21 листопада в сесійній залі Сокальської районної ради відбулася зустріч фермерів та землевласників Сокальського та Кам’янка-Бузького районів з депутатом-мажоритарником 124 виборчого округу Юрієм Камельчуком. Її мета – обговорення поправок до закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Про настрій і позицію у залі красномовно «говорив» плакат, який висів на трибуні президії: «Земля – наша мати. Матір’ю не торгують!» Організатори також запросили на цей захід заступника голови Сокальської районної ради Василя Бойка та представників місцевих ЗМІ.
Перед зустріччю, народного депутата Юрія Камельчука під Сокальською РДА зустріли активісти районних організацій ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» з прапорами та лозунгом: «За скільки ти продав землю?» У відповідь народний обранець зробив селфі з мітингуючими…
А тим часом у переповненій залі вирували емоції: депутат Львівської обласної ради Сергій Касян ознайомив присутніх із зверненням депутатів обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо прийняття в першому читанні проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».
Депутати обласної ради висловили недовіру Уряду і вимагають продовжити до 1 січня 2025 року мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та розпочати широке публічне обговорення щодо впровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. С. Касян наголосив, що «земля – це майбутнє наших дітей, це питання національної безпеки держави» та закликав фермерів підтримати це звернення.
Фермери Сокальського та Кам’янко-Бузького районів запропонували поправки до законопроєкту 217810, які зачитала голова Асоціації фермерів та землевласників Сокальщини Оксана Сало. Однією з головних поправок є – конституційно затвердити сімейне фермерське господарства, як основу сільського господарства України. Обіг земель сільськогосподарського призначення розпочати після остаточного завершення утворення Державного земельного кадастру, а також виправлення в публічній кадастровій карті України допущених помилок. Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть надаватися громадянам України (фізичним особам), які проживають не менше 5 років та території ОТГ та інше…
Це звернення вручили народному депутату Юрію Камельчуку та попросили пояснити чому він підтримав антинародний законопроєкт 217810, який не встановлює жодних обмежень на купівлю земель юридичним особам, які зареєстровані в Україні, але, на жаль, належать іноземцям, що дає можливість купівлі земель компаніям з іноземним капіталом. Законопроєкт встановлює ліміт на кількість сільськогоcподарської землі, яка може належати одній українській юридичній або фізичній особі. Концентрація землі в одних руках (8% с/г земель області та 0,5% земель України) приведе до укрупнення аграрних підприємств, латифундистів, які не будуть створювати додаткової вартості державі й не створюватимуть робочих місць для місцевого населення.
До народного депутата звернувся голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Львівської області Ярослав Кардаш: «Ми хочемо донести до народного обранця реальне бачення тих, хто живе в селі й працює на землі. Ми уважно вивчили законопроєкт і спостерігали за проходженням вкрай важливого для кожного українця, для кожного селянина, зрештою, для всієї країни закону про землю. Це другий закон після Конституції по своїй важливості. На жаль, ми побачили законопроєкт, який носить назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Перш, ніж почати цю полеміку, ми вивчали досвіди держав, які вже пройшли земельну реформу. Найбільше нам імпонує досвід близьких сусідів – Республіки Польща… Ми не проти зняття мораторію, не проти започаткування обігу земель сільськогосподарського призначення, однак ми за цивілізований обіг землі, за яким сьогодні маємо рухатися. Ми говоримо про європейський вектор розвитку України. Але чомусь уряд нав’язує латиноамериканський шлях розвитку холдингів.
Вражає те, що наш президент, йдучи до влади, обіцяв, що жоден документ не буде прийнятий без врахування думки народу. Не знаю, яку ще потрібно думку народу, як те скільки ми говоримо, скільки звертаємось, скільки є рішень обласних сесій, скільки є звернень районного, обласного рівнів. Зрештою, профільних, громадських організацій… Але нас не чують… Сьогодні питання землі використовують як політику, й хочуть український народ посварити, розділити цим законопроєктом на два ворогуючі табори.
На думку Я. Кардиша, питання ринку землі сільськогосподарського призначення – це питання існування України. Тож потрібно щось робити, щоб не допустити аби у другому читанні його прийняли без поправок…
Юрій Камельчук здивований таким форматом зустрічі, просив не маніпулювати його словами та розповів про попередні зустрічі з фермерами у Києві, Львові, де обговорювали ці ж наболілі питання: це продаж землі іноземцям, кількість землі в одні руки, створення єдиного державного банку, виправлення помилок Держгеокадастру. Він також звернув увагу на громадські пасовища і кладовища, з якими в майбутньому теж може виникнути проблема.
Далі у залі виникла жвава дискусія. Відтак народний обранець закликав усіх до конструктивної роботи та попросив пояснити кожен з пунктів поданого йому звернення, навести аргументи.
Фермер Ігор Шайнога наголосив, що потрібно врахувати багато проблем, які в законі необхідно передбачити на майбутнє, щоб не було абсурдних речей, які потім нам не пробачать діти та внуки. Хто буде працювати на українській землі?! Ринок землі має бути цивілізований, його необхідно робити покроково, бо він має діяти на віки. Сьогодні держава підтримує великі фірми, латифундії. Фермерський рух починає занепадати. Необхідно захистити сімейне фермерське господарство, яке є основою аграрного сектора економіки держави. Адже для нас – українців, це можливість працювати на рідній землі, а не їздити по заробітках. Для цього треба дозволити продаж землі фізичним особам, обмежити її кількість в одні руки, адже це є європейський цивілізований підхід до цього. Ми просимо прислухатись до наших думок, і пропозицій аби їх врахували у законах, які будуть прийняті у Верховній Раді».
Ігор Хом’як переконував, що місцевий фермер не має достатнього фінансового ресурсу та не зможе конкурувати з великими агропідприємствами при купівлі земель сільськогосподарського призначення.
Поділились своїми думками фермер Михайло Веклин, аграрії – директор ПП «Агрофірма «Щедрий Лан» Роман Шевчук, директор ТзОВ «Галичхутро» Василь Муха, директор ПАФ «Білий Стік» Олег Іванчина, фахівець у галузі земельних питань Микола Пшевлоцький, фермери Кам’янеччини.
У залі тривала жвава дискусія, аграрії з болем говорили про те, що їх турбує, акцентували увагу на проблемах, які виникли, та надавали пропозиції. Просили Юрія Камельчука, як мажоритарника та виразника інтересів цього краю, не підтримати вищезгаданий законопроєкт без врахування пропозиції, які вони пропонують.
Підсумовуючи зустріч, народний депутат Ю. Камельчук зазначив, що в фермерів є багато хвилювання щодо ринку землі, тому потрібний «живий» діалог та конструктивне обговорення. Він запропонував зустрітися ще раз 1 грудня, а попередньо провести дистанційну нараду. Та просив звертатися до нього з наболілими питаннями особисто та його помічників у громадські приймальні, які функціонують у Сокалі та Червонограді.
Голова Львівської асоціації фермерів та землевласників Ярослав Кардаш закликав фермерів стати на захист своєї землі й свого майбутнього та бути дружними і організованими, тільки так можна чогось досягти, бо інакше не буде не тільки землі, але й української держави, та закликав депутата бути голосом народу, й перейнятися тими проблемами, які нині є у фермерів.
Після наради фермери не спішили розходитись, обговорювали почуте: хтось повірив народному депутату, а хтось, як фермер Ігор Шайнога, ні: «Я не впевнений, що нардеп візьме до уваги наші виступи і пропозиції. Побачимо, як він буде діяти далі. Як проголосує, коли прийматимуть цей законопроєкт у Верховній Раді. Сьогодні він не висловив своєї чіткої позиції».
Депутат районної ради, фермер Ігор Хом’як переконаний, що «маючи таке природне багатство – землю, й таких працьовитих людей – Україна має бути розвинутою державою. Однак влада просто хоче наповнити бюджет, і не думає про людей. Ми уже не раз зустрічалися з народним депутатом Юрієм Камельчуком у Києві, говорили, що нас болить і що хочемо. Нині у письмовій формі подали свої пропозиції. Ми – за ринок землі, але нехай він буде для українця, щоб та земля залишилася для наших дітей та внуків, щоб ми могли ефективно та якісно обробляти 300 гектарів. Нехай у кожному селі будуть фермери, які оброблятимуть землю. Вони допомагатимуть громаді утримувати школу, садок, народний дім, дороги… Як це є зараз. Вони вболівають за це село, бо тут народилися, виросли. Тут їхнє коріння… А хіба чужоземці чи агрохолдинги відчуватимуть відповідальність за село та селян. Звичайно, ні. Що буде з селом далі? Уже й так багато людей виїхали на заробітки, бо тут нема роботи».
Поділився своїми думками й директор ТзОВ «Агролан» Кам’янко-Бузького району Володимир Гозій:
– Мене болить душа за те, що ми, як громадяни України, не можемо впливати на законотворчі ініціативи депутатів. Питання у тому, щоб ця земля залишилася для майбутніх поколінь. Найправильніше було б, щоб держава, яка має фінансові можливості, була гарантом, викуповувала у людей паї й надавала фермерам в оренду. Ми – аграрна країна, й 18 відсотків ВВП складають аграрії, експортуючи продукцію, залучають валюту в Україну. Тож для чого різати дерево, на якому сидимо? Щоб одноразово продати й заробити гроші?! А далі після них нехай трава не росте.
Голова Асоціації фермерів та землевласників Сокальського району Оксана Сало додала: «Вірю, що Юрій Камельчук, який є народним обранцем від Сокальщини та Кам’янеччини, почує нас, і внесе поправки, які ми йому дали, у закон про продаж землі. Це його обов’язок як депутата».
Сподіваємося, що голос фермерів та аграріїв буде обов’язково почутий депутатами Верховної Ради, які повинні представляти саме народні інтереси – інтереси своїх виборців!
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.
ХОЧЕМО, ЩОБ НАС ПОЧУЛИ… ЗЕМЛЯ НЕ Є ТОВАРОМ