Ми живемо у напружений час, насичений природними і життєвими катаклізмами, поступами і невдачами, державними і особистими проблемами, радісними і сумними подіями, здоров’ям і хворобами.
Численні з хвороб, давно забутих і маловідомих, прокинулися «від сплячки» і почали наступ на людство. Серед інших – така небезпечна недуга, як туберкульоз. Поширення його по всій земній кулі набуло таких масштабів, що змусило Всесвітню організацію охорони здоров’я ще в 1993 році проголосити туберкульоз проблемою світового масштабу, а день 24 березня з 1996ого – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.
З 2003 р. Указом Президента України 24 березня проголошено і Всеукраїнським днем боротьби з туберкульозом.
18й рік поспіль на Львівщині, як і в Україні, прогресує епідемія цієї недуги, яка вражає осіб різного віку (від немовлят до похилого), різних професій, різного рівня матеріальної забезпеченості.
Ця хвороба щорічно відбирає життя майже у 500 громадян Львівщини і таку ж кількість призводить до інвалідності.
Незаперечним є те, що туберкульоз – проблема медикосоціальна, загальнодержавна, а тому держава і Уряд очолюють і координують заходи по захисту суспільства від неї, а медики їх здійснюють. Проте, на жаль, сил, розуму і вміння медиків є недостатньо для супротиву епідемії. Потрібна поміч самих людей та їх бажання зберегти своє здоров’я, дане кожному, як найцінніший дар від Господа.
Цілком зрозуміло, що соціально-економічні негаразди (низький життєвий рівень, безробіття, міграція, побутові клопоти, збільшення чисельності соціальноадаптованих верств населення), значно спричинилися до збайдужіння людей до власного здоров’я. І у багатьох випадках причина захворювання на туберкульоз криється в хворому – в недотриманні здорового способу життя, нехтуванні порад і вказівок медиків, не виконанні встановлених правил профілактики.
Тому медики Сокальщини, вболіваючи за збереження здоров’я своїх краян, зокрема, і нації загалом, звертаються до громадян та релігійних громад всіх конфесій із щиросердечним проханням зосередити увагу на запобігання захворювання на туберкульоз та виявлення його на ранніх стадіях.
Просимо всіх звертатись до лікарів і пройти рентгенобстеження органів грудної клітки при кашлі два і більше тижнів, невмотивованому похудінні, загальній слабості, а також всіх, хто не проходив флюорографічне обстеження більше року.
Михайло ОМЕЛЯШ, районний фтизіатр.