Головна Цікаво Як зрозуміти, що турбіна автомобілю благає про ремонт?

Як зрозуміти, що турбіна автомобілю благає про ремонт?

Вінничани, які мають автомобілі з турбованими двигунами, давно оцінили переваги свого вибору. Але багато зовнішніх умов зменшують термін експлуатації турбокомпресорів Як зрозуміти, що пора звертатися на ремонт турбіни у Вінниці? Поговоримо про причини та «симптоми» проблем з агрегатом.

Чому діагностика турбіни так важлива?

Турбований двигун складніший за конструкцією (у порівнянні з атмосферним), і коштує дорожче. Тому своєчасне вирішення проблем обійдеться власнику більш дешево. Варто помічати перші ознаки проблем. Загалом спеціалісти радять контролювати зношування механічних деталей, зміну геометрі, перегрів, якість оливи.

Як шукати несправності? Найкраще рішення — звернутись до спеціалізованої СТО з якісним діагностичним та ремонтним обладнанням. Серед переваг — повноцінна та швидка діагностика, пошук наявних проблем та факторів які можуть викликати несправність.

Коли треба звертатися на СТО?

Варто провести діагностику, як тільки проявилися перші «симптоми» проблем. Серед них:

  • втрата потужності, динаміка розгону не відповідає очікуваним параметрам;
  • з вихлопної труби виходить дим синього чи чорного кольору;
  • робота двигуна стала більш шумною;
  • сильно виросло споживання мастила.

Не завжди це вказує на несправності турбіни, але однозначно є приводом для перевірки двигуна.

Причини проблем з турбінами на методи їх виявлення

Одна з причин — викид оливи. Він стається через порушення роботи системи вентиляції, коксування, несправність вузлів впуску і випуску тощо. Щоб перевірити це, треба від’єднати боковий патрубок від холодної частини корпусу турбіни, піднести до нього лист паперу та запустити двигун. Якщо на папері з’явилися мокрі потоки — викид оливи стався.

Механічне зношення — ще одна поширена проблема. Знявши приймальний патрубок з повітряного фільтра та спробувавши похитати ротор пальцем, можна помітити люфт у підшипниках. Якщо це так — треба звертатись на ремонт.

Проблеми також створює система вентиляції картера. Перевірити її достатньо просто: треба зняти пробку заливної горловини та оцінити тиск під час роботи двигуна. Пробка не повинна виштовхуватись.

За словами представників сервісу turbosto.com.ua, самостійні перевірки варто проводити лише у випадках доброго знання елементів двигуна. Але все ж краще довіряти діагностику спеціалістам — це дасть впевненість у точності оцінки.