ШУКАТИ КОМПРОМІСНІ РІШЕННЯ
23 червня в сесійній залі Сокальської міської ради відбулась зустріч представників малого бізнесу та влади, з приводу встановлення ставок і пільг зі сплати податку на нерухоме майно. Приводом для неї стало внесення в порядок денний на сесію міської ради проєкту рішення «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2022 рік».
Нарізним каменем спотикання для дискусії стали податкові ставки для торгових центрів, універмагів та магазинів; їдальні, кафе, закусочні; торговельні будівлі; та інші, які сьогодні мають ставку 1 або 1,5 %.
Голова правління Сокальської райспоживспілки Петро Габа зазначив, що в Жовкві, Яворові, Стрию така ставка становить від 0,2% до 0,5%, в той час як у Сокалі вже другий рік поспіль вона встановлена на рівні 1%. Як з’ясувалося, ставки податку на нерухоме майно в Сокалі одні з найвищих у регіоні, і потребують перегляду в бік зниження.
Під час зустрічі підприємці обговорили багато наболілих питань. Просили звільняти ті торгові площі, які не перебувають в оренді (нині ніхто не хоче їх брати в оренду, тому що в плату за неї закладається і податок на нерухоме майно), та з яких не здійснюється торгівля, оскільки ніхто не може осилити орендної плати, а будівлі потрібно утримувати.
Звучало багато слушних думок: чому не розділити нерухоме майно по категоріям, зокрема: горище, підвали, підсобки і так далі.
Цікавими є й пропозиції щодо розподілу Сокальської громади на зони (мінімум на чотири), із зазначенням на карті чітких контурів, в межах яких будуть існувати різні податкові ставки.
Кожен підприємець акцентував на тому, що у зв’язку із пандемією та відсутністю підтримки з боку влади, бізнес зараз просто виживає, а від їх діяльності залежить наповнюваність місцевого бюджету.
На зустріч прийшли депутати від фракцій: «Європейської Солідарності» – Ігор Плечінь, Української Галицької Партії – Андрій Гнідець, ПП «УДАР» – Володимир Пограничний та Олег Піддубчишин, які підтримали підприємців. Зокрема, В. Пограничний акцентував увагу на тому, що влада повинна співпрацювати з малим бізнесом, оскільки вони створюють нові робочі місця, доглядають за благоустроєм біля місць здійснення підприємницької діяльності, сплачують податки до місцевого бюджету, тому потрібно знайти точки дотику і ті компромісні рішення, які будуть сприятливі для двох сторін.
Свою громадську позицію щодо проблем місцевих підприємців донесли до влади Петро Міркунов, Ігор Плечінь, Андрій Гріх, Руслан Чемерис. Вони й стали ініціаторами цього «круглого столу» та представляли інтереси місцевого бізнесу у переговорах з владою.
Ініціативна група з підприємців зараз напрацьовує пропозиції для влади, які дозволять не тільки зберегти малий бізнес, а також створять сприятливі умови для його розвитку.
Як депутат, разом із колегами чудово розуміємо, що потрібно шукати шляхи наповнення місцевого бюджету, оскільки кошти конче необхідні на розвиток інфраструктури громади, на школи, дитячі садки, лікарні та інші бюджетні установи. Але в «гонитві» за джерелами наповнення бюджету ми не можемо собі дозволити в такий економічно важкий час знищити місцевий малий бізнес. Мусимо знайти той баланс, який стимулюватиме створення нових малих підприємств і відповідно нових робочих місць, оскільки 67% місцевого бюджету – це є сплата податку із заробітної плати найманих працівників, які відраховують кошти в місцевий бюджет, і є фінансовим локомотивом для громад.
Андрій ГНІДЕЦЬ,
депутат Сокальської міської ради.