Головна Свято ЙОРДАНСЬКІ КУПАННЯ НА СОКАЛЬЩИНІ

ЙОРДАНСЬКІ КУПАННЯ НА СОКАЛЬЩИНІ

Водохреща в Сокалі
Водохреща в Сокалі

– Христос хрещається!
– В ріці Йордані! – так вітаються 19 січня, на Хрещення Господнє християни.
Цього дня вода набуває цілющих властивостей, які зберігаються впродовж року. Українці, традиційно, пірнають в ополонки, аби очистити тіло й душу. Цього дня поринути в крижану воду можна було на ставках чи річках майже у кожному населеному пункті Сокальщини. Ось як це відбувалося на Поториці, в Княжому та Переспі.
На поторицькому ставку зібралось кілька сотень жителів села та мешканців Сокаля, де відбулися традиційні йорданські купання, які організували сільський голова Тарас Юхим та громадська організація – природоохонне рибальськоспортивне товариство «Передсілля», яке очолює Андрій Копчак. Активну участь взяли члени цього товариства, зокрема, Ігор Смулка, Василь Білик та депутат сільської ради Роман Козира.


Розпочалося Водохресне дійство з Богослужіння, яке здійснив канцлер СокальськоЖовківської єпархії о. Роман Синицький у співслужінні з настоятелем місцевого храму Богданом Гоєм, після чого духівники привітали та благословили присутніх із світлим святом Хрещення Господнього й освятили воду в ставку. Парох села Б. Гой зазначив, що вода в цей день має цілющі властивості і запросив присутніх оздоровитись.
Першим у крижану купіль пірнув священик Андрій Копчак з хрестом, а далі за ним подалися в ополонку всі бажаючі, серед яких був і Поторицький сільський голова Тарас Юхим. Після купелі А. Копчак розповів, що вперше занурився вісім років тому в Зарваниці, відтоді старається пірнути у воду на Йордан, бо вона дає йому здоров’я, бадьорість. Капелан вважає, що в цей день вода має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини, оновлюючи її для майбутнього достойного життя. Не варто боятися, що захворієш, а, навпаки, всі недуги, які є в людини, відійдуть. Тому своїм прикладом він заохочує інших прийняти йорданську купіль.
На Водохреща цього року було морозяно, але це не стало на заваді масового купання, в якому взяли участь від старого до малого. Переважно в освячену воду занурювалися чоловіки. Тут були й досвідчені «моржі», й звичайні люди, які роблять це лише раз на рік, або взагалі зважилися на такий крок вперше. Хтось заходив у крижану воду обережно, а хтось, перехрестившись, з головою пірнав туди. Втім, знайшлося й кілька жінок, які ризикнули скупатися в крижаній воді. Представниці слабшої статі не стримували емоцій, і охоче ділились першими враженнями після виходу з води, говорячи коротко: «Клас, чудово!». Серед них жителька села – Іванна Стрілець, яка зізналася, що тут занурюється вже втретє, стрибає в ополонку тільки на Йордан, щоб оздоровитись. Наймолодшою серед «моржів» була трирічна Софійка Будзінська, яку тато на руках заніс у воду. Дівчинку переповнювали емоції.
Назагал цьогоріч занурились у йорданські води на поторицькому ставку більше двохсот охочих. Ще кілька сотень глядачів спостерігали за цим з берега. Для того, щоб ті, хто стрибав у крижану купіль, не замерзли, їх пригощали гарячим чаєм та глінтвейном. Неподалік палахкотіли дрова, тож кожен міг зігрітися. Навколо панувала особлива атмосфера, яка здружувала всіх. Над ставком ще довго линули колядки та щедрівки. Йорданські купання тривали до ночі. Сюди підходили та приїжджали люди, щоб очистити у цілющій воді тіло і душу, отримати від природи заряд енергії та бадьорості на весь рік.
Жителі Княжого та навколишніх сіл на Водохреща зійшлися на сільський ставок, де з ініціативи пароха села Олександра Фещука та жителів Олега Волоса, Федора Шуляка, Василя Максиміва вперше пройшли йорданські купання. Духовенство разом з вірянами хресною ходою вирушили від церкви святого Миколая до приготованої купелі. Про це заздалегідь потурбувалися місцеві активісти: Микола Пащук вирубав великий хрест з льоду і встановив його біля ополонки, яку зробив колишній кіборг Василь Максимів. Допомагали йому Віталій Мойсеєнко й Володимир Шуляка, молодь села. Володимир Схабюк підвів озвучення.
Священики Олександр Фещук з Княжого, Ярослав Додик з с. Торки Радехівського району, Павло Черняк з с. Фусів відправили Богослужіння та освятили воду. Отець Ярослав Додик у проповіді наголосив, що 19 січня віряни відзначають велике торжество Господнього Богоявлення, яке належить до найдавніших і найбільших празників церковного року. Вода, що набирається на Водохреща, може зберігатися протягом року і довше, вважається панацеєю від різних недуг. Вона не лише додає здоров’я, а й очищає душу. Якщо робити це з вірою в серці, попросити в Бога прощення за усі гріхи, то купання принесе зцілення душі й тіла.
Привітав усіх з Йорданськими святами й голова районної ради Микола Пасько, зазначивши, що оскільки сьогодні вода має цілющі властивості, тож потрібно зануритися в ополонку, аби весь рік бути здоровими, набратись міцності духу, здоров’я й очиститися. І невдовзі показав приклад. За ним пірнули у воду заступник голови районної ради Василь Бойко та депутати Роман Волос, Володимир Пограничний, Микола Поліщук, Княжівський сільський голова Сергій Плетінка та інші жителі навколишніх сіл. Серед яких були люди старшого покоління, молодь, і навіть діти. Виринаючи, вони не стримували емоцій. Їх колядками та щедрівками зігрівали учасники церковного хору церкви святого Миколая та дитячий вертеп Княжівського народного дому, який підготувала Антоніна Карпінка.
Опісля купелі присутні грілися біля багаття, пили гарячий чай, глінтвейн, які готували просто на березі, смакували пампушками, які напекли спеціально для цього заходу сільські господині Віра Мазурок, Людмила Масляк, Світлана Фещук, Любов Ференц, Неля Прокопчук, Марія Шульган. Тут же можна було попробувати й справжньої юшки, яку варила Юлія Мойсеєнко, а також печених поросят, яких смажили на багатті, які міг скуштувати кожен бажаючий. Працювала й виїздна торгівля. Навколо панувала різдвяна атмосфера. Жителі села та гості спілкувалися та колядували. Свято вдалося. За це присутні були вдячні Юрію Микитюку з с. Перв’ятичі, директору ТзОВ «АгрокомПерв’ятичі» Роману Вараниці, фермерам Юрію Козаку (Княже), Володимиру Маслюку (Шпиколоси), Роману Карпінці (Фусів), Анатолію Новосаду, Євгену Ренді з с. Княже, іншим жителям села, власникам крамниць, які підтримали захід, без їхньої допомоги свято не вийшло б таким цікавим та колоритним. Дійство принесло море позитивних емоцій як дорослим, так і малечі. Йорданські купання запам’ятаються їм надовго, аж до наступного Водохреща.
Вже традиційно, поспіль кілька років, до Переспи на Водохреще приїжджають сусіди не лише з нашого району, а й Радехівського. Отож у церкві Воздвиження Чесного Хреста з участю трьох священиків о. Михайла (с. Переспа), о. Стефана (с. Розжалів), о. Володимира (с. Бишів) відбулася св. Літургія з нагоди Хрещення Господнього. А опісля священики посвятили воду в ставку, де був прорубаний у льоді хрест. У крижану воду із задоволенням занурювалися мешканці не лише Переспи, а й сусідніх сіл. Серед гостей були Лучицький сільський голова Володимир Черечін, а також Розжалівський та Бишівський сільські голови Василь Бойко та Роман Коцько. Усіх присутніх радо вітав Переспівський сільський голова Степан Кіндратюк і висловив вдячність підприємцю Петру Шевчуку, який допоміг в організації водохрещенського дійства. А як смакувала після купання усім рибна юшка, якою щедро частували місцеві господині. Купання у свято Хрещення Господнього у Переспі щороку стають популярнішими, до них долучаються щораз більше людей, бо розуміють цілющу цінність йорданської води.
Любов ПУЗИЧ.
Василь СОРОЧУК.
Фото авторів та Богдана Трибушка.