Головна Економіка І СТАНЕ ЗАХІДНИЙ БУГ ЦЕНТРОМ ТУРИЗМУ

І СТАНЕ ЗАХІДНИЙ БУГ ЦЕНТРОМ ТУРИЗМУ

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин 8 листопада побував на Сокальщині та в Червонограді. Мета його приїзду – ознайомлення з реалізацією проектів, що будуть впроваджуватись на наших теренах в межах міжнародної програми транскордонного співробітництва «Польща– Білорусь–Україна 20172020». В Сокальському районі це проект «Єднає нас Буг», в рамках якого передбачається утворення двох транскордонних байдаркових туристичних маршрутів, які поєднають Україну, Польщу і Білорусь, зокрема, створення в Сокалі інфраструктури для занять туризмом – центр байдаркового туризму, у Червонограді – проект, пов’язаний з реконструкцією очисних споруд.

Очільник області оглянув територію на березі річки Західний Буг, де планується будівництво байдаркового центру та провів робочу нараду з керівниками району та міста. У ній взяли участь голова районної ради Микола Пасько, голова РДА Роман Токай, депутат обласної ради Сергій Касян, заступник Сокальського міського голови Сергій Марчук, землевпорядник міської ради Любомир Миколайчук та інші.

Після наради голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин дав пресконференцію місцевим журналістам, на якій він розповів, що відбулася робоча нарада з структурними підрозділами області та керівниками району та міста Сокаль з питань реалізації проекту «Єднає нас Буг», котрий Сокальська районна рада спільно з партнерами з Білорусі та Польщі буде реалізовувати впродовж 20172020 років за кошти Євросоюзу. Партнером з українського боку є Сокальська районна рада. Розмір гранту ЄС становить – 1285060,25 євро. На цьому місці буде створена байдарочна станція на річці Західний Буг, яка дозволить поєднати Сокальщину з Волинню, Білорусію та Республікою Польща.

О. Ганущин наголосив: «Ми сприймаємо Буг як водний об’єкт, як дорогу, що поєднує Львівщину з Європою. І реалізація цього та ще 9 інших на Львівщині, це наша можливість довести Євросоюзу, що можемо працювати за їхніми процедурами і правилами. Оскільки Україна має перспективу бути в складі ЄС.

Загалом за залучені в Львівщину понад 6,5 млн. євро впродовж 20182020 років буде реалізовано інвестиційні заходи зі збереження пам’яток історикокультурної спадщини у Підкамені, Уричі, РавіРуській, Сколе; природоохоронні проекти реалізують у Червонограді, Східниці, Добромилі, Сокальському районі та Яворівському національному природному парку. Кожен з них посвоєму унікальний. Усі принесуть покращення для громад та вирішать якусь наболілу проблему. Інноваційними є два проекти – «Єднає нас Буг» та «Світ карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат». Останній пропагує відновлення та збереження автентики Карпат (традицій, ремесел, звичаїв, музики, кулінарії та архітектури), шляхом створення мережі співпраці. У рамках проекту збудують Карпатські центри культури в Уричі (Львівська область), Косові (ІваноФранківська область), Колочаві (Закарпатська область) та Бистрому (Підкарпатське воєводство). У ньому беруть участь 11 партнерів з України та Польщі».

Очільник області підкреслив, що попереду важка праця з реалізації 10 проектів. Тепер кожна команда по обидва боки кордону має довести свою спроможність. Він також зауважив, що кожен проект вимагає додаткових 10% співфінансування з джерел територій, на яких він реалізовується.

Під час пресконференції журналісти не оминули наболілого питання створення об’єднаних територіальних громад у Сокальському районі. На що очільник області відповів, що ситуація вирішиться, коли Верховна Рада прийме закон щодо проведення децентралізації, який дозволить процес об’єднання без проведення виборів у містах. Він розблокує процес виходу з адміністративних територіальних одиниць.

Тобто мова йде про те, що місто – це одиниця одного рівня – обласного значення, а село – сільської ради. Тоді розблокується ситуація навколо Червонограда та інших міст обласного підпорядкування. І дасть можливість жителям Сільця, Волсвина та Соснівки домовитись про об’єднання у зручній для них конфігурації. Сьогодні виникла проблема, бо чинне законодавство не дозволяє виокремити окремо міста Соснівки і не дозволяє приєднатися до Червонограда без виборів. Якщо це буде знято, процес відбудеться. Львівська обласна рада готова внести зміни в Перспективний план ОТГ Сокальського району, щоб новоутворена громада мала ті переваги, які має ОТГ, сторена в межах Перспективного плану. Сьогодні на Львівщині вже функціонує 35 об’єднаних територіальних громад. Якщо Верховна Рада прийме закони і вони будуть підписані, то у межах наступного року матимемо ще плюс 30 об’єднаних територіальних громад, з яких, сподіваюся, частина буде і в Сокальському районі. І матимемо мапу Львівщини, де на більшості території будуть об’єднані територіальні громади. Думаю, що якщо громади до 2020 року самі добровільно не об’єднаються, то їх об’єднають «згори» у межах Перспективного плану. І при майбутніх місцевих виборах 2020ого проведуть вибори на новій територіальній основі. До 2020 р. залишилося три роки. Вони швидко минуть. Просто ті, хто не об’єднаються – втратять час і можливості, а також фінансові ресурси, які могли б отримати нині.

Маємо багато позитивних прикладів ОТГ. Рекомендував поїхати і переконатись цьому у Ходорiв, Судову Вишню чи Мостиськ, де успішно функціонують та розвиваються ОТГ. Мине час і жителі Сокальщини це побачать і на прикладі новоутвореної Великомостівської ОТГ.

Голова Сокальської районної ради Микола Пасько вдячний голові обласної ради Олександру Ганущину, який наполегливо, активно і продуктивно включився в роботу з реалізації цього проекту, який є унікальним, бо будуть збудовані об’єкти на прибережній смузі. Це потребує багатьох погоджень та дозволів з боку значної кількості відповідних служб та Міністерств, залежить від співпраці з нашими польськими, білоруськими партнерами. Вирішити їх, на жаль, не є в компентенції районної ради. До того ж участь в реалізації проекту ще беруть Золочівський, Буський, Кам’янкоБузький райони, м. Червоноград.

М. Пасько повідомив, що відбудеться спільна зустріч трьох партнерів у білоруському місті Дрогичин, який є третім партнером (така зустріч щодо корегування та підготовки підписання остаточної редакції міжнародного проекту відбулася 13 листопада – авт.). Предметом розмови стане питання щодо оформлення документів по проекту, оскільки Єврокомісія прийняла рішення про зменшення його вартості проекту на 5 відсотків, підписання угоди про фінансування.
Очільник району повідомив, що проект «Єднає нас Буг» вийшов на вищий рівень, і відтепер обласна рада допомагатиме у його реалізації. Зроблені й перші кроки для втілення цього проекту в життя. Зокрема, депутати Сокальської міської ради виділили землю під будівництво байдаркового центру, тривають роботи з впорядкування документації, відводиться земля для облаштування об’єктів інфраструктури: доїзди до річки Буг, велодоріжки, місця відпочинку тощо. Наступним кроком стане виготовлення проектнокошторисної документації.
Микола Пасько переконаний, що спільними зусиллями зможуть успішно реалізувати проект. Тоді Сокаль стане відомим на весь світ центром туризму. Однак на це потрібний час і наполеглива праця.

Любов ПУЗИЧ
Фото автора.