Як зазначила начальник Сокальського відділення Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області Наталія Жолудєва, з 1 січня 2017 року розпочалася кампанія декларування доходів громадян, за якою:
– окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи та визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору;
– окремі категорії фізичних осіб мають право подати декларації для отримання податкової знижки.
Нова форма декларації про майновий стан та доходи затверджена наказом Мінфіну від 15.09.16 р. №821 запроваджується з 1 січня 2017 року.
У зв’язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% та скасуванням пп. «є»•п. 176.1 ст. 176 ПКУ, у платників податку, які отримували доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному пп. «є» п. 176.1 ст. 176 Кодексу, обов’язок щодо подання декларації за результатами 2016 року не виникає.
Підприємцям на загальній системі – збільшення витрат та зменшення доходу
Головний державний інспектор Сокальського відділення Червоноградської ОДПІ Галина Іванівна Прачун на зустрічі з фізичними особамипідприємцями, яка відбулася в приміщенні Сокальського відділення ознайомила присутніх із змінами внесеними Законом України від 21.12.2016 року №1797 до Податкового кодексу. Зокрема, наголосила на правильність заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік.
Зазначила, що підприємцям, які перебувають на загальній системі оподаткування дозволено зменшити виручку до оподаткування, якщо ФОП – роздрібний торговець підакцизними товарами, – на суму акцизного податку з реалізованих ним підакцизних товарів (за новим пп. 177.3.1 ПКУ).
Також дозволено збільшувати витрати на: суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи – підприємця (крім ПДВ, якщо ФОП – платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО та податку на майно); платежів, сплачених за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особоюпідприємцем; витрати на одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов’язані з господарською діяльністю фізичної особипідприємця;
Крім того, відповідно до змін, внесених до ст. 177 Податкового кодексу Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797VIII ФОП на загальній системі оподаткування отримали право за власним бажанням включати до витрат амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. Якщо таке рішення буде підприємцем прийняте, то:
aмортизації підлягатимуть витрати на: придбання основних засобів та нематеріальних активів; самостійне виготовлення основних засобів.
Не підлягатимуть амортизації та повністю включатимуться до складу витрат звітного періоду витрати на: проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів; ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).
Не підлягатимуть амортизації такі основні засоби подвійного призначення: земельні ділянки; об’єкти житлової нерухомості; легкові та вантажні автомобілі.
Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюватиметься підприємцем лише одним методом – прямолінійним, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об’єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об’єкта основних засобів та нематеріальних активів.
При цьому те, які активи підприємця можуть бути визнані ним основними засобами, встановлено пп. 14.1.138, а нематеріальними активами –14.1.138 Податкового кодексу. І їх первісна вартість (тобто, витрати на придбання чи самостійне виготовлення) мають бути підтверджені підприємцем документально.
Строк корисного використання таких необоротних активів підприємець визначатиме сам, але він не може бути меншим за мінімальний, встановлений новим пп. 177.4.9 ПКУ.
Шановні керівники підприємств, установ та організацій, фізичні особипідприємці та громадяни
З 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить 3200 гривень. Таким чином, мінімальний страховий внесок становить 3200,0 грн. х 22% = 704,0 гривні.
Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Для платників, віднесених до 1 групи платників єдиного податку, ця сума не може бути меншою за 0,5 мінімального страхового внеску (352,0 грн.) із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, що обчислюється відповідно до ст. 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пропорційно до сплаченого єдиного внеску.