У Сокалі пройшла нарада-семінар голів і секретарів місцевих рад району під головуванням голови районної ради Миколи Паська, за участю першого заступника голови райдержадміністрації Ірини Задолинної, керівників структурних підрозділів РДА, установ та організацій. Очільники району подякували головам місцевих рад за те, що долучилися до проведення місячника озеленення, прибирання, благоустрою територій та належно підготували населені пункти до Великодніх свят.
На порядку денному нарадисемінару було 9 питань. «Про підсумки виконання бюджетів місцевих рад за І квартал та хід виконання за чотири місяці 2017 року» та «Про надходження акцизного податку до бюджетів місцевих рад» доповіла начальник фінансового управління РДА Галина Леонова. Використовуючи табличний матеріал та діаграми, вона проаналізувала показники за перший квартал по кожній місцевій раді у розрізі податків і зборів. Це наглядно показувало реальну картину надходжень, порівнювала показники, відзначала позитивні та негативні сторони. Доповідач розповіла, що в загальному ресурс бюджету району за І квартал склав понад 242 мільйони гривень, з них 194 мільйони – це є трансферти з державного, обласного і районного бюджетів. Доходи місцевих бюджетів складають з цієї загальної суми незначну частину – понад 20 відсотків і в грошовому еквіваленті становлять 48800 тисяч гривень. Вона зазначила, що є зростання надходжень по основних податках і зборах, а саме: податки на доходи фізичних осіб – 102%, по платі за землю, орендній платі – 130%, єдиному – 172%, лише акцизний податок – трохи недотягнув (87,9%).
Г. Леонова також наголосила, що ситуація склалася не дуже добра, бо місцеві ради в цьому році запланували менші надходження, ніж мали торік. Так сталося вперше, бо згідно з чинним законодавством тепер кожна місцева рада приймає свої бюджети, незалежно від районного. Цих доходів вистачає для забезпечення їх життєдіяльності. Проте це не стимулює керівництво місцевої ради до мобілізації більших надходжень, до праці з підприємцями, з суб’єктами господарювання. До того ж одні ради мають суттєве перевиконання, а інші – суттєве недовиконання. Зокрема, не зуміли виконати заплановане в Угнівській, Перв’ятицькій, Межирічанській, Смиківській радах, зате в Острівській, Мурованській, Тудорковицькій сільських та Жвирківській селищній радах його значно перевиконали. Тепер доведеться все збалансувати. Щоб краще це зробити, потрібно реально вивчити можливості і потреби кожної ради.
Як зазначила начальник фінансового управління РДА Галина Леонова, важливим для наповнення бюджету є акцизний податок, який регулюється на місцях. На жаль, тут багато зловживань. Бо не може бути, щоб в інших районах Львівської області на одного мешканця припадало від 60 до 234 гривень акцизного податку, а в Сокальському – лише 30 гривень. Після нас лише Дрогобицький і Турківський райони. В той час на район придбано 604 ліцензії на продаж алкогольних виробів та тютюну. В області ми другі за цим показником. Доповідач також наголосила на важливих моментах, на які керівникам сільських рад варто звернути увагу в наповненні бюджету і що потрібно доопрацювати. Просила мобілізувати надходження до бюджету за чотири місяці. На жаль, не виконали його Боб’ятинська, Домашівська, Княжівська, Межирічанська, Опільська, Перв’ятицька, Реклинецька, Смиківська, Угнівська місцеві ради. Просила керівників місцевих рад та бухгалтерів скерувати всі зусилля, щоб виконати бюджети за чотири місяці.
Начальник фінансового управління проаналізувала й видатки, які проведені місцевими радами за І квартал цього року. Витрати проведені в обсязі понад 218 мільйонів гривень на установи районного бюджету та місцевих рад. Основна галузь, яка фінансвалась, є управління. У розрізі місцевих рaд спостерігається диференційована картина щодо виділення коштів на управління. І зараз йдуть суттєві уточнення на заробітні плати. Деякі ради провели скорочення і мають лише три працівники, а є, які збільшили штат. І це лягає тягарем на місцеву раду. Для прикладу, понад 100 тисяч гривень витратили на управління Острівська, Поторицька, Сілецька сільські ради. Тому керівники органів місцевого самоврядування повинні приймати виважені рішення і думати, перш за все, про вирішення життєво важливих проблем для громад.
Критичні зауваження щодо виконання бюджетів місцевих рад висловили Ірина Задолинна та Микола Пасько, наголосивши що треба працювати над наповненням бюджетів. Г. Леонова відповіла на запитання голів сільських рад.
Про забезпечення житлом дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у 2017 році вела мову начальник служби у справах дітей Сокальської РДА Галина Федаш. Вона закликала голів місцевих рад до співпраці, просила повідомити в яких населених пунктах є вільні будинки, придатні для проживання, які можна було б придбати під житло для дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.
Про стан реалізації мікропроектів конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 20162020 роки поінформував голова районної ради Микола Пасько. Він також поцікавився у голів місцевих рад – Поторицького, Сокальського, Жужелянського, Двірцівського, Реклинецького, на якій стадії перебуває реалізація мікропроектів у їхніх населених пунктах. І наголосив, що за умовою конкурсу, спочатку громада вносить свої кошти і кошти місцевого бюджету, а вже потім залучають обласні. Й висловив сподівання, що місцеві жителі, зробивши свій внесок, контролюватимуть хід робіт. М. Пасько попросив голів місцевих рад якнайшвидше виготовити необхідну проектнокошторисну документацію та розпочати будівельні роботи, бо з 10 червня буде запроваджений механізм дозвільної системи від капітального будівництва на всі об’єкти, а це значно ускладнить і затягне її виготовлення.
Керуюча справами Сокальської районної ради Любов Ребрина нагадала, що громадяни, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних установах, закладах і організаціях, депутати всіх рівнів, включаючи тих, хто звільнився у цьому році з роботи, повинні надати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік. І державні, й органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов’язані перевірити факт подання декларації суб’єктами, які працювали у 2016 році або працюють там. Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №19 від 06. 09. 2016 р. «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій», перевірка факту подання декларації покладається на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції. Ця особа має повноваження перевірити факт подання чи несвоєчасного подання декларацій особами, які працюють у визначених органах та у випадку неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій повідомляти НАЗК у визначеному ним порядку.
Л. Ребрина акцентувала увагу присутніх на важливих моментах щодо декларування та просила, коли виникають труднощі з пoданням декларацій чи щодо їх перевірки або якісь інші запитання, негайно телефонувати на «гарячу лінію» НАЗК, щоб потім не мати проблем. Вона наголосила, що факт подання щорічних декларацій має бути перевірено за 10 робочих днів від закінчення строку їх подання.
Військовий комісар Сокальського району Микола Лисак поінформував про проведення призову на строкову військову службу та відбору громадян України на військову службу за контрактом. Зокрема, наголосив, що працівники окремих місцевих рад не добросовісно ставляться до своїх обов‘язків і не забезпечують явку громадян за мобілізацією до військового комісаріату. В деяких сільських радах вкрай погано відбувається оповіщення. Просив врахувати його побажання, бо здійснюватимуть виїзні перевірки.
Головний спеціаліст відділу агропромислового розвитку РДА Віктор Федюк розповів, як необхідно боротися з борщівником Сосновського, а начальник архівного відділу Валентина Кінах наголосила на необхідності упорядкування архівних документів в органах місцевого самоврядування.
У «різному» начальник відділу житловокомунального господарства, цільових програм та розвитку інфраструктури Степан Шевчук вів мову про благоустрій території, утримування доріг, узбічь у належному стані, про несанкціоновані полігони твердих побутових відходів на території сільських рад, торкнувся й питання доріг. Він нагадав керівникам місцевих рад про необхідність подання необхідної документації в Службу автомобільних доріг Львівської області.
Підсумував нараду голова районної ради Микола Пасько, який висловив пропозицію розмістити флагштоки біля місць поховань військовослужбовців, які загинули в зоні АТО. А ще нагадав присутнім керівникам органів місцевого самоврядування про можливість залучення коштів в рамках обласних програм на розвиток соціальних об’єктів та висловив думку щодо стану доріг у районі, наголосивши, що ситуація дуже непроста, та закликав працювати на благо громад.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.