У Великомостівській об’єднаній територіальній громаді 20 лютого відбувся престур, організований офісом реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України. Його тема – «Впровадження енергоощадних технологій в ОТГ».
Голова Великомостівської ОТГ Ярослав Ройко (на фото справа) розповів представникам засобів масової інформації Львівщини про громаду, основні досягнення у сфері освіти, культури, медицини. Презентував напрацювання щодо подальшого плану розвитку, зокрема, ознайомив з впровадженням енергоощадних технологій.
Журналісти активно цікавились проблемами, з якими зіткнулася ОТГ у перший рік після створення, як їх вдалося вирішити.
Об’єднана громада Великих Мостів на своїй території стимулює безвідходне виробництво, залучає для опалення комунальних закладів і установ альтернативним паливом, замість природного газу. Невдовзі представники ЗМІ мали змогу переконатися у цьому, відвідавши котельні, дитячий ясласад «Соняшник», Центр дитячої та юнацької творчості, Великомостівський опорний ЗЗСО ІІІІ ст. та спортивно-туристичний комплекс «Під дубом». Усі ці заклади опалюються альтернативними видами палива. ДНЗ та Центр дитячоюнацької творчості – тирсою та дровами, опорна школа – палетами, спортивно-туристичний комплекс – дровами. Запровадження альтернативного опалення дозволяє громаді економити чималі кошти, які вона спрямовує на свій розвиток. До того ж тирса та соняшникове лушпиння раніше би просто викидалися, а нині вони приносять користь, замінюючи дорогий імпортний газ.
У котельні дитячої дошкільної установи Великомостівський міський голова Ярослав Ройко розповів журналістам про принцип дії котла: тирса потрапляє у спалювач, де згорає при температурі 1000°С. Гаряче полум’я подається в котел, де, власне, й нагрівається вода для системи опалення. У цьому ж котлі крім тирси можна палити дровами. На встановлення твердопаливної котельні витратили 1 мільйон 200 тисяч гривень, однак за період її використання вдалося зекономити майже половину бюджету. Протягом року на опалювання дитячого садка, загальною площею 2231,4 кв. м, витрачають близько 400 куб. м тирси і 100 куб. м дров. Цього достатньо, щоб обігріти 12 дитячих кімнат, актову залу та музичний клас. Саму ж тирсу купують у підприємців, які займаються деревообробкою. Загалом за опалювальний сезон ОТГ витрачає 100 тисяч гривень. Для порівняння, опалювання газовою котельнeю коштувало б 364 тисячі гривень. Протягом останніх трьох років нею не користуються, однак залишили у сусідньому приміщенні для використання у форсмажорних обставинах.
Енергоощадні технології ОТГ також застосовують у Великомостівському опорному закладі загальноосвітньої школи IIII ступенів, загальна площа якої – 8874 кв.м, де навчається 1200 учнів. Тут обігрівають не тільки приміщення школи, але й воду в басейні.
Для порівняння, до грудня 2017 року Великомостівський ОЗЗСО ІІІІ ст. опалювався газовою котельнею, яка спалювала близько 90 тис. м. куб. газу щороку (в цінах 2018 р. 11,415,8 грн./1 куб. м газу, це коштувало б 1300 тис. грн.) З січня 2018ого школа перейшла на опалення твердопаливною котельнею, в якій використовуються палети із лушпиння соняшника. Обслуговує котельню і відповідно надає послуги з теплопостачання ТОВ «Енергетична ефективність України», яке надало школі послуг на суму 1026,821 тис. грн. за минулий рік.
До речі, енергетичну вербу вирощують на 249 гектарній площі на території Великомостівської об’єднаної територіальної громади. Займається цим інвестор – ТзОВ «СаліксЕнерджі», який налагодив роботу замкненого циклу: від вирощування до перероблення отриманої біомаси на щепу, брикети чи палети, які можна використовувати для виробництва теплової та електричної енергії. Таку ж вербу, як енергетичну культуру, також вирощують у Данії, Швеції, Польщі, Угорщині, Чехії, Сполучених Штатах Америки…
Учасники престуру були здивовані побаченим, вони й не думали, що Великомостівська ОТГ за останні роки зробила такий великий крок уперед і виступає флагманом енергоощадності. Великі Мости є прикладом, як можна і потрібно обходитись без газу, щоб ми стали енергетично незалежними в майбутньому… Сподіваємось, що позитивний досвід нашої громади візьмуть на озброєння не лише в містах Львівщини, а й всієї України.
Ірина ПЕТРУК, спеціаліст по зв’язках з громадськістю Великомостівської ОТГ.