Головна Політика ВЕЛИКІ МОСТИ НАД РАТОЮ СТАЮТЬ КРАЩИМИ

ВЕЛИКІ МОСТИ НАД РАТОЮ СТАЮТЬ КРАЩИМИ

Мальовниче місто на березі річки Західний Буг – Великі Мости, з кожним роком стає сучаснішим та привабливішим. І у цьому чимала заслуга дружньої й активної Великомостівської громади, яка любить своє місто і хоче змінити його на краще, зокрема, його голови Ярослава РОЙКА, який за сім років зарекомендував себе як мудрий керівник і добрий господарник. Він усвідомлює велику відповідальність перед жителями, які довірили йому місто, а разом з ним і свою долю, старається робити все можливе аби людям жилося краще, а Великі Мости розвивались. Чим живе місто сьогодні, про його проблеми та позитивні зміни, наша розмова з п. Ярославом.

– Розкажіть, будь ласка, що вдалось зробити за ці роки, відколи вас обрали керманичем міста?

– Проблем у Великих Мостах чимало, як і у кожному місті чи селі. Деякі з них вдалося вже вирішити, інші лише частково. Великомостівчани втішені, що нині покращилася якість питної води, бо вміст заліза у ній перевищував у три рази допустиму норму. Побудували станцію знезалізнення. Багато зробили в комунальному господарстві та для благоустрою. Приємно, що мешканці міста відзначають позитивні зміни у центрі, де нині стоїть пам’ятник Степанові Бандері, прокладено пішохідні тротуарні доріжки, зроблено реконструкцію вуличного освітлення. Нині майже всі вулиці освітлюють у темну пору доби. Залишилося хіба що доробити декілька. Зробили й вуличне освітлення у селі Куличків. На жаль, через брак коштів нам не вдалося закінчити реконструкцію очисних споруд.
Розробили новий генеральний план забудови Великих Мостів, бо останній був затверджений ще у 80х роках минулого століття, і не давав можливості місту розбудовуватись. Тут зіткнулися з труднощами, бо довелося ще виготовляти проект землеустрою щодо розширення меж міста. Новий генплан дасть можливість забезпечити земельними ділянками під житлове будівництво учасників АТО, яких у нас 140, та усіх мешканців, які багато років стоять на черзі. Передбачаємо в ньому й земельні ділянки для інвесторів. На нові інвестиції покладаємо великі надії.

Ще потрібно замінити водогін. Важливим було й питання доріг. Щороку міська рада виділяє кошти на їх ремонт. Але через брак грошей не можна одночасно всі дороги відремонтувати.

До того ж у нас на балансі 16 кілометрів доріг комунальної власності. Проте щороку по трохи ремонтуємо якийсь відтинок. Міська рада підтримує підприємців, заохочує їх для розвитку власної справи. Працювали над узаконенням всіх земельних ділянок. Активно рекламуємо їх і запрошуємо інвесторів.

З метою енергоощадності хочемо побудувати сонячну електростанцію, що дозволило б забезпечити заклади соціальної інфраструктури енергоресурсами та зменшити фінансове навантаження на бюджет. У нас вже є інвестор, якого зацікавила ця пропозиція.

У Великомостівської міської ради є добра співпраця з прикордонниками Кінологічного центру. Сприяємо в оновленні військової частини, допомагаємо у її розвитку.

Великомостівська громада – дружня, є багато ініціативних розумних людей, яким небайдужа доля рідного міста. Вони разом з депутатами, членами виконкому, керівниками підприємств допомагають вирішувати наболілі проблеми наших населених пунктів та проводити культурномасові заходи. Є активні депутати та члени виконкому.

– Всетаки з вище названого, що було найважче зробити?

– Реконструкцію старих очисних споруд, яку розпочали ще в 2015ому. Однак за відсутності фінансування роботи на сьогоднішній день не закінчені. Сподіваємось, що завершимо її ще в цьому році, оскільки з обласного та місцевого бюджетів дофінансовано на ці роботи 2877 тис. грн.

– А чим сьогодні живе старовинне місто над Ратою, над вирішенням яких проблем працюєте?

– Нарешті Служба автомобільних доріг у Львівській області відремонтувала відтинок дороги Р15, яка проходить через центр міста. Ми ж облаштовуємо тротуари. Робимо ремонт у дитячому садочку, щоб діткам було затишно та комфортно. Тут плануємо відкрити ще одну групу, щоб молоді батьки мали змогу привести дітей…

– Сьогодні більшість місцевих рад нарікають на брак коштів, а вам стільки вдалося зробити. Може поділитись досвідом?

– Все просто: під лежачий камінь вода не тече. Ми шукаємо додаткові джерела для фінансування, пробуємо залучати донорські організації, беремо також участь у конкурсах мікропроектів. Завдяки їх реалізації відремонтували Народний дім в Боровому, спортивну споруду, провели вуличне освітлення в Куличкові. Міська рада у минулому і в цьому році реалізувала три мікропроекти. Ще декілька – освітяни. За кошти мікропроектів також зробили ремонт водопостачання в поліклініці та триває заміна вікон у лікарні. Мешканці переживають чи після реформи медицини вона функціонуватиме у Великих Мостах, куди їм тоді звертатися за медичною допомогою? Лікарня потрібна громаді, щоб жителі міста та навколишніх сіл могли оперативно отримати кваліфіковану медичну допомогу на місці. Здоров’я наших громадян – це теж є важливим.

– Великі Мости є підписантом угоди мерів. Розкажіть детальніше про це.

– Угода мерів – ініціатива Європейської комісії, яка має на меті об’єднати європейські місцеві органи влади (муніципалітети) в добровільне утворення задля спільної боротьби з глобальним потеплінням. Підписанти цієї угоди беруть на себе добровільні зобов’язання, виконати загальноєвропейські вимоги ЄС стосовно скорочення викидів CO2 щонайменше на 20%, шляхом запровадження енергоощадних заходів та поширення використання відновлюваних джерел енергії. У Сокальському районі підписантами цієї угоди є Великі Мости і Червоноград. На виконання плану дій ми зробили реконструкцію системи опалення в садочку і перевели котельню дитячої дошкільної установи з газового палива на тверде. Минулу зиму фактично обходились без газу. А це є одним з шляхів економії, дає менші викиди в атмосферу та відноситься до відновних джерел енергії. Угода мерів дала нам можливість брати участь у різноманітних конкурсах з енергозбереження. Цього року також беремо участь у конкурсі інвестиційних проектів. Якщо б нам вдалося перемогти, то зробимо повну модернізацію приміщення Великомостівської ЗШ ІІІІ ст. і встановимо сонячні батареї та колектори. Крім цього, разом з польськими партнерами – гміною Криніце, беремо участь у Міжнародному конкурсі проектів за програмою «ПольщаБілорусьУкраїна» і пройшли перший етап відбору. Якщо ж переможемо, то зможемо зробити каналізування і водопостачання одного з кварталів міста. Разом з м. Жовква беремо участь у ще одному міжнародному проекті «ПольщаБілорусьУкраїна», який має назву «Шлях короля Яна ІІІ Собєського». Його мета – розвиток туризму на наших теренах. Ми склали цікаві туристичні маршрути. Тепер потрібно облаштувати відпочинкові зони для туристів.

Активно підтримуємо розвиток спорту і залучаємо молодь до здорового способу життя. У нас діє спортивнотуристичний комплекс «Під дубом». Міська рада підтримує матеріально дві футбольні команди, які є у Великих Мостах і Куличкові. Обидві беруть участь у першості району.

– Знаю, що Великомостівська громада брала участь в обласному конкурсі «Екологічно чистий населений пункт», і була відзначена як одна з кращих. Що це за конкурс?
– Львівська обласна рада з метою поліпшення благоустрою населених пунктів і покращення екологічного стану довкілля традиційно щорічно проводить конкурс «Екологічно чистий населений пункт». Заявки на участь в ньому подали понад сто міст і сіл області. І уже вдруге в категорії «Міста районного значення» Великі Мости отримали призове місце. За отримані кошти від обласної ради плануємо зробити реконструкцію місцевого парку, щоб він став улюбленим місцем для громадян різних поколінь. Торік за кошти обласного бюджету придбали сміттєвоз, контейнери для сміття, контейнерні майданчики. Активно запроваджуємо роздільне збирання сміття. Окремо відбирається пластик, скло, папір. Звертаємося до жителів міста, щоб сортували відходи, дещо спалювали. Важливим є будівництво полігону твердих побутових відходів. Сміття – це велика проблема. Тож краще заздалегідь вирішити її.

– А де, в основному, зайняті великомостівчани?

– У Великих Мостах функціонують підприємства, де великомостівчани та жителі навколишніх сіл мають роботу. Це завод з іноземними інвестиціями «Клінгспор», Кінологічний навчальний центр, меблеві фабрики «ВЕМО», «Рата», є також виробництво акумуляторів, ТзОВ «Автономні джерела струму». Нещодавно відкрилося нове підприємство «Нова мода України» з датськими інвестиціями. Воно активно розширяється. Багато великомостівчан працюють у соціальній сфері. Всі ці установи та підприємства наповнюють міський бюджет. А ще велику частку до бюджету складає акцизний податок, у нас на території є автозаправка. Хотілось залучити у місто нових інвесторів, щоб створювалися нові робочі місця та воно розвивалося. Великі надії покладаємо на створення об’єднаної територіальної громади.

Ройко

– До речі, як вам вдалося знайти порозуміння з іншими громадами щодо об’єднання?

– Над цим працювали два роки. Двічі виходили з пропозиціями до сільських рад. У Великомостівську територіальну об’єднану громаду об’єднуються села Бутинської, Двірцівської, Реклинецької та Великомостівської місцевих рад. Перший раз, коли прийшли до них з пропозицією, нас не всі підтримали, але з часом люди побачили у цьому плюс. Адже жодна реформа не проводиться на другий день. Такого не буває. Думаю, що Великомостівська територіальна громада з часом запрацює і покаже приклад іншим, в тому числі Сокальського району. Об’єднавшись, вчитимемося управляти господаркою міста та навколишніх сіл. Після виборів буде формуватися нова структура управління територіальною громадою, бюджет. Доведеться добре подумати, як забезпечити належне фінансування закладів освіти, охорони здоров’я, культури. Вірю, що у нас все вийде і громада буде успішною, а об’єднані населені пункти дістануть поштовх для розвитку.

– Чи на місцевих жителів чекають якісь зміни?

– Основна мета проведення адміністративнотериторіальної реформи наблизити послуги до людей. Тепер жителям об’єднаної територіальної громади не потрібно буде їхати в райцентр за довідками, які раніше могли отримати лише в Сокалі. Їм їх видадуть на місці. У селах будуть старости та їхні помічники, які матимуть повноваження сільських голів. Вони також будуть членами виконкому.

Делегація сільських та міських голів Львівщини їздила в створені об’єднані територіальні громади Тернопільської та ІваноФранківської областей, щоб перейняти досвід у проведенні територіальної реформи. Видно там громади сміливіші і вже реформувалися. Мешканці на собі відчули позитивні зміни, стали самі розпоряджатися коштами та вирішувати, що першочергово мають зробити у населених пунктах. Села одразу ожили. Перейняти досвід реформування можна й у наших сусідів з Польщі. На одному із семінарів, який відбувався у рамках програми «Сталий розвиток малих міст», зацікавив мене виступ представника органів місцевого самоврядування Німеччини, який ділився досвідом збереження енергоресурсів, використання твердих побутових відходів. Він розповідав цікаві приклади. Хотілось, щоб і наше законодавство було європейським, хоча у нас теж є хороші закони, але ми не завжди їх дотримуємося.

– Чому, на вашу думку, не так швидко хочуть об’єднуватися громади Сокальщини?

– Бо між ними нема єдності та порозуміння. Кожен намагається перетягнути ковдру на себе. До того ж гальмує цей процес слово у законі про об’єднання громад «добровільне». Важко, щоб тричотири громади добровільно об’єдналися, не те що понад десять. Думаю потрібний час, щоб громади все прорахували і визначилися. До того ж певно дієвіше буде, коли вони побачать позитивний приклад реформування. Надіюся, що створення нашої об’єднаної територіальної громади стане для них таким прикладом.

– Що дала вам робота на посаді голови Великомостівської міської ради?

– Робота в органах місцевого самоврядування нелегка, бо постійно треба бути в курсі всіх справ, вирішувати проблеми людей та населеного пункту. Потрібно весь час працювати над собою, вдосконалюватись. Водночас вона дуже цікава. За сім років багато зустрічався з людьми, спілкувався з ними. Зокрема, чимало цікавого і повчального почерпнув у польських колег, які охоче ділились досвідом щодо вирішення нагальних питань органів місцевого самоврядування. Бачив як у них все продумано і відлагоджено. І мені було прикро і сумно, що поки що у нас ще не все можна впровадити. На це потрібний час. Крок за кроком ми ввійдемо в Європу. Головне, щоб спершу кожен відчув себе у душі європейцем і робив як європеєць. Вірю, що невдовзі Україна, яка географічно знаходиться у центрі Європи, справді стане європейською державою.

Лише від нас залежить, щоб Великі Мости стали сучасним європейським містом, аби тут залишалася молодь, народжувались діти і вирувало життя.

Розмову вела Любов ПУЗИЧ.