Головна Політика ХТО СТУКАЄ, ТОМУ Й ВІДЧИНЯЮТЬ…

ХТО СТУКАЄ, ТОМУ Й ВІДЧИНЯЮТЬ…

16 листопада заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк у Сокальській районній раді провів прийом громадян. Разом з ним спілкувались з людьми голова Сокальської районної ради Микола Пасько та перший заступник голови райдержадміністрації Ірина Задолинна.
На прийом із представником облради прийшло чимало громадян та представників громад, які звернулися до нього стосовно вирішення як особистих, так і громадських проблем. Володимир Гірняк приймав мешканців Сокальщини понад дві години. Питання, про які йшла мова, були і насущними, і злободенними. Це дороги району, залучення інвестиції, реформа місцевого самоврядування, створення ОТГ, соціальні питання… Також були і мешканці з своїми особистими проблемами. Після прийому громадян п. Володимир поспілкувався й зі журналістами місцевих ЗМІ. Очільник області вважає, що такі зустріч з мешканцями дають змогу дізнатися про наболілі проблеми, які є в районі, та донести їх до керівництва області.

Він зазначив, що зустріччю задоволений, бо на прийомі були люди з предметними питаннями, які справді потрібно вирішити спільними зусиллями. Більшість звернень мали загальний характер. Велику активність проявили сільські голови, які прийшли з наболілими проблемами. Зокрема, Скоморохівський та Свитазівський сільські голови – Надія Гібляк та Сергій Войтко скаржились, що Служба автомобільних доріг у Львівській області не хоче завершити ремонт доріг на їхніх територіях.

– На жаль, – зазначив заступник голови Львівської обласної ради, – вплинути на Службу автомобільних доріг у Львівській області на обласному рівні не можемо, бо та підпорядкована Києву. Сподіваємось, що децентралізація влади передасть ці повноваження на місця. І це було б правильно, бо хто краще, ніж громада знає, який відтинок дороги їм потрібно ремонтувати, і ніхто, крім неї не зможе проконтролювати чи відремонтували дорогу якісно.

Волицький сільський голова Надія Білик просила допомогти завершити будівництво Народного дому в селі Волиця. Цікаву пропозицію щодо створення музею національної пам’яті подав місцевий поет, почесний голова Сокальського районного літоб’єднання «Колос» Володимир Полянчук…

Були й особисті питання, та більшість з них, на його думку, можна вирішити на рівні місцевих рад. Можливо, не всі люди залишились задоволеними результатами розмови, хоча вважає, що вона була досить конструктивною.

Володимир Гірняк наголосив, що особистий прийом – одна з форм спілкування представників влади – обласної, районної рад та райдержадміністрації, з населенням, який проводиться для реалізації громадянами свого права на звернення та оперативного вирішення актуальних питань на основі якісного і своєчасного розгляду заяв, пропозицій та скарг. Він наголосив, що завдяки добрій співпраці обласної ради, Сокальських райдержадміністрації і районної ради, а також обласного депутата Сергія Касяна, відремонтовані дороги: ЧервоноградБроди, ЧервоноградСокаль, Сокаль – Перетоки.
Голова районної ради Микола Пасько додав, що на сьогоднішній день на Сокальщині виконано роботи по ремонту доріг на понад 100 мільйонів гривень, з них левова частка – це кошти районного бюджету. Він наголосив, що завдяки участі в конкурсі мікропроектів Львівської обласної ради, громадам району вдалося втілити у життя чимало мікропроектів, які змінили вигляд соціальних закладів. Сокальський район є на другому місці за кількістю мікропроектівпереможців та на першому – щодо залучення коштів, а це понад 9 мільйонів гривень. Крім того, Сокаль та Жвирка отримали два спортивні майданчики з твердим покриттям, будівництво яких є на завершенні. Сокаль і Великі Мости одержали гранд від екологічного фонду Львівської обласної ради для вирішення необхідних екологічних проблем. Завдяки субвенції з державного бюджету учні Сокальської загальноосвітньої санаторної школиінтернату ІІІІ ступенів ім. Т. Г. Шевченка матимуть басейн. «Тож поступ помітний. Його бачать мешканці навіть віддалених населених пунктів», – наголосив очільник районної ради. І закликав голів місцевого самоврядування «бути активними, бо якщо людина сидить і не хоче написати мікропроект, то нічого не отримає. Щоб написати листа з проханням виділіть мені гроші і я вирішу проблему населених пунктів, великого розуму не треба. Нині потрібно самим думати, шукати, як залучити інвестиції у населені пункти. А є добра ініціатива, бажання громади, обласна і районна ради підтримають й допоможуть. Підтвердженням цього є конструктивна співпраця району з обласною радою по міжнародному проекту «Єднає нас Буг». Керівництво обласної ради задекларувало, що готове фінансового допомагати у його реалізації».

На думку заступника голови Львівської ради Володимира Гірняка, на Сокальщині є декілька наболілих питань. Перше – це децентралізація. У районі ще нема затвердженого Перспективного плану створення територіальних об’єднаних громад, бо останні не можуть знайти порозуміння між собою і вирішити з ким об’єднуватися. Натомість існує багато суперечок щодо об’єднання як навколо Червонограда, так і райцентру, створення міських чи сільських ОТГ, великих чи малих…

Ще наступного року діятиме, передбачений чинним законодавством, принцип добровільності об’єднання громад. Але час не жде, потрібно проявляти ініціативу і шукати оптимальний варіант. Об’єднані територіальні громади мають бути, перш за все, фінансово спроможними та самодостатніми. На Львівщині вже створені ОТГ, серед них є декілька невеликих. І як показав досвід, на жаль, вони не є успішними, бо там видатки на заробітну плату та комунальні послуги більші, ніж можуть заробити…

Володимир Гірняк вважає, що одна з причини затягування децентралізації на Сокальщині – мала обізнаність громадян, крім того «тормозять» процес і деякі голови місцевих рад, які хочуть залишатися на посадах. Він закликав жителів Сокальщини «тверезо, практично і правильно підходити до ситуації» та «шукати здоровий практичний компроміс». І чим швидше він буде знайдений, тим краще: новоутворена ОТГ ще зможе отримати фінансову підтримку від держави. Якщо ж зволікати з об’єднанням, то можна багато втратити.

Децентралізація – процес незворотній і в будьякому випадку відбудеться. Однак ще зараз громади самі можуть вибирати з ким їх об’єднуватись, бо в іншому випадку рішення за них приймуть «згори».

Друга проблема – дороги. «Хоч Львівська область суттєво зрушилася за останні три роки у цьому напрямку, але питання доріг все ще залишається болючим. Маємо сприяти, щоб кошти йшли на розвиток. Адже це інвестиції, нові робочі місця. Це майбутнє», сказав В. Гірняк.

Не менш важливим є забезпечення ефективної роботи закладів, які є в обласній комунальній власності, та вирішення соціальних питань. Адже соціально незахищені верстви населення потребують особливої уваги та підтримки з боку влади і держави.

На завершення розмови Володимир Гірняк коротко зупинився і на обласному конкурсі мікропроектів, який проводитиметься в наступному році, тому заохотив до їх написання, висловив думки щодо реформи у медичній галузі та подальшої долі шахти «Візейська», зокрема, її поверхневих приміщень. Він похвалив районну владу, яка відстоює інтереси громад та району, і не погодила проект ліквідації шахти «Візейська» та надіслала звернення в Міністерство енергетики і вугільної промисловості.

В. Гірняк наголосив, що депутатам усіх рівнів, головам місцевого самоврядування, районній владі потрібно бути активними, більше працювати, шукати можливості для розвитку громад. Бо ж вони несуть відповідальність за долю людей, які тут живуть і працюють. Недарма кажуть, що хто стукає, тому й відчиняють, а хто не пробує, тому не виходить.

А особистий прийом заступника голови обласної ради чи будького з представників області – це одні з дверей, куди стукають громадяни та голови місцевого самоврядування. Тут їх завжди вислухають, почують і підтримають… Тим паче, що це проблеми не лише їхнього краю.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.