На часі реформування медичної галузі. І перші зміни не за горами. До 1 лютого мають бути сформовані госпітальні округи, які, на думку реформаторів, дозволять зробити медицину доступнішою до людей, а медичні послуги – якіснішими.
10 січня відбулася нарада, в якій взяли участь голова районної ради Микола Пасько, голова РДА Олег Пелих, головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед та його заступник, депутат обласної ради Сергій Касян, а також голови депутатських фракцій районної ради. Темою для розмови стало реформування медичної галузі в 2017 році, зокрема формування госпітального округу в Сокальському районі.
Голова районної ради Микола Пасько поінформував, що Міністерство охорони здоров’я розпочало процес формування госпітальних округів, на основі яких планують створити ефективну і сучасну медичну мережу. Попередній план формування округів, який подали в Кабінет міністрів деяким областям, в тому числі Львівській, повернули на доопрацювання. Обласні державні адміністрації мають протягом місяця подати пропозиції щодо складу та меж округів, які затвердить Кабмін. За новою концепцією, всі лікарні повинні бути трансформовані з бюджетних установ в комунальні або державні некомерційні підприємства. До складу госпітального округу входитиме не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого і другого рівнів та інші заклади охорони здоров’я, компетенції яких визначатимуть норми МОЗ.
Що ж чекає медичну галузь Сокальщини? Своє бачення висловив головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед. Зокрема, він акцентував увагу на основних принципах, за якими діятиме медична ланка в майбутньому та про механізм формування госпітальних округів. Наголосив, що госпітальний округ – це окружна лікарня, яка обслуговує певну територію і надає інтенсивну медичну допомогу вторинного рівня із застосуванням високих технологій (анестезіологія, реанімація, лапароскопічні втручання тощо). Головне завдання таких лікарень – надавати цілодобову стаціонарну інтенсивну допомогу як в екстрених, так і в планових випадках (операції, інтервенційні кардіологічні втручання тощо).
На думку Р. Шведа, реформування медичної галузі зроблено під майбутню адміністративнотериторіальну реформу. Розроблена спеціальна бальна система оцінювання медичних закладів, які поділятимуться на лікарні інтенсивного лікування І рівня і лікарні інтенсивного лікування ІІ рівня, як це є за кордоном, зокрема в Фінляндії та в країнах Прибалтики. 30 листопада 2016 р. Кабмін прийняв постанову про порядок затвердження госпітальних округів. У Львівській області планують створити шість таких округів. І вже зараз триває дискусія, де буде розміщений адміністративний центр округу – у Сокалі чи Червонограді. За критеріями реформування центром має бути місто з населенням понад 40 тисяч осіб, в якому є багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. На жаль, у Сокалі немає стільки мешканців. Однак й Червонограська міська лікарня не задовільняє іншу вимогу: «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування І рівня має обслуговувати не менше 120 тисяч осіб, а 2го рівня – не менше 200 тисяч осіб». Проте Сокальська ЦРЛ підпадає під інші критерії: «зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинен перевищувати 60 хвилин, та бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км. «Ми забезпечуємо доїзд пацієнтів до 60 хвилин до місця призначення».
Р. Швед вважає, що Сокальська ЦРЛ має стати центром округу. Тут є належна сучасна інфраструктура – відремонтовані приміщення, створені комфортні умови для перебування пацієнтів у стаціонарі. Не поступається медичний заклад і фахівцями, які гідно конкурують з своїми колегами з Червоноградської центральної міської лікарні. Нині кількість оперативних втручань у Сокальській ЦРЛ (2420) майже така ж як у Червоноградській ЦМЛ. Однак кількість пологів у Сокальському пологовому відділенні значно більша (845, в тому числі 145 породіль – це жительки Червонограда), ніж у сусідів, де народилося 510 немовлят. Це свідчить, що в Сокальській ЦРЛ є добре налагоджена акушерськогінекологічна служба, сучасні кардіологічне та неврологічні відділення, працюють добрі фахівці, яким довіряють пацієнти. Однак все впирається у цифри: округ має обслуговувати 120 тисяч населення (це для лікарні інтенсивного лікування І ступеня), а на Сокальщині проживає лише 94 тисячі осіб, у Червонограді – 70 тисяч. Щоб бути лікарнею ІІ рівня, потрібно не менше 200 тисяч жителів. Виходить, щоб створити госпітальний округ, Червоноградська та Сокальська медичні установи мусять об’єднатися. Тоді виникає питання, де буде адміністративний центр?», – висловив свою думку головний лікар Сокальської ЦРЛ. І запевнив, що медичні заклади в районі мають усю необхідну базу для створення і функціонування потужного медичного округу, до якого увійдуть Сокаль та Сокальський район.
Голова райдержадміністрації Олег Пелих вважає, що центром госпітального округу має бути Сокаль. І це спільно повинні відстоювати влада та депутати. Він навів приклад Соснівської лікарні, де й понині триває скорочення медичних працівників. Його підтримав депутат районної ради Олег Солодяк, який наголосив, що Сокаль має свої традиції, свою історію і може претендувати бути центром повіту.
Голови депутатських фракцій акцентували увагу, що згідно з постановою Кабінету міністрів про формування госпітальних округів органи місцевого самоврядування мають самостійно їх формувати, керуючись потребами мешканців, облаштувати дороги й приміщення тощо. Вони вважають, що для сокальської громади краще буде сформувати окремий госпітальний округ, що дасть можливість направити необхідний фінансовий ресурс на підтримку галузі та забезпечити її необхідним сучасним обладнанням.
Депутат обласної ради Сергій Касян пояснив, що в концепції реформування медичної сфери в контексті децентралізації рішення щодо функціонування медичної мережі прийматимуть місцеві громади, які створюватимуть комунальні підприємства на базі центрів первинної медичної допомоги. Вторинне надання медичної допомоги громадянам ляже на госпітальні округи, які матимуть державне фінансування. «Ми не можемо допустити, щоб Сокальська ЦРЛ стала такою ж як Великомостівська чи Белзька районні лікарні. Тож потрібно зробити все для того, щоб медична галузь на Сокальщині розвивалася», – підкреслив С. Касян. На його думку, в Сокальській ЦРЛ є свої переваги. Зокрема, сьогодні матеріальний стан лікарні об’єктивно кращий. Тут є необхідні умови для перебування пацієнтів, зроблено ремонт у багатьох відділеннях. Пацієнти почувають себе комфортніше. До того ж Сокальська ЦРЛ має досвід роботи з периферією, зокрема з амбулаторіями та ФАПами, а в червоноградців його немає.
Свої думки та позицію з цього питання висловили також голови фракцій районної ради Роман Монастирський, Микола Поліщук, Олег Кожушко, а також лікар Олег Фенчин. Вони підтримали пропозицію голови РДА Олега Пелиха щодо подання спільної заяви від РДА та депутатів районної ради, оскільки лікарня є серйозним працедавцем в районі.
– Створення госпітального округу для району є вкрай важливим, – зазначив Олег Фенчин. – Якщо добре попрацювати, то за декілька років Сокальська ЦРЛ буде потужніша, ніж Червоноградська. Потрібно лише залучити добрих фахівців. Якщо пацієнти знатимуть, що тут їм надаватимуть якісні медичні послуги, то їхатимуть сюди. У нас є добрий приклад Сокальського пологового відділення. Інший яскравий приклад – клініка Козявкіна в Трускавці. Потрібно залучати й молодих фахівців.
Голова Сокальської районної ради Микола Пасько наголосив, що створення госпітальних округів ще обговорюється. У проекті зазначено, що будуть враховані думки органів самоврядування та місцевого населення, тож потрібно відстоювати формування госпітального округу в Сокалі. Заступник головного лікаря Сергій Касян додав, що Сокальська районна рада є власником КП «Сокальська районна лікарня», тож створення госпітального округу без погодження з районною радою не відбудеться.
Враховуючи переваги Сокальського району (демографічні, матеріальнотехнічні, кадрові), Сокальські районна державна адміністрація, районна рада та голови фракцій районної ради вирішили звернутися з листом до Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради щодо створення центру госпітального округу у Сокалі. Тоді медицина і розвиток району в майбутньому матимуть великий пріоритет. Адже людям потрібна якісна і доступна медична допомога, а реформування медичної галузі – це спроба створити систему охорони здоров’я з високими стандартами.
11 січня у Львівській облдержадміністрації відбулася зустріч із заступником міністра охорони здоров’я України Павлом Ковтонюком та нарада, під час якої вели мову про реформування медичної галузі у 2017 році та формування госпітальних округів на Львівщині. Заступник міністра охорони здоров’я П. Ковтонюк пояснив, що ідея створення госпітальних округів полягає в тому, щоб організувати мережу стаціонарних медичних закладів, тобто лікарень. У кожній області буде сформовано декілька госпітальних округів, де створять одну лікарню інтенсивного лікування другого рівня або їх буде декілька, якщо в центрі округу є велике місто. У лікарні інтенсивного лікування будуть базові стаціонарні спеціальності (терапія, хірургія, педіатрія, акушерство та гінекологія) й плюс вузькі: дитяча хірургія, кардіологія та інші, де лікуватимуть більш складні випадки. Також в окрузі працюватимуть лікарні інтенсивного лікування першого рівня, де будуть тільки ці чотири базові спеціальності. За словами головного лікаря Сокальської ЦРЛ Романа Шведа, якщо буде створений Сокальський госпітальний округ, медична галузь району матиме перспективу для розвитку. А тут є всі умови для цього, як і висококваліфіковані спеціалісти, які відповідають ІІ рівню лікувального закладу. До того ж створення Сокальського госпітального округу відкриє нові перспективи для розвитку району в цілому та допоможе зберегти як кваліфіковані медичні кадри, так і робочі місця.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.