Головна Політика ВЗЯТИ ПІД ОСОБИСТИЙ КОНТРОЛЬ

ВЗЯТИ ПІД ОСОБИСТИЙ КОНТРОЛЬ

Ця фраза раз у раз звучала, однак більше, як прохання, ніж наказ, під час чергової наради-семінару міських, селищного, сільських голів та секретарів Сокальського району, яка відбулася 25 січня у сесійній залі районної ради.

На порядку денному було п’ять питань з «різним». Зокрема, присутні заслухали інформацію начальника Сокальського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області Оксану Гузіч про створення робочих місць у віддалених Белзі та Великих Мостах, щоб надати консультативну допомогу потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань. Вона закликала працівників органів місцевого самоврядування до співпраці.

Начальник фінансового управління Сокальської РДА Галина Леонова акцентувала увагу на попередніх підсумках виконання місцевих бюджетів за 2017 рік та основні завдання на 2018ий. Вона відзначила, що минулий рік був позитивним для наповнення місцевих бюджетів. В цілому бюджет району виконано на 124,9 відсотка до запланованих показників. Зокрема, його перевиконали Волицька (254%), Острівська (214%), Савчинська (226%), Свитазівська (203%) сільські ради. Більше минулого року надійшло податків і зборів на 60,5 млн. грн. Серед місцевих рад лише Смиківська отримала менше доходів, ніж у 2016му.

Г. Леонова також проаналізувала надходження і видатки місцевих рад у розрізі основних платежів, які поступають і наповнюють бюджет місцевих рад. Це є плата за майно, в тому числі левову частку займає плата за землю. По цьому платежу виконання в цілому по району склало 132,9% до планових показників. Проте Бутинська, Ванівська, Тудорковицька сільські ради план по платі за землю не виконали. Зменшили надходження у порівнянні з 2016им по платі за землю й Ванівська, Варязька, Свитазівська, Смиківська сільські та Угнівська міська ради. Вона сподівається, що покращить ситуацію моніторинг по оплаті за землю і проведення відповідних процедур щодо наповнення бюджету з цього платежу.

Єдиний податок виконаний на рівні 150%. Найбільший ріст до планових показників отримала Карівська сільська рада – 404%. Значно зменшила свої надходження (порівняно з 2016им) Княжівська сільрада.

Іншою складовою бюджету є акцизний податок. Район спромігся піднятися лише на два щаблі – з останнього місця в області по цій позиції до верху. Доповідач проаналізувала надходження акцизного податку порівняно з минулим роком. Він зменшився у Ванівській, Волсвинській, Межирічанській, Опільській, Поторицькій, Смиківській, Перв’ятицькій та Сокальській місцевих радах.

Голова районної ради Микола Пасько просив голів місцевих рад, у яких нема надходжень з того чи іншого платежу, пояснити чому виникла така ситуація, висловити пропозиції, як можна це виправити. Голова РДА Роман Токай застеріг: «буде створена комісія, яка без попередження виїжджатиме у села району для перевірки реальної ситуації на місцях. До того ж в обласної фіскальної служби є важелі впливу на підприємців, які уникають сплати цього податку».

Г. Леонова наголосила, що в 2017 році були виділені кошти з обласного та районного бюджетів на різні програми. Так назагал по загальному фонду з першого надійшло 1,5 млн. гривень, з другого – 61,8 млн. грн. З районного бюджету фінансувалися дитячі дошкільні установи, народні доми, заходи районних та обласних програм. З спеціального фонду було виділено: з районного 808 тисяч гривень, з обласного – 4 млн. 728 грн. Вона наголосила, що місцевим радам необхідна стратегія розвитку населених пунктів, мають проявляти більше ініціативи, думати, як наповнювати місцеві бюджети та залучати кошти з інших бюджетів. Один з шляхів – це участь у конкурсах мікропроектів, написання мікропроектів для залучення коштів державного та регіонального розвитку, обласного бюджету для розвитку територій.

Начальник фінуправління довела до відома завдання на 2018ий та проаналізувала виконання бюджету за січень цього року. Вона наголосила, що потрібно докласти всіх зусиль, щоб планові показники виконувалися, бо в окремих радах вони виконані від 7 до 50 відсотків.

Питання «Про підготовку мікропроектів по Програмі проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку Львівської області на 20172020 роки» доповів голова районної ради Микола Пасько. Він нагадав, що минулого року, завдяки реалізації мікропроектів, вдалося суттєво покращити стан соціальних закладів на Сокальщині. На реалізацію проектів місцевого розвитку в 2018 році з обласного бюджету планують виділити 105 млн. грн. Місцеві ради разом з ініціативними групами підготували на конкурс мікропроектів Львівської районної ради 141 мікропроект, що більше ніж торік. Однак потрібно поспішати, бо реєстрація заявок (на сайті Львівської обласної ради) триватиме лише до 2 лютого до 17.00 години. М. Пасько відзначив ті сільські ради, які добросовісно взялись за справу і написали по декілька проектів, зокрема, Жужелянську сільську раду, яка підготувала аж одинадцять проектів, які стосуються капітального ремонту Народних домів та покращення умов перебування дітей у дитячих дошкільних закладах. Шість проектів подає й Поторицька сільська рада, серед яких реконструкція вуличного освітлення у двох селах та ремонт даху Народного дому с. Поториця.

Очільник районної ради критикував тих, які нічого не роблять у цьому напрямку, не дбають про залучення коштів для розвитку своїх територій.

– Сокальська районна рада буде заохочувати тих, хто проявляє ініціативу, – зазначив Микола Пасько. – Зараз на стадії обговорення подібна програма проектів на рівні району. Тобто це ще одне джерело співфінансування для рад Сокальщини. І якщо якийсь мікропроект не пройде в обласній раді, він може претендувати на підтримку районної ради. Тому прошу підійти до участі в мікропроектах дуже серйозно.

Начальник управління соціального захисту населення районної державної адміністрації Володимир Огінський акцентував увагу на прийнятті органами місцевого самоврядування програми щодо надання одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій АТО та сім’ям загиблих учасників АТО, які проживають на їхніх територіях. Він повідомив, що 17 сільських рад такі програми прийняли. Відтак 247 учасників АТО вже отримали одноразову допомогу на загальну суму 406 тисяч гривень. Тринадцять місцевих рад таку програму не затвердили, а Великомостівська, Двірцівська, Угнівська, Карівська, Княжівська, Реклинецька, Стенятинська навіть не подали інформацію в управління соціального захисту населення щодо кількості учасників АТО, які проживають на їхній території.

Голова Сокальської РДА Роман Токай просив надавати належну підтримку сім’ям загиблих учасників АТО, й повідомив, що в лютому відбудеться зустріч з учасниками АТО, на якій вони зможуть розповісти про свої проблеми.

Військовий комісар Сокальського РВК, підполковник Микола Лисак поінформував, що за результатами минулого року військкомат усі планові завдання стосовно призову та відправки громадян на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу і призов на військову службу за контрактом виконав у повному обсязі. Він подякував працівникам місцевих органів самоврядування, які вклали свій вагомий внесок. За результатами перевірки Сілецької сільської ради з питань військового обліку, яку проводили обласна державна адміністрація спільно з обласним військовим комісаріатом, була визнана одною з кращих сільських рад на Львівщині. Він нагородив грамотою від Сокальського райвійськкомату за сумлінну роботу працівника сільської ради Ольгу Сковрон, яка відповідала за військовий облік. М. Лисак також подякував за співпрацю сільським головам, наголосивши, що ця робота дуже непроста, особливо щодо оповіщення громадян. І відзначив подяками районного військового комісаріату працівників Великомостівської міської ради, Острівської (Ірина Чoрній), Мурованської (Наталія Піхоцька) рад, які сумлінно виконують свої обов’язки, а також вручив грамоту обласного військового комісаріату за допомогу і сприяння у вирішенні питань райвійськкомату й військослужбовців та підтримку українських бійців в АТО голові районної ради Миколі Паську.

М. Лисак відзначив добру роботу щодо призову на строкову військову службу та службу за контрактом за 2017 рік працівників Острівської, Великомостівської, Мурованської, Сілецької рад. Наголосив, що недопрацювали у цьому питанні Карівська, Княжівська, Смиківська, Скоморохівська сільські та Угнівська міська ради, з населених пунктів яких протягом 2017 року не призвано жодного чоловіка на військову службу. Це, на його думку, говорить про бездіяльність голів цих рад. Але на що сподіватися, коли окремі голови місцевих рад не виконують своїх обов’язків і не з’явилися у військкомат для проходження військоволікарської комісії та поновлення на військовий облік. Це Бутинський, Ванівський, Великомостівський, Межирічанський, Мурованський, Острівський, Сілецький, Смиківський, Стенятинський, Тартаківський, Хлівчанський. Військовий комісар РВК зазначив, що цей рік буде дуже напружений, адже заплановано багато навчальних зборів для військовозобов’язаних. Тому попросив голів місцевих рад ставитись до роботи з повною відповідальністю.

Свою позицію з цього питання висловив й голова РДА Р. Токай. Він нагадав, що ми перебуваємо у стані війни, тож мобілізація громадян на військову службу є одним з найважливіших питань, адже йдеться про оборону наших східних кордонів. Очільник райдержадміністрації просив їх взяти це питання під особистий контроль і співпрацювати з військкоматом.

Наостанку начальник відділу агропромислового розвитку Сокальської РДА Олег Коханчук подякував головам місцевого самоврядування за тісну співпрацю щодо здійснення аудиту земель сільськогосподарського призначення, й попросив подати інформацію про неуспадковані земельні часткипаї згідно з аудитом.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.