21 квітня у Львівській ОДА керівники Львова, області та мери 20 міст Львівської області підписали меморандум про співпрацю щодо прийому львівського сміття на полігони області.
Декларацію підписали голова ЛОДА Олег Синютка, заступник голови Львівської облради Андрій Білоус та міські голови міст Львівщини. Підписання відбулося у присутності віцепрем’єр міністра Володимира Кістіона
Як зауважив голова ЛОДА О. Синютка, полігони Львівщини кожного дня після Грибовицької трагедії приймали більшу чи меншу кількість сміття зі Львова, тричі ЛОДА брала на себе вивезення сміття з обласного центру. З його слів, у меморандумі йдеться не тільки про вивезення сміття, а й про фінансову підтримку полігонів Львівщини та місцевих громад.
На це, як додав заступник голови Львівської облради Андрій Білоус, буде скеровано 30 млн. грн. з обласного екологічного фонду та 70 млн. грн. з міського бюджету Львова. Кошти підуть на рекультивацію полігонів та соціальні потреби громад.
Мер Червонограда Андрій Залівський звернувся до віцепрем’єра В. Кістіона з проханням передбачити з держбюджету кошти для полігонів Львівщини, які прийматимуть львівське сміття.
Час дії меморандуму – два роки. Відповідно до оприлюднених обсягів захоронення ТПВ, найбільшу кількість львівського сміття прийматимуть Новояворівськ (80 тонн на добу), Самбір (70), Миколаїв (60) та Дрогобич (50). Менші обсяги відходів зі Львова поїдуть до Червонограда (40), Стрия (40), Золочева (30), Борислава (30), Буська (30), Сокаля (30), Бродів (20), Жидачева (20), Радехова (20), Белза (10), Великих Мостів (10), Мостиськ (10), Перемишлян (10), РавиРуської (10), Старого Самбора (10). Усьог – 580 тонн. Приблизно така кількість відходів продукується у Львові щодня.
* * *
Сокаль за згоду приймати до 30 тонн львівських відходів на добу має отримати 12,5 млн. грн. на потреби: поточний (середній) ремонт дороги О141602 СокальСтоянів (обсяг фінансування, тис. грн. – 1000; закупівля спецавтомобіля для збору ТПВ – 2000; придбання бульдозера з відвалом – 2000; сміттєсортувальний комплекс – 5500; рекультивація сміттєзвалища – 2000).
* * *
Міський голова Бродів Анатолій Белей: «Попри вмовляння підписати меморандум щодо прийому львівського сміття, який підписаний у Львівській ОДА, я відмовився це робити і не підписав цей меморандум. Я знаю позицію громадських активістів нашого міста, знаю позицію депутатів Бродівської міської ради – вони на це ніколи не погодяться, а я, маючи делеговані повноваження від міської громади, не можу піти всупереч їх волі».
* * *
Микола Пасько, голова Сокальської районної ради:
– Заява Бродівського міського голови викликає повагу. Хочу нагадати міським головам Сокальського району, що рішення сесій (з цього питання визначились депутати Сокальської районної ради двічі: 16 червня 2016ого і 28 березня поточного року і Сокальської міської ради) треба поважати і виконувати. Незалежно, чи подобаються вони чи ні.
* * *
Вадим Кондратюк, Сокальський міський голова:
– 21 квітня у Львівській обласній державній адміністрації відбулась зустріч голови Львівської облдержадміністрації, голови Львівської обласної ради, міського голови Львова з міськими головами міст області. В рамках зустрічі відбулось підписання меморандуму щодо поводження з твердими побутовими відходами Львова. Для уникнення політичної спекуляції та інформування мешканців міста Сокаль, хочу повідомити про наступне. Меморандум носить лише декларативний характер і не містить жодних юридичних зобов’язань. Це акт підтримки міськими головами тих колег, які зараз приймають сміття зi Львова, оскільки вони знаходяться під колосальним тиском.
Одним з пунктів у Меморандумі вказано, що прийом сміття можливий ЛИШЕ після надання дозволу відповідною радою, а у випадку наявності рішення про заборону – тільки після скасування даного рішення. Доводжу до вашого відома те, що не було підписано жодних договорів про прийом сміття зі Львова.
Для того, щоб розглянути відповідне рішення на сесії міської ради, у нашому місті відбудуться громадські слухання, на яких представники Львівської міської ради та обласної державної адміністрації і будуть переконувати мешканців міста в тому, що нам потрібно допомогти місту Лева і що наше місто за це отримає. Тільки після проведення такого слухання будемо розглядати це питання на сесії Сокальської міської ради!
Отже, підсумовуючи – ніхто не надавав дозволу на вивіз сміття зі Львова у Сокаль, жодного вивозу сміття не буде без погодження з громадою міста та відповідного рішення сесії Сокальської міської ради.
* * *
Василь Журавінський: В парк – до Львова, в кіно чи театр – до Львова, концерти і розваги – до Львова, ашан, форум, аквапарк – до Львова, вчитися – до Львова. А коли потрібно Львову допомогти – «нічого не знаю», «хай самі розгрібаються», «моя хата скраю».
Михайло Цвігун: А як Ви бажаєте допомогти Львову? Ви маєте бажання збирати в себе в квартирі сміття зі Львова?
Віталій Бурімов: Думаю за 12,5 «лімонів» треба допомогти… влітку розпочнеться будівля сміттєпереробного заводу в Червонограді, тоді за років два треба буде їм віддати, а як інакше?..
Руслан Митько: А Львів як нам допомагає? Будує парки? Чи інше? Коли їздять люди туди, то скоріше поповнюють бюджет самого Львова.
Sergiy Romaniv: Як на мене, тут справа може бути в іншому. Якщо Садовому умисно такий «душняк» з сміттям роблять, то тут помагай – не помагай, толку не буде.
Vasyl Monyanchyn: Перед тим, як дискутувати допомогти чи ні, треба розібратись чи Сокальський полігон має ресурс для прийому, в якому він стані, скільки сміття приймається щодня зараз міського, як його складують, пересипають, і т. д. Що Сокаль планує зі сміттям на майбутнє? Якщо ресурс, є і є план на майбутнє, то який об’єм і скільки зможе прийняти? І що за це хоче взамін. Ціна питання. Це мають сказати фахівці і влада міста. І що за ці гроші, котрі Львів заплатить, будуть робити. Можливо, рекультивувати свій полігон, пробувати ставити сортувальну лінію, впровадити в Сокалі роздільне сортування та збирання, закупити техніку. А якщо ресурсу немає – то немає і про що говорити. Мусимо всі пам’ятати: чи буде Сокаль мати можливість прийняти чи ні, до 2019ого Львів збудує сучасний завод по ТПВ і його потужність буде набагато вища за потребу Львова. І не відомо чи за років 10 нам не треба буде допомоги Львова. Бо якщо то правда, що Сокальського полігону ресурс ще на 10 років. Ну а що дальше, то пролетить, як одна мить, і де будемо дівати? Тому кожне питання треба думати, аналізувати і зважувати всі + та – і вибирати вигідний варіант для міста. А не слухати крикунів… Але це вирішувати громаді Сокаля.
Василь Журавінський: Ситуація по сокальському сміттєзвалищу. Виступ керівника «Сокальжитлокомунсервісу» на позачерговій XIX сесії VII скликання Сокальської міської ради від 29.03.2017.
Зі слів: 40 відсотків робіт, які б мали проводитись – роками не проводились. Це рекультивація і ущільнення грунту; немає ваги і можливості чітко обліковувати сміття, яке попадає на сміттєзвалище; сміттєзвалище відкрите в 1970 році; теоретично заповнено 497 тис. з 600 тисяч; через років 45 в місті стане питання де ми будемо відкривати нове чи розширяти своє старе сміттєзвалище; Сокаль за рік вивозить теоретично 8 тисяч тонн сміття.
Підготував Василь СОРОЧУК (читаючи сторінки у Фейсбук).