Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 9 липня 2003 р. №1058ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) з 1 квітня 2018 року внесено зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати.
Законом України від 03.10.2017 №2148VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» доповнено частину 4 статті 42 Закону 1058 абзацом 5, який передбачає, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня, без додаткового звернення, проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок, набули права на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислюють страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, не раніше від дня, наступного за днем, до якого обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Якщо за два роки роботи після призначення чи попереднього перерахунку пенсії особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок провадиться з урахуванням цього страхового стажу.
Крім того, визначається, чи варто залишити той заробіток, що був під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, чи потрібно врахувати заробіток, який особа одержала за роботу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. При цьому заробітна плата враховується за періоди страхового стажу, зазначені частиною 1 статті 40 Закону 1058.
При зазначеному перерахунку застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який ураховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Якщо пенсіонер після призначення (перерахунку) пенсії набув менш як 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення (попереднього перерахунку).
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону 1058, страховий стаж – це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок
За умови звернення пенсіонера з відповідною заявою до територіального управління Фонду, будуть перераховуватися пенсії і тим працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2018 року не набули права на проведення автоматичного перерахунку пенсії.
Перерахунок буде проведено зі строків, установлених статтею 45 Закону 1058, а саме: з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма потрібними документами подано ним після 15 числа.
Треба зауважити, що ч. 2 ст. 24 Закону 1058 передбачено: за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Враховуючи, що пільговий стаж підтверджується уточнюючою довідкою підприємства, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням пільгового стажу пенсіонер має звернутися до територіального управління Фонду із заявою, пільговою довідкою та наказом про атестацію його робочого місця. У такому разі перерахунок буде проведено зі строків, установлених ст. 45 Закону 1058.
Ярослава ОЛЕЙНІКОВА,•начальник Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний центр).