони на все життя закарбуються в пам’яті і зачарують душу. Нещодавно вона відзначила сорокап’ятиріччя. З цим ювілеєм її щиро привітали односельчани.

Катерина Денисюк представила глядачам роботи майстрині з бісеру. Оксані Забавській найбільше до душі вишивати ікони та пейзажі, яких у неї декілька десятків. Вона вперше взяла до рук голку і почала вишивати у сім років. Прищепили дівчинці любов до вишивки та передали їй свої секрети рукоділля мама та бабуся. Все село знає і пам’ятає, як вони гарно вишивали. А хату уквітчували різнобарвними вишивками, де кожен рушник мав інший орнамент, який вони придумували. Жінка береже їх як найцінніший скарб.

Улюблене хобі не раз виручало в нелегкі часи. Зокрема, власна майстерність допомогла дівчині вижити в нелегкі часи, одразу після зміни влади і розпаду колгоспу в селі. За одну зиму п. Оксана вишивала по 25 рушників і продавала. І нині майстриня не залишає полотна, ниток і бісеру, які для неї є розрадою. Вишила понад тисячу робіт. Пані Оксана не тільки дуже швидко і якісно вишиває, а й ще, і на відміну від інших, працює без п’ялець.

Ведучі гуртка художнього слова розповіли про майстриню, яка, наче художниця, поєднує талант, надзвичайну працьовитість, охайність і повагу до звичаїв та культури свого народу. Її душа, як і рука «в розмові з Богом», бо творити вишивку у бісері, дано не кожному, і по вмінні, бажанні чи терпінні, а ще її роботи відзначаються неабиякою складністю. Але попри все, ця проста жінкавишивальниця, яка тим дотиком голки з намистинкою, ніби слізьми, вимолює здоров’я в Бога. Пані Оксана має прекрасний тембр голосу, часто виступає на сцені Народного дому, бере участь у заходах, які організовують в бібліотеці, школі.

Розповідь про односельчанку перепліталися з художніми номерами, які виконували аматори художньої самодіяльності. Учасники гуртків читали вірші про вишиванки, підібрані для кожної роботи майстрині, співали пісні, присвячені 75річниці створення УПА. Зокрема, звучали пісні «Хлопці» на слова Євгенії Лещук, музику Софії Климчук, «Плакала чайка», де автором слів і музики є Софія Климчук. Її виконав родинний дует.

Далі в бібліотеці відбулася година духовності, приурочена ювілейній даті – 155річчю заснування української грекокатолицької церкви Пресвятої Покрови в рідному селі. Богдана Климчук представила виставки: «Під Твою Милісь прибігаєм», «Мій рідний край», «Свято осені у книзі», «Відкрий для себе рідне село». Селяни з цікавістю розглядали старовинні світлини, які закарбували місцевих мешканців на фоні рідних Шарпанець у різні часи.

Гарним доповненням заходу стали музичні номери, які підготувала Катерина Денисюк. Односельці щирими оплесками обдарували Богдана Степанюка, Оксану Боянську та Олену Степанюк, які гарно співали.

Наступною урочистою презентацією стала виставка у гуртковій кімнаті Народного дому: «Соломія Крушельницька – богиня сцени», присвячена 145річчю від дня народження видатної української співачки зі світовим іменем. Її образ став уособленням справжньої жіночої вроди, великого таланту і рідкісної природи голосу. Голосу, що вражав, полонив, бентежив… Який, якось почувши, вже неможливо було забути. Соломія Крушельницька стала символом української оперної сцени. Її неперевершене сопрано полонило Італію, країни Європи, Південної Америки… З нею були щасливі співати уславлені світові співаки Енріко Карузо, Тітто Руффо, Федір Шаляпін… Жінкамуза, жінкасирена, жінкалегенда. Дехто з глядачів вперше почув про Соломію Крушельницьку та дізнався, що вона була донькою священика, який, щоб вона змогла отримати освіту та розвинути свій талант, взяв позику у банку. Священик отець Володимир Мартинюк подякував майстрині Оксані за її працьовитість та творчість, учасникам і організаторам заходу – за гарне і цікаве родинне свято, під час якого глядачі, зокрема, діти, дізнались багато цікаво про вишивку, національну символіку та обереги, символіку кольорів, елементи візерунків, а також співачку світового рівня, якою гордяться українці.

Софія КЛЮЧКОВСЬКА, жителька с. Шарпанці.