ТРИДЦЯТЬ ТРИ ГРИВНІ ЗА КУБ ВОДИ
Чи затвердить виконком Сокальської міської ради таку ціну, підтриману під час проведення громадських слухань?
30 січня у Народному домі м. Сокаль відбулися громадські слухання щодо погодження тарифів комунальних підприємств «Сокальтеплокомуненерго» та «Сокальводоканал».
Зареєструвалося всього 74 особи. «Склалося враження, що сокальська громада дуже пасивна… Окремі активісти попередньо писали гнівні пости у соціальних мережах, але на моє запрошення прийти та висловити свою думку ніхто не прийшов… Шкода. Або це просто боти…» – опісля написала на своїй сторінці у Фейсбук модератор громадських слухань, депутат Сокальської міської ради Мар’яна Яремчук (на знімку).
Напочатку, міський голова Сергій Касян проінформував, що до міськради поступило звернення від КП «Сокальтеплокомуненерго» та МКП «Сокальводоканал» про погодження тарифів. Ми виступили з ініціативою провести з цього питання громадські слухання. Постанова Кабінету Міністрів України передбачає єдиний підхід до формування тарифів, проведення громадських слухань не є обов’язковою умовою. Але коли питання підняття тарифів було на розгляді виконкому, то дійшли висновку: без думки громади, без обговорення не змінюватимемо тарифи”.
Керівники підприємств розповіли про ситуацію, що склалася на даний час, і чому треба підвищувати тарифи.
Олег ЮЗЕФИК, директор КП “Сокальтеплокомуненерго”:
– 17 вересня минулого року виконком міської ради для КП «Сокальтеплокомуненерго» затвердив тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб бюджетних установ та інших категорій споживачів (крім населення) на рівні 2405,44 грн./Гкал. з ПДВ. В цьому рішенні ціна газу була 4,048 грн. за кубічний метр.
У зв’язку з поступовим зростанням ціни на газ та його розподіл (листопад 2020 р. – 5,375 грн., грудень – 6,103 грн. за 1 м3), підприємство несе значні збитки, оскільки споживання газу становить 175 тисяч кубічних метрів у листопаді та 196,8 м3 у грудні. Варто зауважити, що при цьому не врахована ціна на електрику, заробітну плату та інші витрати, які входять у собівартість продукції. Тому за листопад є мінус 232 тисячі гривень, а за грудень – мінус 404 тис. грн. А ціни за січень ц. р. не маємо й до нині (її доводить НАК «Нафтогаз України», як постачальник зі спецобов’язками).
КП «Сокальтеплокомуненерго» обслуговує чотири кілометри 881 метр мереж. Витратною є подача тепла у військкомат (теплотраса в один км 447 метрів, від садочку №8 – до РВК), де немає жодного споживача. До речі, мережі побудовані ще у сімдесятих роках минулого століття, застарілі та фізично зношені.
Щодо абонентів, то їх маємо 247 у десяти житлових будинках з опалювальною площею 8901,7 м2. А площа, яку опалюємо в бюджетних установах та організаціях, – 857,6 м2.
Підприємство, на якому працює 41 чоловік (з них 9 – адмінперсонал) обслуговує три котельні. Їх загальна сумарна потужність 22,3 Гкал/годину. Але у зв’язку з відсутністю споживачів, виробляємо менше – від 1,5 до 2,7 Гкал/год.
На даний час у КП «Сокальтеплокомуненерго» відсутня заборгованість по заробітній платі, перед бюджетом і по всіх видах податків. Але, на жаль, є вона перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий газ. І сума чималенька – вісім мільйонів чотириста тисяч гривень…
Ігор ЛАЩУК, директор МКП «Сокальводоканал»:
– Підняття тарифів для «Сокальводоканалу» – це питання відкрите з минулого року. Про це була інформація на офіційному сайті міської ради та в газеті «Голос з-над Бугу». Зросла не лише вартість газу, але і його доставка. Якщо торік платили 0,90 коп. за куб газу, то в січні цього року вже 1,78 коп. Наше підприємство споживало у листопаді 179 тис. кубів газу, в грудні – 204 тис. кубів газу. В новому тарифі врахували лише зростання газу і все, більше нічого підприємство туди не закладало, ні вартості зростання заробітної плати, ні здорожчання паливно-мастильних матеріалів. Якщо не затвердимо підвищення тарифів, то необхідно буде дотацію з місцевого бюджету, або для підприємства настануть нелегкі часи. «Сокальводоканал» забезпечує водопостачанням та водовідведенням 9647 абонентів, з них: 9343 – населення, 38 – бюджетні установи, чотири – промисловість та 262 – інші споживачі (підприємці). 8710 абонентів мають встановлені лічильники обліку холодної води, а 937 – нарахування за послуги ведеться по нормативах. На обслуговуванні підприємства знаходиться 71,9 км. водопровідних та 25,1 км. каналізаційних мереж. Вода подається цілодобово з двох водозаборів та перекачуються стоки п’ятьма каналізаційно-насосними станціями, а очистка відбувається на потужних очисних спорудах.
На підприємстві працює 80 чоловік, з них: дві аварійні бригади з обслуговування водопровідних мереж та одна – з обслуговування каналізаційних мереж, в кожній по чотири слюсарі, водій та майстер. Очистку стоків забезпечують 18 працівників на чолі з начальником дільниці. За останні роки відбулась значна оптимізація штатного розпису, деякі робочі процеси переведені на автоматичний режим роботи. Середня заробітна плата по підприємству за 2020 рік склала – 9606,25 грн.
За місяць МКП «Сокальводоканал» надає послуг в об’ємі: по водопостачанню – 53 тис. м3, а по водовідведенню – 65,1 тис. м3 на загальну суму 1 583 109,95 грн. Середнє споживання по одному домогосподарству становить 5 м3 місяць.
Основними елементами витрат на послуги водопостачання та водовідведення є: електроенергія, амортизація, заробітна плата та відрахування від неї, витрати на матеріали та паливо, інші витрати та послуги, а також податок на додану вартість. Станом на 1 січня 2021 року кредиторська заборгованість по МКП «Сокальводоканал» відсутня, а дебіторська заборгованість становить 412 000,00 грн., яка в повній мірі складається з боргів населення. По бюджетних організаціях та інших споживачах оплата за послуги становить сто відсотків.
Наше підприємство оновлює основні засоби, закуповуючи менш енергозатратне насосне обладнання та устаткування. Зокрема, за 2020 рік було оновлено основні засоби на суму 321 725,32 грн., з них за кошти місцевого бюджету – 267 951,40 грн. Ремонтні та аварійні роботи на мережах водопостачання та водовідведення проводять вчасно та з застосуванням сучасного обладнання (засувок, фланцевих адаптерів, пожежних гідрантів та хомутів).
У Львівській області є 26 водопровідно-каналізаційних підприємств, МКП «Сокальводоканал» по тарифах знаходиться на 19 позиції, але навіть при введенні нового тарифу ми не надто змінимо свої позиції, тому що інші підприємства також переглядають тарифи і вони є надто вищими ніж у Сокалі, а якість води є однією з кращих у області.
Запитували керівників, вносили пропозиції, зокрема, депутати міської ради Мирослава Багрій, Іван Пелип, Олег Грицишин, Олег Кожушко, а також мешканці ОТГ Іван Подпорін, Юрій Товарянський, Ігор Дворко, Микола Поліщук, Петро Кушіль, депутат Львівської обласної ради Олег Фенчин та інші.
Підсумував громадські слухання міський голова Сергій Касян:
– Усі озвучені пропозиції по реорганізації комунальних підприємств, візьмемо до уваги. Хочу проінформувати громаду, що у правонаступництво міській раді перейшло 5 комунальних підприємств: «Сокальжитлокомунсервіс», «Сокальтеплокомуненерго», «Сокальводоканал», Жвирківське ЖКГ, Хоробрівське КП. Зростає поточна заборгованість – борг по «Сокальтеплокомуенерго» більше 8 мільйонів, по «Сокальжитлокомунсервіс» – 4,5 млн. грн. Два мільйони гривень відсудили в суді першої інстанції, але буде ще апеляція. У «Сокальводоканалі» проблем є також чимало. Ліцензія коштує 1 млн. 200 тис. грн., зі свого місцевого бюджету ми повинні її оплатити, тому що вода – це стратегічний ресурс. Ліцензія видається на двадцять років. Борг по Хоробрівському комунальному підприємстві незначний – 73 тис. грн., Жвирківське комунальне підприємство – без боргів.
Якщо бути об’єктивним, вода на Сокальщині найкраща в цілому нашому регіоні.
Ми повинні так побудувати свою роботу, щоб ефективно надавати людям комунальні послуги і щоб підприємства були без боргів. Як це зробити? Почну з «Сокальтеплокомуненерго». Об’єктивно – ви почули, 1,5 км. – мережа до військкомату, це «закопування» грошей в землю, обіцяю, що цієї теплотраси в 2021-2022 опалювальному сезоні не буде.
Виконком, який відбувся 20 січня, затвердив тарифи для «Енергозбереження Львів», вони опалюють лікарню, СШ №2 та басейн. Зустрічався з менеджерами цього підприємства, вартість однієї гігакалорії, щоб «Сокальтеплокомуненерго» трималося на плаву і було беззбитковим – 2950 грн. за одну гігакалорію, ми ж затвердили тариф для «Енергозберження Львів» – 1950 грн. Відчуваєте, – різниця в 1000 грн. Підприємство нарощує поточну заборгованість. Для мешканців підняття тарифів не буде суттєвим, ця ноша ляже на бюджет. А бюджет, це чиї гроші? Звичайно, платників податків, тобто нашої громади. Ми повинні приймати обдумані рішення, щоб вони приносили користь і економію для громади. Наступний опалювальний сезон повинні розпочати з альтернативним постачальником енергії.
В місті є велика проблема, про яку всі мовчать – це очисні споруди, збудовані ще в сімдесятих роках, вони застарілі. Станом на сьогодні розроблена проєктно-кошторисна документація.
Подаємо заявки на участь в міжнародному проєкті «Україна-Білорусь-Польща», будемо виходити на країни Балтії, які зацікавлені в очищенні споруд, тому що живемо біля річки Західний Буг і не усвідомлюємо, що буде дальше.
У «Сокальводоканалу» немає ліцензії, це тягне за собою штрафні санкції. Щоб підприємство працювало, треба її отримати.
На будь-яке комунальне підприємство, яке має борги, не можемо купити техніки, чи трактора, чи машини, бо воно все піде як податкова застава.
Профільному заступнику Олегу Олійнику дав доручення опрацювати шляхи виходу з ситуації, як правильно реорганізувати підприємства і до 20 лютого їх має подати. Ми можемо купити техніку і поставити її на баланс Хоробрівського та Жвирківського комунальних підприємств, які без боргів.
Проблема сміття. Днями був на стратегічній сесії Львівської обласної ради. Вже п’ять років, відколи сталася трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі, і досі нічого не зроблено щодо будівництва сміттєпереробного заводу. Ось недавно в Острові знову «опинилося» львівське сміття.
Коли був минулої каденції депутатом Львівської обласної ради, ми приймали Програму поводження з твердими побутовими відходами. Ця Програма передбачала будівництво трьох заводів по переробці сміття: у Львові, Дрогобичі і Червонограді. На жаль, вона не реалізовується.
У нас вже є три листи з пропозиціями, щоб приймати львівське сміття. На сесії міської ради повинні прийняти комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами. Якщо сокальське сміттєзвалище в більш-менш нормальному стані, то в селах – велика проблема зі стихійними сміттєзвалищами, яку необхідно вирішувати. Мусимо налагодити централізований вивіз сміття з населених пунктів. Так, люди будуть за це платити кошти, але якщо цього не зробимо – скоро потонемо у смітті.
На слуханнях озвучені пропозиції зачитала Мар’яна Яремчук. Вони такі:
– керівникам підприємств переглянути менеджмент своєї діяльності та оптимізувати штати;
– вивчити можливості та розробити план реформування усіх п’яти комунальних підприємств Сокальської ОТГ;
– розробити комплексну Програму по переробці твердих побутових відходів в ОТГ;
– провести інвентаризацію усіх земель Сокальської ОТГ та внутрішній аудит щодо сплати податків ФОПами, фермерами, підприємствами з метою наповнення місцевого бюджету;
– залишити тариф «Сокальтеплокомуненерго» на рівні діючого та з наступного опалювального сезону запроваджувати інші альтернативні методи опалення;
– рекомендувати погодити тарифи «Сокальводоканалу»:
а) для населення – на рівні 33,00 грн. з ПДВ (діючий 27,45 грн.);
– для організацій – 35,75 грн. з ПДВ (діючий 27,45 грн.).
Ці пропозиції щодо тарифів мають рекомендаційний характер та будуть розглянуті на засіданні виконкому Сокальської міської ради, який їх затвердить або відхилить.
Віриться, що на наступні слухання прийде більше людей, адже громада має бути активною, давати владі пропозиції та зауваження щодо роботи, і, головне, як покращувати життя в ОТГ.
Василь СОРОЧУК.
Фото автора.