Головна Політика БЕЗ ПРАВДИВОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ НЕМАЄ ОБ’ЄКТИВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

БЕЗ ПРАВДИВОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ НЕМАЄ ОБ’ЄКТИВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Про це йшла мова на виїзному засіданні секретаріату Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України у редакції газети «Голос з-над Бугу»
26 червня у редакції районної газети «Голос з-над Бугу» відбулося виїзне засідання секретаріату Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України.

Його вів голова ЛОО Ярослав Климович, який представив колег, зокрема, своїх заступників – Петра Цеголка та Ярослава Фейла, редактора Жидачівської районної газети «Новий час» Андрія Данильця, голову асоціації друкованих ЗМІ Львівщини, редактора Буської районної газети «Воля народу» Миколу Іванціва, головного редактора Всеукраїнської газети «Меморіал» Євгенія Гриніва, завідувача відділу художніх програм Львівського обласного радіо Зеновія Суходуба, керівника організаційнофінансового відділу спілки Ольгу Фейло та ознайомив з планом роботи.

Поважних гостей привітав голова Сокальської районної ради Микола Пасько. Він розповів про інформаційний простір на Сокальщині та висловив своє бачення співпраці з районними засобами масової інформації надалі. Зокрема, очільник районної влади зазначив, що колектив районної газети «Голос знад Бугу» висловив бажання йти на роздержавлення в першому етапі і депутати підтримали це рішення. Колектив редакції розпочав перші кроки роздержавлення, прописані в законi «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Районна рада підтримує місцеве ЗМІ й надалі. Зокрема, уклала угоду на висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування та на сесії районної ради прийняли програму підтримки ЗМІ… М. Пасько вважає, що той маргінальний механізм, коли на ЗМІ виділяються певні гроші, так звана підтримка, має бути поламаний. Існує закон про висвітлення діяльності органів влади в ЗМІ, в якому чітко прописано, що це робиться шляхом укладання угод. Там визначений прозорий механізм співпраці зі ЗМІ, завдяки якому платник податків побачить, яка сума закладена на висвітлення і конкретно який матеріал йде за гроші громади. Це можна перевірити.

Другий рік поспіль Сокальська районна рада прозоро співпрацює з районним часописом за цим механізмом. Районна рада не втручається у роботу редакції, не нав’язує теми на висвітлення, матеріалів не рецензує. Існує єдине застереження до журналістів: об’єктивно висвітлювати події, які відбуваються в районі. Адже дуже важливо, щоб жителі мали можливість отримувати правдиву, об’єктивну інформацію, а далі самі аналізували та робили висновки… Він вважає, що сьогодні журналістській спільноті потрібно докласти максимально зусиль, щоб зберегти журналістські колективи. «Без правдивої журналістики, яка базується на засадах і стандартах, якщо нема обговорення, нема об’єктивної інформації, розвиватися будьяка територія не може… Влада зацікавлена, щоб був об’єктивний погляд на події в районі», – зазначив М. Пасько.

Свої думки щодо співпраці з газетою «Голос з-над Бугу» та її реформування висловили представники депутатського корпусу Сокальської районної ради, зокрема, голова комісії з питань промисловості, інфраструктури, комунального майна та підприємництва Олег Солодяк, голова комісії з питань бюджету соціально-економічного розвитку та інвестицій Володимир Пограничний та член комісії з питань бюджету Олег Криштоф, які констатували, що з боку колективу редакції є підтримка та розуміння. Районна газета – цікава й популярна, має свого читача, повинна залишитись інформаційним рупором громади. Не можна допустити того, щоб після реформування вона припинила свою діяльність.

Головний редактор газети «Голос з-над Бугу» Василь Сорочук розповів про історію виникнення районного часопису: перший номер якої вийшов 12 грудня 1918 р. У радянські часи виходила газета «Соціалістична перебудова», а згодом – «Вперед». У 1991 році була відновлена назва газети «Голос знад Бугу». Опісля детально зупинився на проблемах, які нині турбують і торкаються усі місцевих ЗМІ та є наболілими для колективу редакції. Це друк, розповсюдження, здорожчання паперу і тарифів Укрпошти на доставку друкованої преси та інше.

Далі розмова перейшла у русло дискусії, темою якої стало роздержавлення часопису «Голос з-над Бугу», укладання угоди на висвітлення діяльності Сокальської районної ради, Сокальської райдержадміністрації, міських рад, розвитку місцевого самоврядування, соціальноекономічного та суспільнополітичного життя міста та району.

Голова асоціації друкованих ЗМІ Львівщини, редактор Буської газети «Воля народу», яка вже пройшла роздержавлення, Микола Іванців, висловив свої думки з цього приводу. Він з сумом зазначив, що, на жаль, немає підтримки ЗМІ з боку держави, хоч це написано в законі «Про державну підтримку засобів масової інформації й соціальний захист журналістів». У Верховній Раді зареєстровані зміни до закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». На жаль, розгляд цього законопроекту можуть затягнути, а процес роздержавлення місцевих ЗМІ має бути завершений до кінця цього року. Місцеві ЗМІ, які не встигнуть це зробити, можуть закритися згідно зі законом. У колективах, які не дуже поспішають з роздержавленням друкованого видання, виникає багато проблем. Це питання з державним реєстраторoм, статутoм та інше… Він звернувся до депутатів, щоб вони й надалі співпрацювали з газетою й передбачали кошти на висвітлення своєї діяльності у районному часописі, який має стати газетою ОТГ, щоб громада не втратила можливість отримувати інформацію про події на її теренах. Робота в нових умовах ставить перед колективом нові вимоги та нелегкі випробування. М. Іванців побажав «Голосу знад Бугу» стати самодостатнім та користуватися популярністю на Сокальщині й не тільки.

Свою точку зору висловив й редактор Жидачівської районної газети «Новий час» Андрій Данилець, який наголосив, що настає той час, коли довіра читача і слухача буде головним критерієм оцінки і видання, і журналіста. Зауважив, що на жаль, у журналістів нема свого лобі у парламенті та Кабінеті Міністрів, яке б відстоювало інтереси місцевих ЗМІ та мудро й виважено підійшло до роздержавлення таких видань. А. Данилець розповів про плюси та мінуси реформування місцевих ЗМІ, акцентував увагу на найважчих проблемах. Одна з них – це пошта, яка забирає великі кошти, і не хоче йти на співпрацю з періодичними виданнями. На його думку, такого б не було, коли б державна політика базувалася на інформаційній безпеці і підтримувала місцеві газети не на словах, а на ділі. От хоч би посприяла їм у придбанні паперу та поліграфічної техніки, яка дозволила б на місці випускати газети. Це б здешевило її собівартість та зробило доступнішою для читачів. Поділився досвідом як їхня районна газета укладає угоди з органами місцевого самоврядування на висвітлення діяльності.

Під час засідання обговорили низку й інших питань. Зокрема, заступник голови ЛОО НСЖУ, представник Національної ради з телебачення у Львівській області Петро Цеголко розповів про ситуацію у сфері радіомовлення та телепростору України та нашого регіону, вимкнення аналогового телебачення та перехід на цифрове… На Львівщині є 18 місцевих FM-станцій, з них дві на Сокальщині. Це телерадіокомпанія «Сокаль» і «Неорадіо» в м. Червоноград. П. Цеголко наголосив, що інформаційна безпека у час війни стоїть на першому плані. На жаль, у нашій державі цього не відчутно. Але редактори-патріоти, журналісти-патріоти, повинні розуміти, що свобода слова не є свободою і свавіллям, а є україноцентричністю, є патріотичною позицією, є роботою на утвердження своєї української держави. Якщо буде такий підхід, то у нас буде розуміння нашого телеглядача, слухача і читача…

Далі він зупинився на основній специфіці роботи журналістів в сьогоднішніх умовах. Відбулося жваве обговорення під час якого журналісти розповіли про наболіле.
На виїзному засіданні секретаріат прийняв звернення до Прем’єрміністра України щодо запровадження мораторію на зростання поштових тарифів на доставку українських газет.

Наприкінці голова Сокальської районної ради Микола Пасько подякував усім за зустріч та вручив Подяку голові Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Ярославу Климовичу за вагомий особистий внесок у розвиток інформаційного простору Львівщини, зокрема, Сокальщини, активну громадську позицію, очолюваною ним журналістської спільноти, за ефективну діяльність в захисті прав журналістів та відстоюванні свободи слова.

Ярослав Климович подякував за участь у засіданні й висловив сподівання, що це дасть новий імпульс у розвиток ЗМІ в умовах реформування. На жаль, воно затягується. Такі зустрічі конструктивні і дають конкретний результат.

Члени секретаріату Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України також відвідали Сокальський краєзнавчий музей «Сокальщина», де ознайомилися з цікавими експонатами місцевого та національного значення. Опісля вони зустрілися з колективом радіокомпанії «КарітасЕдегем» (Неорадіо) та відвідали Червоноградську філію Львівського музею історії та релігії, яка є в палаці Потоцьких – пам’ятці архітектури ХVIII ст.

Любов ПУЗИЧ.


Фото автора.