Вже декілька років поспіль в газеті «Голос з-над Бугу» зі звітів та пресконференцій від місцевої влади дізнаємося скільки відремонтовано шкіл, садочків, бібліотек, народних домів на Сокальщині за кошти мікропроектів. На всіх рівнях заохочують місцеві ради та державні установи до їх написання, мовляв це дуже вигідна справа. А ті стараються і пишуть сотнями мікропроекти, сподіваються, що в такий спосіб зможуть замінити вікна в школі, провести вуличне освітлення у селах чи покращити умови перебування дітей у школі чи дитячому садочку. Районна влада їздить в Польщу і з поляками пише мікропроекти. Складається враження, що всюди: Львові, Києві, Євросоюзі дають гроші, тільки пишіть мікропроекти. Однак чомусь дають кошти на реалізацію проектів не всім, а тим, чий мікропроект переміг у конкурсі. Переміг – поміняють вікна в школі, а якщо ні – не поміняють. Виходить якась мікропроектна лотерея. На жаль, нині наша держава не має коштів та не допомагає громадам розвивати свої території, покращувати вигляд соціальних об’єктів. От і придумали для людей той «лотерейний дурман» про конкурси і переможців. Зате в Євросоюзу вистачає коштів, він і виділяє їх на мікропроекти, бо то є його інвестиції в своє щасливе майбутнє, а ми думаємо, що в наших дітей. Адже вони після закінчення вузів чи школи не можуть знайти роботи, бо ж в нас заводи і фабрики не будуються та нових робочих місць не створюють. От вони мають майбутніх заробітчан в Європі, які ті гроші їм і відробляють.
Прикро, що на наших родючих грунтах, та з такими працьовитими людьми, за останні роки не розвивається виробництво, не створюються підприємства та не зростає економіка. Дивно, чому місцева влада показує інвесторам «на двері», як це було з сміттєпереробним заводом у Сокалі (хоча, правду сказати, до цього «долучилися» так звані активісти), замість того, щоб інвестувати і заохочувати створення підприємств, нових робочих місць, щоб молодь могла себе тут реалізувати. Але простіше сказати – пишіть мікропроекти, може хтось змилосердиться і щось дасть на їх реалізацію. Це позиція жебрака на базарі.
Рано чи пізно відбудеться децентралізація органів місцевого самоврядування. Громади матимуть статуси, і Львів чи Київ уже не дадуть їм коштів… То ж в кого яка виробнича база, який підхід, так і буде жити.
Хотілось би, щоб очільники влади у звітах чи на пресконференціях найперше хвалились про побудовані підприємства і новостворені робочі місця, надходженнями до бюджету, інвестиціями, а не кількістю написаних мікропроектів. Адже тисячі наших людей працюють за кордоном. Тож хіба не зрозуміло, будуть заводи – будуть і школи, а не навпаки.
Степан ПРИДКА, с. Поториця.