29 жовтня 2017 р. пройшли перші вибори у Великомостівській ОТГ. 22 листопада відбулася перша сесія Великомостівської міської ради, на якій було визнано повноваження міського голови, депутатів та прийнято рішення про початок реорганізації сільських рад, які увійшли до складу новоутвореної ОТГ. Це стало початком функціонування громади, яка об’єднала території чотирьох рад – Бутинської, Реклинецької, Двірцівської, Великомостівської та майже 14 тисяч мешканців в одну «родину». І ось уже позаду рік роботи. Цікаво, а як змінилися Великі Мости та навколишні села, ставши незалежним «князівством» та отримавши усі повноваження на місцях?
ВЕЛИКІ МОСТИ І СЕЛА НАВКОЛО ОЖИЛИ
Місто над Ратою зустріло мене привітно: стояла тиха осіння днина. Одразу впали в око акуратні бордюри та заасфальтована дорога, чистота та порядок біля фігури Матері Божої. Біля пам’ятника провідникові ОУН Степанові Бандері на лавочці сиділи молоді мами з дитячими візочками, які в один голос сказали, що в ОТГ добре, бо місто змінюється на очах.
Я покрокувала далі: на одній з будівель привернула мою увагу таблиця «Амбулаторія сімейної практики загальної медицини». З установи вийшла літня пані, яка розповіла, що вже записалася до сімейного лікаря. Каже, що боялася, щоб не закрили у місті поліклініку та лікарню, бо часто хворіє. Їх лише перейменували, розділили та переобладнують приміщення всередині. Жінка вважає, що все у житті розвивається по спіралі. От хоч би глянути на історію міста. Адже колись воно було центром Великомостівського району, потім об’єднали з Сокалем. І нічого доброго з цього не вийшло, бо стало занепадати. Рік тому голосувала за створення ОТГ, щоб дати рідному місту шанс знову відродитись.
За розмовою ми й не помітили, як підійшли до адмінбудинку Великомостівської ОТГ. Тут також знаходиться загальний відділ, де можна отримати ряд послуг, він є аналогічним Центру надання адміністративних послуг. Двічі на місяць сюди для прийому населення приїжджають представники Пенсійного фонду, а також раз в місяць з Фонду соціального страхування, центру зайнятості та центру з надання безоплатної вторинної допомоги. Тож у коридорі було людно. Тут же є відділи освіти та культури, містобудування, архітектури та інфраструктури, земельних відносин.
Помітивши моє здивування, заступник голови ОТГ Роман Мармаш пояснив: ми ж тепер мінірайон, маємо усіх спеціалістів на місці. Адже децентралізація передбачає наближення послуг до людей. І ми робимо перші кроки у цьому. Зокрема, створили КУ «Центр надання соціальних послуг», який виконує функції територіального центру, служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Тут також надають одиноким людям безкоштовні, або за помірною ціною, послуги, зокрема, перукарські та прання білизни. З часом спектр послуг буде розширюватись. Центр співпрацює з благодійним фондом «Дитячі стежини», ГО «Центр «Жіночі перспективи», міжрегіональним геріатричним пансіонатом для людей літнього віку та відповідними районними службами. Створено і добре функціонує комунальна установа «Спорт для всіх».
РІК ТРИВОГ І ВИПРОБУВАНЬ
За цей рік Великомостівській ОТГ вдалося реалізувати чимало соціальних проектів, залучаючи, як власні ресурси, так і кошти з різних джерел. Для прикладу, завдяки співфінансуванню в рамках «Програми розвитку освіти Львівщини» придбали «Школярик» для потреб закладів освіти громади. Міська рада тісно співпрацює із місцевими підприємствами, які допомагають вирішувати проблеми, вкладають кошти у благоустрій ОТГ. Спільними зусиллями вдалося встановити спортивний майданчик із штучним покриттям у місті, значно покращити матеріальнотехнічну базу освітніх закладів, відкрити Пристанську школу, садочок, а також нову групу у Великомостівському дитячому садочку, провести ремонти народних домів і доріг, які досі взагалі не ремонтували. Словом громада використовує усі можливості, аби не просто зберегти й утримувати важливі об’єкти у кожному населеному пункті, а й удосконалити матеріальну базу.
– Перший рік роботи у статусі об’єднаної територіальної громади був для нас нелегким. Ми й далі вчимося жити в громаді, вчимося управляти тими ресурсами, які є, вчимося, як упоратись з новими для нас управлінськими функціями, – зазначив міський голова Ярослав Ройко.
Головний бухгалтер Великомостівської ОТГ Надія Яцишин розповіла, що завдяки децентралізації стали можливими всі ті досягнення, які у них є на сьогодні. Збільшення бюджету та державні субвенції дали змогу розвиватися, ОТГ виконує дохідну частину. Хоча ще не використані всі можливості, зокрема, не всі власники земельних ділянок платять податок за землю, бо чинне законодавство дозволяє виготовляти документи дватри роки. З цими наболілими питаннями зіштовхнулися всі органи місцевого самоврядування. Ці відносини мають бути відрегульовані, бо це є мінуси, які впливають на бюджет громад.
– Децентралізація збільшила бюджет громади в декілька разів, – продовжує голова ОТГ, – Сьогодні уточнений річний план бюджету сягає 84,9 мільйони гривень. За цей рік громада отримала 3 мільйони 453 тисячі гривень державної субвенції з бюджету на розвиток інфраструктури ОТГ, частину якої скерували на реконструкцію котельні Реклинецького ЗЗСО ІІІІ ст., щоб перейти на тверде паливо. Відтак зможемо вирішити питання з опаленням не тільки школи, але й бібліотеки, ФАПу, старостинського округу, які знаходяться у цьому будинку. Ще частину цих коштів виділили на ремонт ліній електропостачання та термомодернізацію школи с. Двірці та планується придбати екскаваторнавантажувач в місцевий КП «ЖКГ».
Співрозмовник зізнається, що найбільше переживав, що робитиме з освітою, яка потребує великих коштів на утримання. Адже на баланс новоутвореного відділу освіти громади, який очолив Михайло Уляк, Сокальська районна рада передала школи, НВК, центр дитячої та юнацької творчості. Однак завдяки спільним зусиллям відділу освіти, депутатського корпусу, за підтримки керівництва міської ради сьогодні громада успішно реформує освітню галузь. Про це свідчить створення Великомостівського опорного ЗЗСО ІІІІ ступенів, а також повне забезпечення меблями та необхідним обладнанням усіх закладів освіти громади згідно з програмою Нової української школи.
Дещо важче було з медициною, в яку роками не вкладалися кошти. Потребували капітального ремонту приміщення, потрібно було робити опалення, бо розвалювалися печі, нема сучасного медичного обладнання та апаратів. Виникали певні проблеми, які намагаємося вирішувати спільно, аби довести заклади охорони здоров’я до більш сучасного стану. Нині створені комунальна установа «Заклад охорони здоров’я» та комунальне некомерційне підприємство «Центр надання первинної медичної допомоги», до якого входять 3 амбулаторії та 5 ФАПів. Стараємося зробити перебування хворих комфортним та затишним у медичних закладах, тож почали з опалення.
У сфері благоустрою громада також демонструє результати. Окрім капітальних ремонтів доріг вул. Зелена у м. Великі Мости, вул. Зелена в с. Бутини, вул. Рокитна в с. Волиця та вул. Лугова в с. Двірці, проводили і поточні, і ямкові ремонти вулиць у всіх населених пунктах. І хоча за рік існування ОТГ громада відремонтувала небагато дорожнього полотна, але це, у порівнянні, більше ніж за попередні роки. Провели вуличне освітлення у селах Реклинець, Борове та у м. Великі Мости, а до кінця року в с. Пристань. І це лише за рік часу.
– Наше місто, наче дістало друге дихання, – констатує пан Ярослав. – Функціонують підприємства «Об’єднана мода України», «ВЕМО», «Фабрика «Рата», «Клінгспор», які успішно працюють, сплачують податки, створюють нові робочі місця. Життя заставляє їх підвищувати заробітну плату, щоб заохотити працівників до себе, бо дається взнаки близьке сусідство з Республікою Польща, куди «втікають» кваліфіковані кадри. Нині важко знайти добрих спеціалістів будівельних професій, які би поклали тротуарну доріжку.
Залишилося багато старих проблем, які потрібно вирішити. Зокрема, у сфері житловокомунального господарства. Почали з очисних та водопостачання. Зараз вміст заліза приведений до норми. Потрібно реконструювати стару мережу, яка функціонує з 70х років минулого століття. Хочемо зробити опалення, щоб басейн у місті працював круглорічно, переходимо на альтернативні джерела опалення.
Наболілим є й питання збирання і вивезення твердих побутових відходів. На жаль, наші люди не готові до того, щоб сортувати і збирати сміття, хоча це прописано у правилах благоустрою. Без залучення інвесторів вирішити це питання важко. І ми маємо пропозиції. Є запроектований полігон для сміття біля села Стремінь. Однак місцеві мешканці налякані історію із львівським сміттям, бояться такого сусідства.
Є й чимало інших проблем. Ще у 2015ому Великі Мости виготовили Генеральний план забудови міста і пройшли всі процедури погодження, в тому числі й у Сокальській районній раді і Львівській ОДА. Цей проект, згідно з чинним законодавством подали на експертизу в державну службу картографії і кадастру. Та його уже тричі повертали нам на доопрацювання. Ми його доопрацювали і виправили, і знову будемо подавати документи. Іноді зло бере: невже у Києві краще знають, які мають бути межі Великих Мостів, ніж громада на місці. Після погодження, потрібно ці документи подати на затвердження у Верховну Раду.
У нас мешкає 141 учасник АТО, це люди, які чекають на отримання земельних ділянок під будівництво житлових будинків. Крім того, є громадяни пільгових категорій – 500 людей, яким також потрібно надати земельні ділянки. Вони чекають на це погодження, а ми не можемо їм нічим зарадити.
Зрозуміло, що за один рік зробити все одразу неможливо. Тому, разом з депутатами накреслили стратегічний план розвитку Великомостівської ОТГ, за яким почергово будуть реалізовувати у життя заплановане. А в планах – відкриття поліцейської станції, щоб забезпечити належний порядок та безпеку в місті та у навколишніх селах, встановити камери відео спостереження за безпечним рухом автотранспорту в центрі на перехресті доріг.
ГРОМАДА – НАШЕ МАЙБУТНЄ
Перспектива та потенціал процесу децентралізації приносить свої перші дивіденди. Об’єднана громада має більше можливостей ефективно розвивати соціальну інфраструктуру, заклади освіти. Зокрема, багато гідних здобутків у с. Двірці. Серед іншого Двірцівський НВК, де навчається 231 учень, плюс ще 60 дітей в садочку. Цей навчальний рік першокласники вже навчалися за оновленою програмою і в сучасних класах.
За кошти інфраструктурної субвенції зробили капітальний ремонт будівлі Двірцівського НВК «ЗЗСО ІІІІ ст. – ЗДО (дитячий садок), Великомостівської міської ради Сокальського району Львівської області – дах, фасад.
Заступник директора з навчальновиховної роботи Двірцівського НВК Наталія Глюз зазначила, що зі створенням ОТГ школа отримала краще фінансування. Зокрема, завершується ремонт даху приміщення, отримали новий «Школярик», який підвозить учнів, які мешкають у навколишніх селах до школи. Відзначила й інші позитивні сторони: більша комунікація з відділом освіти, введення інклюзивної форми навчання та навчання дітей з особливими потребами. Міська рада забезпечила школу додатковим матеріалом, проекторами, ноутбуками. Пані Наталія сказала, що вона вірить, що в ОТГ є великі перспективи.
Приємно вразив і стан справ у школі села Пристань, яка була довгобудом, і за щасливим збігом обставин введена в експлуатацію у грудні 2017 р. Тут навчається 86 дітей, ще 40 відвідують дитячий садочок. Нині школярам просторо і світло. Не можуть натішитися своїми новенькими партами «першачки». В поміч вчителю – ноутбук, принтер, проектор, який допомагає йому провести урок цікаво та креативно. Цю оргтехніку закупила для них місцева влада, завдяки співфінансуванню державних субвенційних коштів для НУШ. У цій величній будівлі «прописалися» й ФАП та дитячий садочок, на який так довго чекала громада. Тут функціонує дві різновікові групи, загалом 39 дітей. За ними доглядають три вихователі, два помічники вихователя, кухар. Завідуюча дитячим садочком каже, що відкриття школи та садочка стало для жителів села визначним святом, бо вони довго очікували на цей день. При сприянні влади ОТГ, міського відділу освіти та відділу освіти Сокальської РДА за підтримки батьків малечі для дітей були створенні належні умови для розвитку, навчання та, виховання дошкільнят.
Заступник директора Наталія Тимків охоче показала новий комп’ютерний клас, де навчаються учні 29 класів. Вчитель математики, фізики та інформатики Оксана Булик розповіла, що лише мріяли про те, що тут з’явиться такий клас. А тепер з радістю навчає учнів інформатики на восьми новеньких ноутбуках, які придбали за кошти місцевого бюджету Великомостівської міської ради.
Директор школи Мар’ян Дмитрів каже, що освітяни лише виграли від об’єднання громад: поперше їм близько до Великих Мостів, тож за потреби, можна швидко вирішити нагальну проблему і за декілька хвилин повернутися на роботу, колись на це потрібний був цілий день. Стало зручніше й жителям села, бо їм уже не потрібно їхати в райцентр, щоб отримати довідку. Проблема лише в тому, що деякі структури ще залишилися в Сокалі. Тому частину потрібно вирішувати тут, а частину все ще у Сокалі. Сподівається, що з часом все буде налагоджено. Колись у нас були дуже погані дороги, а перед відкриттям школи у Пристані їх відремонтували. Ще чекаємо, що покладуть поверх дороги другий шар асфальту.
Пані Наталія говорить, що колись вранці, коли йшла на роботу, була тишина, а зараз «гуде», наче у вулику: хто на велосипеді, хто на мотоциклі, хто на авто – везуть дітей до школи чи в садочок. Село ожило, рухається, живе… І це не може не радувати.
Було що показати очільнику громади і в Бутинах. Зокрема, тут триває ремонт даху і котельні Бутинської школи. Голова ОТГ Ярослав Ройко часто буває на об’єктах, де тривають ремонтні роботи, бо переконаний, що він, як голова, має бути в курсі усього. Вболівають за свої громади й старости, які разом з працівниками займаються благоустроєм територій навколо закладів соціальної сфери.
ІСПИТ НА ЗРІЛІСТЬ
Не з меншим захопленням розповідала про позитивні зміни після об’єднання в ОТГ й директор Великомостівського центру дитячої та юнацької творчості Оксана Ковальовська. Вихованці громади у Центрі творчості можуть вибирати заняття до душі з шести напрямів роботи: займатися у хореографічному ансамблі чи віддатись творчості, займаючись рукоділлям, образотворчим мистецтвом, шиючи іграшки чи ліплячи з глини. Тут займаються діти з п’яти років, для наймолодших є система Lego, яка дозволяє малечі розвивати моторику, пальчики, думати, вивчати кольори, цифри, а, найголовніше, співпрацювати і співіснувати. Пані Оксана дуже вдячна депутатам місцевої ради та міській владі, які дослухаються до потреб вихованців Центру дитячої юнацької творчості, зокрема, виділили кошти на придбання спортивного спорядження для туристичного гуртка. Тепер гуртківці не позичатимуть їх для своїх занять і зможуть одержувати достойні перемоги. Колектив ЦДЮТ – молодий, творчий та креативний, є ініціатором різноманітних заходів для дітей, молоді та дорослих у громаді. Вони мріють, щоб у Великих Мостах був облаштований творчий простір, куди б могли приходити діти, молодь та дорослі. Кажуть, що добре було б, коли б ЦДЮТ перенесли у приміщення міської ради, а там поруч є школа мистецтв, Народний дім, майданчик з різними тренажерами. Та поки що це лише плани…
Достойний вигляд має й Великомостівський дошкільний навчальний заклад «Соняшник». Нещодавно колектив відзначив своє тридцятиріччя з часу створення. Тут працює 9 груп, які відвідують 252 дитини. У жовтні минулого року тут відкрилася нова група, в якій за списком 28 дітей.
– Минулий рік був дуже «врожайним» на дітей дошкільного віку, – каже методист садочка Наталія Михальчук. – І комісія, до якої були залучені батьки, представники влади, громади і депутатський корпус, вирішила відкрити три ясельні групи, вперше за весь час. Торік запустили котельню, яка працює на тирсі, якої є достатньо, бо тут функціонує декілька підприємств, які виготовляють меблі. Зробили капітальний ремонт нової групи за кошти місцевого бюджету, відтак вона стала затишною оселею для дітей. На жаль, відкриття нової групи не задовольнило усіх бажаючих. І нині ще два десятки малюків чекають, коли зможуть відвідувати садочок. Поки що немає змоги його розширювати. Наболіла проблема, щоб всюди було тепло, бо у двох групах дещо холодніше, ніж в інших. З матеріальнотехнічної бази хотіли б комп’ютерне забезпечення, бо впровадження сучасних технологій важливе у роботі з дітками. Хочеться, щоб була тепла вода, бо з цим проблема, каналізаційна система потребує оновлення.
Пані Наталія пояснила, що садочок працює за двома напрямками: логікоматематичний і художньоестетичний. Вихователь молодшої групи Ірина Сенько каже, що діти в такому віці лише пізнають себе і навколишній світ. Тому на заняттях вони більше бавляться, дивляться і беруть участь у театралізованих казках. Потім будуть вивчати англійську мову, адже в такому віці англійські слова легко засвоюються.
«Завдяки тісній співпраці з керівництвом громади нам вдається вирішувати всі найнагальніші для освітян питання, – каже заступник директора з навчальновиховної роботи Надія Головко. – Великомостівська школа стала опорним закладом з двома філіями у селах Куличків та Борове. Тут навчається 800 учнів. У нас покращилася матеріальнотехнічна база. Поперше, отримали мультимедійні дошки, які встановлені в кабінетах. Маємо підключити Інтернет. Ми єдині в нашому районі, які отримали необхідний дидактичний матеріал для вчителів. Освітяни задоволені, бо вперше за багато років отримали з нагоди професійного свята стовідсоткову премію. Такого не могли пригадати навіть і вчителіветерани. Хоч і відділились від Сокаля, але співпрацюємо з районним методичним кабінетом, проводимо предметні олімпіади. Відбулася олімпіада з англійської мови. У нас є її призери: троє учнів Великомостівської школи і по одному з Бутинської й Реклинецької ЗШ. Маємо призерів п’ятого етапу української олімпіади з фінансової грамотності в області, де вони завоювали друге місце. Ми тішимося, що у нас є така співпраця».
На думку заступника директора Великомостівської школи Ірини Пальцевої, Великомостівська ОТГ більше дбає про своїх громадян, щоб адміністративні послуги були для них доступними. Раніше місто занепадало, а зараз наче ожило: з’явився спортивний майданчик з штучним покриттям. Діти задоволені і займаються спортом. Утеплюють Народний дім, школу мистецтв, відремонтували вулицю, з’явилися тротуари та вуличне освітлення. В державні та релігійні свята відбуваються культурномасові заходи, в яких беруть активну участь вчителі. І все це нас радує. Тішимося, що зберегли медичні заклади, бо це дуже важливо. До того робота громади висвітлюється на сайтах закладів громади та на сторінках у Фейсбук.
Її колега – заступник директора з навчальновиховної роботи початкових класів Олександра Балко додала, що влада дбає про дітей, сприяє розвитку обдарованих хлопчиків та дівчаток. У цьому році закупили для всіх шкіл сучасні меблі, підручники, комп’ютерну техніку, дидактичний матеріал для вчителів. Вчитель фізики Юрій Кірик, який є депутатом міської ради каже, що депутатський корпус одним із пріоритетних векторів розвитку громади обрав освітню галузь, бо покладає надію на майбутнє покоління. Від них залежить, якою буде наша країна завтра, а від нас – яким буде їхнє сьогодення. Більшість свого часу діти проводять в навчальних закладах, отже там треба створювати комфортні умови для навчання, – вважає він. І додає: прогрес пішов значно вперед, колись такі мультимедійні дошки, принтер, комп’ютер бачив лише в кабінетах фізики за кордоном чи в Києві. Тепер вони з’явилися у нашій школі. І я радію цьому. Він переконаний, коли його учні після закінчення вишів будуть повертатися назад, тоді наше місто, наші села, Україна будуть розвиватися. На жаль, нині вони вкладають свій розум, знання, працю у розбудову інших міст, а що ще гірше – інших держав.
Його колега – вчитель початкових класів Ірина Струк, теж депутат міської ради, зазначила, що їй боляче, коли читає в Фейсбуці критику на адресу депутатів чи керівництва Великомостівської ОТГ. «Думаю, що ці люди, спершу, ніж критикувати когось, запитали б у себе: а що вони зробили доброго, щоб у нашому місті, нашій ОТГ стало краще? Минув лише рік відколи створена Великомостівська громада, а скільки відбулося позитивних змін. В апараті міської ради багато молодих спеціалістів, які зацікавлені в тому, щоб місто розвивалося у культурному та духовному напрямках, які вболівають за підростаюче покоління. Якщо в пріоритеті буде освіта, духовність, то буде і нація. Впевнена, що майбутнє у нашої громади є. Як депутат, стараюся гуртувати навколо себе ініціативних людей, бо знаю, що в єдності сила народу», – каже пані Ірина.
Попри все громада справилась із нелегким завданням і довела, що Великомостівська об’єднана теритоpіальна громада має право на існування. І, як зазначив заступник міського голови Роман Мармаш, перший рік діяльності ОТГ став іспитом на зрілість, на здатність самостійно розпоряджатися коштами, приймати важливі рішення. «Ми зробили те, що змогли, а, головне, відчули, що єдина об’єднана дружна громада хоче змін, переймається проблемами міста, навколишніх сіл та може успішно їх вирішувати», – наголосив він.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.