Головна Листи ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ – ЕПІДЕМІЯ XXI СТОЛІТТЯ

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ – ЕПІДЕМІЯ XXI СТОЛІТТЯ

Станом на 2 листопада хворіють на діабет 3286 жителів Сокальщини, зокрема 18 дітей, з них у 2944 осіб є діабет ІІ типу, а інсулінозалежними (І тип) є 318 дорослих та 18 дітей. За 9 місяців 2017 р. це захворювання виявили у 136 дорослих та однієї дитини. На облік взято 97 хворих на цукровий діабет ІІ типу і 21 – І типу й одна дитина. Ці цифри змушують задуматися, адже варто зауважити, що реальна кількість діабетиків більша від офіційної у дватри рази.

Чому виникає цукровий діабет?

Існує два типи цукрового діабету, які при однаковій клінічній картині мають суттєві відмінності. Розвиток цукрового діабету І типу пов’язаний з причинами, які призводять до абсолютної недостатності інсуліну, тобто підшлункова залоза його не виробляє або виробляє в недостатній кількості. Такий тип діабету більш характерний для дитячого або підліткового віку і лікується тільки введенням інсуліну.

Цукровий діабет ІІ типу, як правило, розвивається у людей зрілого віку з надмірною вагою. При цьому інсулін виробляється, але клітини організму його не сприймають завдяки зниженій чутливості до інсуліну, внаслідок чого глюкоза не надходить до клітин і накопичується у крові. Виникнення клінічних симптомів при цьому типі діабету можна відкласти в часі.

Які симптоми дозволяють запідозрити цукровий діабет?
Основними симптомами цукрового діабету є спрага (хворий випиває 46 л рідини протягом доби), часте сечовипускання в•т. ч. вночі, слабкість, підвищена втомлюваність, втрата маси тіла (переважно в молодих) при збереженому апетиті, свербіж статевих органів, промежини, часті фурункульоз і гнійничкові захворювання, виразки, які довго не загоюються, біль та затерпання ніг, погіршення зору, пародонтоз.

Варто зазначити, що у хворих з ожирінням такі симптоми як спрага, часте сечовипускання, втрата маси тіла можуть бути відсутні, особливо на початках захворювання, що вказує на необхідність обов’язкового обстеження та рівень цукру в крові у всіх хворих з ожирінням. Нормою вважається рівень цукру в крові від 3,35,5 ммоль/л. Найбільша проблема – пізнє виявлення недуги. Зазвичай ті, хто занедужає на діабет ІІ типу, звертаються до лікаря через 78 років після виникнення хвороби, коли виникають незворотні зміни з боку нирок, очей, ніг, серця, ускладнення цукрового діабету страшні – гангрени, які ведуть до ампутації кінцівок, ниркова недостатність, сліпота, інфаркти, інсульти. Тому важливим моментом є профілактика. Особливо – це стосується тих, хто має надмірну вагу та шкідливі звички.

Головне, щоб людина сама тримала це питання на контролі, а також дотримувалася правильного режиму харчування. Треба мати на увазі: якщо хвороба виникла, повернути назад неможливо. Треба вчитися з нею жити. У дітей цукровий діабет розвивається стрімко, має гострий перебіг і швидко призводить до важких ускладнень, що пов’язано з більш інтенсивним обміном речовин. Крім класичних симптомів, перерахованих вище, батьків повинні насторожити такі ознаки: дитина стала гірше вчитися, стала неуважною і апатичною. Турбує нічне нетримання сечі, особливо якщо раніше такої проблеми не було. Повторюються шкірні інфекції – фурункульоз, ячмінь.
У дівчаток часті сечостатеві інфекції, вульвовагініт, молочниця. У немовлят – важкі попрілості, прогресуюча втрата маси тіла, після висихання мокрих пелюшок вони стають, наче накрохмалені.

При відсутності необхідного лікування у дітей часто розвивається діабетичний кетоацидоз – ускладнення, яке вимагає невідкладної медичної допомоги. Якщо вчасно не провести лікування, можна отримати діабетичну кому. На жаль, в Україні діабет І типу, зазвичай, діагностується, коли дитина потрапляє в реанімацію у передкоматозному стані або в комі. Це відбувається тому, що прояви цукрового діабету маскуються під інші захворювання. Негайно звертайтеся до лікаря при наявності у дитини хоча б декількох з перерахованих симптомів. Цукровий діабет у дітей – важке захворювання, але не вирок. Його можна контролювати, вести нормальний спосіб життя і запобігти ускладненням.
Фактори ризику.

Сприяти розвитку діабету можуть: спадкова схильність у сім’ї, де один з батьків хворіє на діабет І типу, підвищується ймовірність розвитку захворювання у дитини до 10 відсотків. Якщо хворі обидва батьки – ризик зростає до 60 відсотків.
Незбалансоване харчування, переїдання, зайва вага, малорухливий спосіб життя, хронічний стрес. Тривале використання деяких лікарських препаратів: сечогінних, гормональних, саліцилатів, цитостатиків.
Перевір себе.

Наслідкам цукрового діабету легше запобігти, аніж лікувати. Щоб вчасно розпочати лікування та уникнути розвитку небезпечних ускладнень, кожній людині необхідно один раз у рік проходити профілактичне обстеження для визначення рівня глюкози у крові натще. Якщо ж людина входить в групу ризику, дане дослідження потрібно проводити частіше, а на додаток до нього використовувати глюкзотолерантний тест: через дві години після вуглеводного сніданку. Ще одним важливим дослідженням є визначення глікозильованого гемоглобіну. Він здатний показати яким був середній рівень глюкози у крові останні три місяці.
Профілактика.

Експерти ВООЗ стверджують, що розвиток діабету ІІ типу можна відстрочити, не докладаючи складних зусиль, а лише дотримуючись таких умов: вести здоровий спосіб життя, бути фізично активним, підтримувати оптимальну масу тіла. Важливу роль у компенсації цукрового діабету відіграє дієта. Категорично заборонені продукти, які призводять до різкого підвищення рівня глюкози у крові: білий хліб, булочки, солодощі, газовані солодкі напої, солодкі соки, каші швидкого приготування, білий рис, смажена картопля. Також у цю групу входять жирні продукти. Можна вживати у розумних кількостях продукти, які підвищують рівень глюкози у крові не так різко: житній хліб і вироби з борошна грубого помолу, буряк, морква, зелений горошок, родзинки, ананаси, банан, диню, абрикос. Без побоювань можна споживати кабачки, капусту, огірки, помідори, вишні, сливи, груші, зелений салат, молочні продукти, відварене м’ясо і рибу.
Систематичного лікування вимагають такі захворювання як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба та інші.

Любов ПРИСТУПА, районний ендокринолог.