Головна Економіка ЧИ ОБ’ЄДНАЮТЬСЯ ВОЛИЦЯ, ПЕРЕСПА, ПОТОРИЦЯ?

ЧИ ОБ’ЄДНАЮТЬСЯ ВОЛИЦЯ, ПЕРЕСПА, ПОТОРИЦЯ?

З ким краще об’єднуватись: Сокальською чи Тартаківською громадами, нині роздумують над цим мешканці населених пунктів Сокальської зони. І в першому, і в другому варіантах є чимало «за» і «проти». Як тут не прогадати?! Тож є над чим задуматись. Жителі сіл Волиця, Комарів, Переспа, Зубків, Поториця, подумали і вирішили спробувати створити єдину територіальну громаду – Волицьку. Це ідея зародилася ще в 2014 році. І навіть зробили перші кроки: 3 червня 2015ого провели громадські слухання щодо об’єднання Волицької та Переспівської сільських рад. Місцеві жителі тоді схвалили це рішення. Згодом до них долучилася й Поторицька сільська рада. Та з об’єктивних причин справа далі не пішла. Однак коли постало питання про утворення п’яти чи семи громад на території Сокальщини, голови цих місцевих рад знову повернулися до попередньої ідеї. Однак, щоб прийняти остаточне рішення, спершу вирішили спитати думку в місцевих мешканців.

Тож 24 лютого у селі Волиця відбулося громадське обговорення щодо можливості створення об’єднаної територіальної громади у складі Волицької, Поторицької та Переспівської сільрад. На нього запросили мешканців населених пунктів, а також керівників району, депутатів різних рівнів.

Голова Сокальської районної ради Микола Пасько пояснив, що таке об’єднана територіальна громада, чим вона відрізняється від сільської ради. Зокрема, наголосив, що територіальна громада має здійснювати управління всіма бюджетними установами на своїй території, збиратиме податки і напряму отримуватиме субвенцію з державного бюджету на освіту і медицину. Очільник районної ради акцентував увагу, що розпорядженням Кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 р. № 1158р затверджено п’ять об’єднаних територіальних громад: Сокальську, Червоноградську, Великомостівську, Белзьку, Сілецьку. Однак, на думку громади Сокальщини, доцільніше для розвитку територій створити сім: крім п’яти вище названих, ще Тартаківську й Забузьку. Але поки що не вдалося знайти порозуміння з Львівською ОДА. Згідно з методикою реформування, якщо громади вирішать об’єднатись поза межами перспективного плану, вони не отримають статусу об’єднаної територіальної громади, тож не матимуть підтримки з боку держави. І це, на думку М. Паська, найбільша проблема, оскільки місцеві ради не раз звертаються по допомогу до району. При створенні об’єднаної територіальної громади вона набуває статусу районного бюджету і має вирішувати власні проблеми та шукати кошти в разі, якщо їх не вистачатиме на зарплату чи на утримання закладів соціальної сфери. Тоді вони будуть думати як їх оптимізувати. Тож варто добре все обдумати, зважити, прорахувати, а потім прийняти виважене рішення.

Керівник апарату Сокальської РДА Віра Білець зазначила, щоб об’єднатися, громадам потрібно пройти чотирнадцять кроків та ознайомила присутніх з ними: перший – ініціювання, другий – громадське обговорення, третій – сесія ради, четвертий – надсилання пропозицій, п’ятий – обговорення пропозицій, шостий – сесія суміжної ради, сьомий – утримання рішення, восьмий – формування робочої групи, дев’ятий – громадське обговорення проектів рішень, десятий – визначення дати проведення сесій рад для схвалення проектів рішень, одинадцятий – передача схвалення радами проектів рішення в ОДА для надання висновку, дванадцятий – підтвердження ОДА, тринадцятий – призначення дати сесій рад для прийняття рішень, чотирнадцятий – звернення голови територіальної громади, в якій ініційовано об’єднання, до Львівської ОДА з пропозицією звернутися до ЦВК.

Волицький сільський голова Надія Білик розповіла, що вони уже зробили декілька кроків: прийняли рішення на сесії, надіслали його Переспівській та Поторицькій сільським радам. Остання прийняла відповідне рішення, a переспівська громада ще вагається.

Депутат обласної ради Сергій Касян поінформував, що на Львівщині створено 16 ОТГ і лише в Сокальському і Дрогобицькому районах ще не визначились з кількістю об’єднаних територіальних громад. Причина цього – наявність міст обласного значення. Але досвід засвідчує, що у великих територіальних громад є кращі перспективи. С. Касян запевнив, що попри все, відстоюватиме позицію громади, якою б вона не була. Він проаналізував фінансову спроможність цих трьох громад на основі даних фінансового управління та запевнив, що вона має перспективу на розвиток, доведеться працювати над надходженнями і контролювати свої видати.
Висловили свої думку й голови місцевих рад. Поторицький сільський голова Тарас Юхим розповів, що питання децентралізації винесли на схід села, на якому більшість людей проголосували за об’єднання з Волицькою та Переспівською сільськими радами. Він зауважив, що люди не розуміють для чого вона проводиться. На його думку потрібно йти своїм шляхом і сільські ради мають об’єднуватися з сільськими. Т. Юхим вважає, що об’єднана територіальна громада, яка створиться на основі Волицької, Поторицької, Переспівської сільських рад, буде спроможною і досягне позитивних результатів.

Переспівський сільський голова Степан Кіндратюк висловив жаль, що вони раніше не взялися за об’єднання своїх громад.

На жаль, у переспівської громади немає спільної думки: одні – за об’єднання у складі Тартаківської, інші – Волицької. Однак більшість жителів Переспи та жителі Зубкова хочуть об’єднатися з Волицею. Він жe боїться, якщо Волицька об’єднана територіальна громада не буде спроможною, ці сільські ради приєднають до Сокальської. Що ж тоді буде з Переспівською громадою?

Волицький сільський голова Надія Білик наголосила, що ніхто не прийде до них і нічого не зробить. Громада сама має дбати про дороги, дитячі садочки, школи, розвиток сіл. Вона підкреслила, що об’єднання – це складний і тернистий шлях, однак переконана, що Волицька об’єднана територіальна громада має право на існування.

Ініціатори об’єднання ще не визначилися де буде центр громади. Вважають, що він може бути у будьякому населеному пункті, до якого легко доїхати, є приміщення й належні умови. Це вирішать згодом, коли їх підтримають громади.
Директор ПАФ «Білий Стік», депутат районної ради Олег Іванчина переконаний, що вони можуть створити спроможну Волицьку об’єднану територіальну громаду. За кількістю жителів вона буде мати майже п’ять тисяч осіб. До того ж у них спільні проблеми. Це, насамперед, дороги, які хтозна чи вдасться зробити за кошти з державного бюджету. Він розуміє і тривогу жителів за майбутнє. Однак вважає, що мають право на життя і більші, і менші громади, тому вони можуть спробувати її створити.

Підтримав ініціативу щодо створення Волицької об’єднаної територіальної громади й депутат районної ради Олег Солодяк, який вважає, що легше і краще об’єднувати менші громади. Мабуть, через це й виникла така думка. Й закликав присутніх жителів Волиці голосувати за це, висловив сподівання, що районна рада їх підтримає. Адже головне: робити все так, як вимагає законодавство.
Свої думки висловили й місцеві жителі. Зокрема, Галина Дубик з Зубкова просила роз’яснити людям, донести до них економічні показники, щоб на цифрах переконати, що Волицька громада зможе існувати. Коли люди зрозуміють, то все піде простіше. Перші кроки мешканці Волиці та Комарева вже зробили, те саме тепер мають зробити й інші громади. Марія Король з Волиці переконана, що Волицька об’єднана територіальна громада буде економічно спроможною, бо тут є багато підприємств, працьовиті люди, які доведуть це своєю працею.

Однак не всі з присутніх були за об’єднання з Волицькою громадою. Як з’ясувалось, мешканці Горбкова хочуть йти до Сокальської, бо туди їм територіально ближче.
Щоб остаточно визначитись і прийняти рішення, депутат обласної ради Сергій Касян порадив провести опитування мешканців, залучивши місцевих депутатів. Це допоможе дізнатися думку людей та врахувати їхні побажання й прийняти справедливе об’єктивне рішення.

Присутні мешканці Волиці одноголосно підтримали створення Волицької ОТГ. Далі громадські обговорення відбудуться в Поторицькій та Переспівських громадах. Лише після них приймуть остаточне рішення. Але і це ще не все. Останню крапку має поставити обласна державна адміністрація. А затвердить перспективний план обласна рада. Тож чи дослухаються вони до побажань людей, покаже час.

Любов ПУЗИЧ.
Фото Ольги Чоп.