Вино – це напій, без якого традиційно не обходиться майже жодне свято. Більшість тих, хто вживає цей напій, вважають, що знають як правильно пити вино. Зупинимося на деяких нюансах, які дозволять якомога точно сприймати колір, запах і смак цього алкогольного напою.
Форма келиху
Цей фактор багато хто недооцінює. Але, як кажуть спеціалісти, в посуді потрібної форми краще розкриваються органолептичні властивості кожного сорту вина. Якщо брати біле вино, то для цього напою слід вибирати келихи, у яких широка верхня поверхня. Для червоного вина ідеально підійде тюльпановидна форма. Для ігристих вин слід обирати високі вузькі келихи, по стінках яких легко будуть підійматися вгору бульбашки. Тому ідеально, коли у Вас вдома, три різні комплекти для вина, але можна обійтися і двома – для білого та для червоного.
Келихи мають бути сухими і повністю прозорими. При дегустації ємність наповнюють на 2/3 об’єму, тримаючи за ніжку – це потрібно для того, щоб температура вина не змінилась. Шампанським келихи наповнюють доверху.
Температура вина
Для того, щоб ароматичний букет і смак могли розкритися повністю, напій повинен мати певну температуру. Виробник, як правило, вказує рекомендований температурний діапазон на етикетці – такий як тут на сайті магазину https://badagoni.com.ua/oplata-i-dostavka Badagoni.com. Якщо такі дані не наведені, то слід знати, що оптимальна температура для подачі вина:
- молодого червоного – 13-15°С;
- витриманого червоного – 15-17°С;
- білого сухого, рожевого та ігристого вина – 7-10°С;
- білого солодкого – 9-12°С.
Як дегустувати вино?
На початку слід оцінити колір вина. Для цього келих тримають декілька секунд на рівні очей, після чого нахиляють до себе. Вино має переливатися на світлі і блищати. Його поверхня повинна бути гладкою, без будь-яких часточок і бульбашок (якщо це – не шампанське), які вказуватимуть на зіпсованість вина.
Потім келих треба піднести до носа і визначають запах вина. Напій не повинен віддавати сіркою або дріжджами. Келих декілька разів обертають навколо своєї вісі і повторно оцінюють запах: лише після насичення киснем відкривається весь букет.
Але найбільш приємне – це відчуття смаку напою. Перед тим, як пити вино, треба в келиху, піднесеному до рота, змочити верхню губу, а вже після цього набрати ковточок в рот. Така послідовність дозволить потрапити вину на верхню поверхню язика, де розташовані рецептори смаку. Потім слід злегка відкрити рот, щоб захватити свіже повітря, в цей момент відучується кислотність, солодкість, консистенція і міцність напою.
Якісне вино буде мати збалансований смак без металевого присмаку та сильної в’язкості. Через декілька хвилин після першого ковтка, з’явиться післясмак – він повинен бути яскравим і довгим.