Починаючи з 1997 р. сільськогосподарські товаровиробники, які реалізовували молоко та м’ясо в живій вазі власного виробництва на переробні підприємства, отримували державну підтримку у вигляді дотацій за реалізацію такої продукції. Право виплати дотації було делеговано переробним підприємствам, що здійснювали її за рахунок сум ПДВ, які нараховували при реалізації м’ясомолочної продукції. З 1 січня 2012ого механізм виплати компенсації сільгосптоваровиробникам, тобто державну підтримку сільгосптоваровиробників у вигляді компенсації за поставлені молоко та м’ясо у живій вазі з розрахунку на гривню вартості без урахування ПДВ, було відновлено.
З 1 січня 2012 р. переробні підприємства суму ПДВ, нараховану ними при здійсненні операцій з постачання продукції власного виробництва (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м’яса, м’ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м’ясокісткового борошна)), виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, визначеними розділом V Податкового кодексу, і фізичними особами, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену цим розділом, сплачують до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 30%, а на спеціальний рахунок, відкритий ними в органі державної казначейської служби, – 70%. При цьому зауважу, що з 1 січня 2013ого розмір такої сплати ПДВ було змінено. Зокрема, до спеціального фонду сплачуватиметься 40%, а на спеціальний рахунок – 60%.
7 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України затвердив Постанову №107 «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва», мета якої надати державну підтримку галузі тваринництва, стабілізація поголів’я, збільшення виробництва продукції тваринництва. Сподіваємось, що це дасть можливість зміцнити галузь тваринництва, покращити соціальний стан на селі, забезпечити споживача якісною вітчизняною продукцією та гарантувати продовольчу безпеку держави. Бюджетні кошти спрямовуються на підтримку галузі тваринництва шляхом часткової компенсації відсоткової ставки за банківськими кредитами, залученими для покриття витрат, пов’язаних із провадженням діяльності в галузі тваринництва та вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції за рахунок банківських кредитів.
Надаватимуться й спеціальні бюджетні дотації за утримання корів молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напрямів продуктивності та за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб. Держава частково відшкодовуватиме вартість закуплених племінних тварин, а також вартість будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції.
При цьому дотація за утримання молодняка великої рогатої худоби надається на безповоротній основі фізичним особам за умови його утримання не менш як до тринадцятимісячного віку, який народився у їхніх господарствах у поточному році.
Дотація надається за кожні чотири місяці його утримання наростаючим підсумком з урахуванням віку в розмірі (за голову ВРХ):
– за період утримання молодняка віком від 1 до 5 місяців – 300 грн.;
– від 5 до 9 місяців – 700 грн.;
– від 9 до 13 місяців – 1500 грн.
Зауважу, що загальний обсяг дотації не може перевищувати 2500 грн.
Для отримання дотації за молодняк ВРХ власники ВРХ мають подати в місцеву раду або раду ОТГ копії таких документів: паспорта громадянина України; довідку або договір про відкриття рахунку в банку; документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осібплатників податків та паспорт великої рогатої худоби, (якщо у них є більше як 10 голів, то витяг з Єдиного державного реєстру тварин). Документи приймаються протягом року: до 1 травня; до 1 вересня і до 1 грудня.
Віктор ФЕДЮК,•головний спеціаліст відділу агропромислового розвитку Сокальської РДА.