У Центрі обслуговування платників Сокальської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2023 року, особливостей застосування РРО/ПРРО.
На запитання абонентів відповідала старший державний інспектор Сокальської ДПІ Ілона Міщук.
Під час сеансу телефонного зв’язку було акцентовано увагу, що з 1 січня 2024 року Декларацію про майновий стан і доходи слід подавати за новою формою, яка затверджена наказом Мінфіну від 28.08.2023 №467. Платникам надано роз’яснення стосовно декларування доходів, отриманих від оренди майна іншій фізичній особі; доходів від операцій з продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна; спадщини, подарунків та іноземних доходів.
Також, роз’яснено особливості отримання податкової знижки за навчання дітей, страхування життя членів сім’ї та за сплату орендної плати за житло внутрішньо переміщеними особами. Звернули увагу, що з 1 січня 2024 року змінився порядок розрахунку суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку за витратами, понесеними відповідно до пункту 166.3 статті 166 розділу IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), крім витрат, зазначених у підпункті 166.3.10 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу (додаток Ф3 до декларації).
Платники цікавились порядком застосування РРО/ПРРО в інтернет – магазині та штрафами за допущені порушення
Відповідно до п.1 та п.2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено необхідність застосування РРО/ПРРО при здійсненні оплати за товари через мережу Інтернет у готівковій формі.
При недотриманні цих норм та при виявленні порушень за результатами фактичної перевірки на порушника складається протокол про адмінправопорушення за ст.ст.155-1 та 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, він притягується до адмінштрафу.
За порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків, зокрема, у сфері торгівлі, застосовується адмінштраф на осіб, які здійснюють розрахункові операції:
- за перше порушення – від 2 до 5 нмдг (від 34 до 85 грн) і на посадових осіб – від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн);
- за повторні порушення – від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн) та від 10 до 20 нмдг (від 170 до 340 грн) відповідно.
Більш суттєві адмінштрафи за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у т.ч. перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням ЕПЗ:
- за перше таке порушення за результатами фактичної перевірки накладається штраф на ФОП, посадових осіб юрособи від 100 до 200 нмдг (від 1700 до 3400 грн);
- за повторні – від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17000 грн).
Фізичним особам та іншим суб’єктам господарювання слід звернути увагу на недопустимість здійснення господарської діяльності без державної реєстрації та без офіційного працевлаштування працівників.
Крім того, вимоги Закону №265 однаково поширюють свою дію як на торгівців, які провадять господарську діяльність за допомогою стаціонарних господарських одиниць, так і тих, хто організував та провадить свою господарську діяльність за допомогою мережі Інтернет.
Платникам були надані кваліфіковані роз’яснення в межах чинного законодавства та рекомендовано, також, застосовувати новий сервіс від ДПС – мобільний застосунок «Моя податкова».