А результату поки що не видно, бо все впирається в тендери
Сокальська районна рада виділяє велику суму коштів на ремонт доріг загального користування, але, на жаль, їх поки що не ремонтують, якщо взяти для порівняння інші райони Львівщини. Район передовий щодо виділення грошей, а робіт не видно. Який вихід з ситуації, що робити? А, головне, коли ремонтувати автошляхи, як не влітку. В чому ж тоді причина? Ось що на це «Голосу знад Бугу» сказав голова Сокальської районної ради Микола ПАСЬКО.
– Щоб залучити Сокальщину до міжнародних проектів, мав нагоду проїздити кілька районів області. Це – Золочівський, Бродівський, Кам’янкоБузький, Радехівський, Буський. Мушу зазначити, що всі магістральні дороги там фактично зроблені. Зроблені в добрій якості, з дотриманням вимог, стандартів доріг, які б вони мали бути. А коли заїжджаєш в Сокальський район, то, звичайно, стає прикро, тому що у нас дороги потребують кращого обслуговування і ремонту. Але хочу наголосити, що у нас дорожня система побудована на тому, що всі дороги загального значення знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг, яка має відповідати за їх стан.
Сокальська районна рада не має жодного кілометра доріг на своєму балансі, і не може нести відповідальність за їх стан, адже не розпоряджається і не утримує ці дороги.
Не дивлячись на це, другий рік поспіль в нас працює програма «Дороги Сокальщини». На жаль, вона не виконується так як би мала. У минулому році на ряд доріг ми виділили кошти, які передали в Службу автомобільних доріг – балансоутримувачу, але не отримали від них результату, адже дороги не були відремонтовані.
Сама система побудована так, що фактично, маючи гроші в районному бюджеті і спрямовуючи їх на ремонт доріг загального користування, районна рада і місцеві органи влади, яким ми передаємо ці субвенції, не мають змоги виступити замовниками робіт. Їм просто передаються кошти (інший рівень бюджету). І та сільська рада, якій спрямували кошти з районного бюджету на ремонт доріг загального користування, не виступає замовником, фактично не підписує акт виконаних робіт. Для того щоб ремонтувати дороги, Служба автомобільних доріг у Львівській області повинна проводити тендери, відповідні процедури закупівель цих робіт. На превеликий жаль, проводяться вони повільно. Районна рада на початку року прийняла рішення спрямувати кошти до Служби автомобільних доріг через місцеві ради. Але тендер, як дізналися, Служба автодоріг проводитиме аж до… серпня. І це при умові, що ми спрямували кошти фактично на початку року – ранньою весною.
Аналізуючи загальний обсяг коштів, спрямованих різними місцевими ради області на ремонт доріг загального користування, бачимо, що фактично сорок два відсотки коштів взагалі дає наш район. Тобто на сьогоднішній день (9 червня – авт.) маємо виділені кошти з районного та місцевих бюджетів Сокальського району в сумі 18 мільйонів 330 тисяч гривень. Якщо долучити сюди ще кошти, які планують надавати спонсори, готові в спосіб приватного партнерства фінансувати дороги загального користування, то матимемо двадцять мільйонів гривень на їх ремонт. Але знову ж таки, ці кошти передаються в Службу автомобільних доріг. Жодна дорога, на яку районна рада виділила кошти, на сьогоднішній день, на жаль, не ремонтується Службою автодоріг. Ми змушені чекати відкриття тендерних пропозицій. Районна рада звернулась у Службу автомобільних доріг, особисто, кілька разів спільно з керівниками районної державної адміністрації виїжджали туди, просили, вели переговори щодо прискорення даного процесу. На превеликий жаль, у підсумку маємо такий затягнутий процес. Той бюрократичний маховик поки розкрутиться, втрачаємо теплі погожі дні.
На Львівщині в основному ремонтують ті дороги, на які були проведені тендери ще минулого року. Але ми стоятимемо на тому, що програма «Дороги Сокальщини», всі дороги, заплановані до ремонту депутатами Сокальської районної ради, мають відремонтувати до осені. Про це будемо добиватися і у Львові, і у Києві.
– А якщо тендери вчасно не відбудуться?
– Якщо тендер не відбудеться, то, очевидно, під загрозою стане ремонт доріг, на які він був оголошений.
– Є меценати готові допомагати, та й люди по селах також не проти вносити свої кошти… Але знову ж таки має бути проведений тендер.
– Все впирається, можливо, й не так у тендер, як у те, що дороги знаходяться у власності Служби автомобільних доріг. Навіть якби ці дороги були у власності місцевих рад, чи районної ради, то всі процедури закупівель робіт і послуг провели б набагато швидше і спромоглися б спланувати наступні періоди, приймали б рішення і, звичайно, відповідали за них. Виходить так: виділяємо гроші, але за кінцевий результат не відповідаємо, тому що не приймаємо ніяких рішень щодо забезпечення використання цих коштів.
– Місцеві ради повинні були підготовити відповідний пакет документів у Службу автодоріг…
– Керівники місцевих рад цю процедуру знають як проходити ще з минулого року. У нас була домовленість зі Службою автомобільних доріг, що вони оголошують тендер без цих пакетів документів. Тобто, не чекають коли їм їх привезуть. Оголошують тендер не на граничну суму, яку ми виділили, а на більшу. Це на випадок того, якщо районна рада прийме рішення збільшити по тому чи іншому об’єкту суму коштів, щоби не проводити додаткових тендерних процедур. Коли оголосять переможця тендеру, він побачить конкретний обсяг фінансування.
– Чому не була виконана торік програма «Дороги Сокальщини» в повному обсязі?
– Ці роботи можна було проводити через ту підрядну організацію, яка перемогла в тендері на обслуговування доріг на Сокальщині. Торік це було ПП «Рома». Знаєте історію, що його попросили піти з району, і замість цього підприємства прийшов Облавтодор, який не мав відповідної техніки, обладнання для виконання поставлених завдань, на які районна рада виділила кошти. І вже й часу не було. На превеликий жаль, до нього в субпідрядники не змогли чи не захотіли зайти інші підрядники. Цього року виходить так: роботи по ремонту доріг через обслуговування може виконати тільки Облавтодор, але в тендерних умовах, в яких він переміг, ціна асфальту 1260 грн., яка не може влаштувати інших підрядників. Тому що зараз мінімальна ціна асфальту за тонну в інших підрядників від півтори тисячі і вище. Тобто виходить так, якщо в субпідрядник хтось має зайти, то йому за цей асфальт заплатять за вартістю Облавтодору. І сам Облавтодор не може забезпечити таким дешевим асфальтом субпідрядника, і сам не може виконати робіт. І субпідрядник, який би міг зайти в район, не може цей асфальт виготовити і привезти для наших доріг за такою вартістю. А собі в збиток ніхто працювати не буде.
Шукаємо зараз будьякі підрядні організації, які б взяли участь у тендері і могли виконувати роботи.
– А фірма «Соріс» торік ремонтувала дорогу перед Боб’ятином, і видно що непогано.
– Дякую керівництву фірми «Соріс», яка фактично пішла на цей об’єкт вже пізно осінню. Ми переживали за якість ремонту доріг. Сподівались і сподіваємося що цього року вдасться краще спрацювати, тому закликаю всіх підрядників взяти участь в тендерах Служби автомобільних доріг. Надіюсь, що виконаємо більший обсяг робіт, ніж торік.
Записав Василь СОРОЧУК.