Головна Економіка Сокальська ЦРЛ на порозі реформування

Сокальська ЦРЛ на порозі реформування

У Сокальській центральній районній лікарні відбулося підсумкове засідання медичної ради. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед прозвітував про стан і якість надання медичної допомоги у Сокальському районі за минулий рік. Мешканцям району, а це 92872 особи, з них міського понад 34 тисячі та 58 тисяч сільського населення, медичнопрофілактичні послуги надають 1370 медичних працівників, з них 215 лікарів, в тому числі 14 інтернів, 646 середнього медичного персоналу в трьох лікарнях, 11 амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, 51 ФАПі. Усі медичні заклади акредитовані. При оптимізації буде скорочено 8,5 одиниць штатного розпису.

Р. Швед розповів і про демографічні показники, зокрема, наголосив, що проти минулого року населення району зменшилося на 258 осіб і спостерігається така тенденція і далі. Так, з 2010 року населення району зменшилося на 1182 особи. А от народжуваність збереглася на рівні 2015ого: позаторік народилося 940 немовлят, а у 2016ому – 939. Природній приріст населення становить мінус 4,7 проти – 4 у 2015ому. Серед причин смертності домінують хвороби органів кровообігу (62 відсотки), новоутворення – 8,8 відсотка, нещасні випадки – 5,1%. Знизилася смертність від туберкульозу –12 осіб проти 19 у минулому році.

Головний лікар ЦРЛ далі зупинився на фінансових показниках, зокрема асигнуваннях з районного бюджету на охорону здоров’я. Він зауважив, що протягом останніх років доводиться працювати в умовах недофінансування галузі на медикаменти і матеріальнотехнічне забезпечення. У 2016ому надійшло 61653 тисячі гривень з 62070 тис. грн. запланованих. Залучили 2526 тис. грн. позабюджетних коштів, або 27,2 гривні на одного мешканця. Порівняно з минулим роком зросла заробітна плата медичних працівників, яка становить 2730 гривень.
Р. Швед детально зупинився на господарській діяльності ЦРЛ. Протягом минулого року вдалося покращити матеріальнотехнічну базу за рахунок медичної субвенції, реалізації мікропроектів та залученню благодійних внесків на 4440 тисяч грн. Пріоритет надавався ФАПам та сільським амбулаторіям. За ці кошти зробили капітальний ремонт покрівлі Сокальської ЦРЛ, капітальні ремонти поліклініки у м. Великі Мости, лікарні в м. Угнів, Варязької та Хоробрівської амбулаторій, ФАПів сіл Перетоки, Свитазів, Зубків, реконструкцію нежитлової адміністративної будівлі під амбулаторію у с. Тартаків та приміщення ФАПу в с. Двірці, капітальні ремонти у судмедекспертизи, баклабораторії, фізіотерапевтичного, педіатричного, наркологічного, інфекційного відділень, поточний ремонт водопостачання лікарні Тартаківської амбулаторії, капітальний ремонт котельні та інше. Медики могли побачити і порівняти виконанні роботи, які продемонстрували на слайдах. У 2016 році придбано нове обладнання (оргтехніка та медичне, яке потрібне для роботи медичних працівників).

Доповідач зупинився й на мережі лікувальних закладів, стаціонарній допомозі, яка надавалася впродовж 2016 р. медичними закладами району. Він зазначив, що з метою економії коштів, відбулася оптимізація ліжок. У Сокальській центральній районній лікарні скорочено три хірургічні ліжка, три травматологічні, чотири гінекологічних, п’ять терапевтичних, стільки ж гастроентерологічних. В лікувальних закладах району скорочено 30 ліжок, що немало негативного впливу на обсяг надання медичної допомоги.
Велике навантаження в роботі лікувальнопрофілактичних закладів лягає на амбулаторнополіклінічну службу і ФАПи. Амбулаторнополіклінічна допомога надається Сокальською, Великомостівською, Белзькою поліклініками і 11 амбулаторіями. У 2016 році сюди за медичною допомогою звернулося 82281 осіб. Кількість ліжок денного стаціонару в порівнянні з 2015 роком залишився без змін – 90. Зросла кількість хворих, пролікованих у денному стаціонарі.
Р. Швед висловив свою думку як покращити роботу медичних закладів Сокальщини. Він наголосив, що перші кроки у цьому напрямку вже зроблено. За минулий рік значно покращилася матеріальнотехнічна база медичних установ завдяки реалізації мікропроектів, котельню по Я. Мудрого, 26 переведено на альтернативні види палива. Наркологічне відділення перевели з Угнова до Сокаля. Торік на Сокальщині, одні з перших в області, прийняли спеціальну програму для учасників АТО, де їм покращили фінансування на медикаменти, зубопротезування, стаціонарне і амбулаторне лікування.
Доповідач також відзначив й недоліки у роботі: потребує оновлення наявний автопарк – це 18 автомашин 19902010 року випуску, які вичерпали свій моторесурс. Потрібно придбати санітарний автомобіль для перевезення важкохворих в обласні спеціалізовані лікарні.

Почули присутні й про плани на майбутнє, де робився акцент на забезпеченні медичних закладів сімейними лікарями, придбанні медичного обладнання – це ЕКГ, УЗД, наркозні апарати та інше, без якого сьогодні не може ефективно працювати лікар. Планують відкрити амбулаторії загальної практики сімейної медицини у Тартакові та Двірцях.

Комп’ютеризувати заклади первинної санітарної допомоги, створити електронну базу. Матеріальнотехнічну базу закладів охорони здоров’я можна покращувати за рахунок участі в обласному конкурсі мікропроектів. Тож не варто упускати цієї можливості. На часі й реорганізація закладів охорони здоров’я Сокальщини на основі нової стратегії Міністерства охорони здоров’я про формування галузі. Позитивним є й те, що тепер кошти «йтимуть» за пацієнтом, який сам вибиратиме собі лікаря. Він укладатиме з ним угоду, яку зможе розірвати, коли захоче, якщо засумнівається у його фаховості. Медикам потрібно піднімати авторитет, щоб мешканці не шукали лікарів за межами району. На жаль, рівень української медицини ще далекий від європейського, і потрібно робити все для того, щоб смертність не була такою високою.

Заступник головного лікаря по обслуговуванню сільського населення, депутат обласної ради Сергій Касян наголосив, що ми живемо у час реформ: децентралізації влади, первинної медикосанітарної допомоги та створення госпітальних округів. Він проаналізував як виглядає Сокальська ЦРЛ на рівні області та порівняв її з Червоноградською міською лікарнею за основними інтегральними показниками: стан здоров’я населення, діяльність та ресурсне забезпечення закладів охорони здоров’я 20 районів Львівської області. «У багатьох випадках наші показники є кращі, ніж у Червоноградській міській лікарні. Питання про створення госпітального округу на базі Червоноградської МЛ не є коректним… Думаю, що спільно вдасться відстояти госпітальний округ у Сокалі», – підсумував С. Касян.

Заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ по медичній частині Марія Кріль, поінформувала, що в лікувальних закладах медична допомога надається по 14 профілях на основі локальних протоколів, клінічних маршрутів. У цьому році було скорочено 40 ліжок і введено 10 хоспісних.

На придбання медикаментів та перев’язочних матеріалів торік виділено 1 мільйон 684 тисячі гривень, що складає 2,7% всіх видатків. На жаль, це не задовольняє всіх потреб. Вартість одного ліжкодня становить 6,31 грн., в реанімації – 209 грн., пологовому – 4,80 грн., дитячому – 6,73 грн., хірургічному – 7,95 грн. Для учасників АТО – 73,4 грн. У приймальному покої на одного хворого – 7,66, на одне оперативне втручання припадає 39,22 грн. Вартість харчування хворого у стаціонарному відділенні становить 6 грн., а учасника АТО – понад 23 грн. «Забезпечення медикаментами дуже мізерне, бо суттєво збільшилася вартість ліків», – констатувала начмед. У 2017 році очікується чергова акредитація закладів охорони здоров’я, оптимізація ліжкової мережі.

М. Кріль наголосила, що відділи очолюють кваліфіковані працівники, які працюють з повним навантаженням. Вона подякувала завідувачам відділів – Валерію Комарницькому, Олександру Босому, Надії Кравцовій, Ганні Городенчук, Терезі Козел, Оресту Музичуку, Марії Шльомі, Тетяні Клєшанцовій, Тетяні Пасько, Оксані Кріль, Надії Сикиндюк, головним лікарям Белзької та Великомостівської районних лікарень, завідувачам параклінічних підроздів Оксані Мущинській, Марії Денисенко, Ірині Швед та їх старшим сестрам, завідувачу геріатричного відділення Нелі Мазур, а також всім медичним працівникам за жертовну працю.

Заступник головного лікарі по охороні материнства та дитинства Марія Гулавська, наголосила, що у 2016 році зменшилася кількість дітей на 237, проти минулого року зросла дитяча смертність: померло 9 дітей проти 7 у 2015ому. М. Гулавська розповіла про захворювання, на які найчастіше хворіли діти, з болем говорила про те, що виділяється лише 6 грн. на лікування хворих, а одна ампула антибіотика коштує 15 грн. Їх потрібно п’ять або й більше. Тож дітей практично лікують за кошти батьків. Торкнулася й теми щеплень. На жаль, батьки відмовляються робити їх дітям вакциною, яка є в наявності. Закликала соціальні служби до тісної співпраці, бо є багато людей, які перебувають у скрутних життєвих обставинах і потребують їхньої допомоги. М. Гулавська просила медичну раду не скорочувати педіатричні ставки, бо маленькі пацієнти можуть залишитись без кваліфікованої допомоги: нині значна частина педіатрів перекваліфіковуються на сімейних лікарів.

Районний терапевт Тетяна Клєшанцова детальніше зупинилася на роботі терапевтичної служби, яка покращилася у минулому році. Про це свідчать показники. Зокрема, покращилася діяльність стаціонару на дому та денного стаціонару. У терапевтичному відділенні проліковано 1600 хворих. Т. Клєшанцова константувала, що зросла захворюваність на органи дихання та травлення за рахунок гострих станів. Больовою точкою залишаються серцевосудинні, онкологічні. За звітний період зменшився первинний вихід на інвалідність як по загальних захворюваннях, так і в працездатному віці. Співдоповідач проаналізувала показники у розрізі захворювань та смертності. Зокрема, зазначила, що зросла загальна смертність на тисячу населення. На її думку, це – сумний наслідок того, що пацієнти приходять тоді, коли хвороба задавнена і стає хронічною, а що, найгірше, переходить у пізню стадію. Тоді допомогти людині дуже важко. Знизився процент виконання ліжкоднів терапевтичного відділення за рахунок покращення роботи первинної ланки та погіршення матеріального становища людей, які не можуть придбати дороговартісні медикаменти, ціни на які все зростають. Упродовж року залучили майже 10000 гривень позабюджетних коштів, які використали на покращення санітарногігієнічного стану терапевтичного відділення.

Районний акушер-гінеколог Надія Кравцова розповіла про роботу акушерсько-гінекологічної служби. Вона представлена трьома жіночими консультаціями – у Сокалі, Великих Мостах, Белзі, пологовим відділенням на тридцять одне ліжко, гінекологічним відділенням Сокальської ЦРЛ і чотирьома ліжками у Великих Мостах. В районі працює 16 лікарів акушергінекологів, п’ятеро з вищою категорією, четверо – з першою і один – з другою, троє лікарівнеонатологів з вищою категорією і акушери й медсестри. За 2016 рік прийнято 845 пологів, що на 22 більше, ніж в 2015ому. Сокальське відділення за кількістю пологів знаходиться на сьомому місці серед 25 пологових стаціонарів області. Тут з’явилося на світ 847 дітей. Для порівняння у Червонограді було 510 пологів, що на 335 менше, ніж у Сокальському пологовому відділенні. «Ми один район в області, в якому кількість пологів по стаціонару перевищує кількість жінок, які перебувають під наглядом жіночих консультацій. Торік спостерігалось 804 жінки, а пологів було 845. В нашому пологовому відділенні народжували 132 жінки зі Львова, Червонограда, Соснівки, Гірника, Радехівського і Жовківського районів. Збільшилось кесаревих розтинів від 122 в 2015 році, що складає 14,8%, до 132 (15,6%) в 2016 р.», – зазначила пані Кравцова.
У пологовому відділенні створені належні умови для круглодобового перебування породіль і одного з родичів. Служба активно займається залученням безкоштовних донорів, щоб покращити побутові умови працівників та породіль.
Заступник головного лікаря по сімейній медицині, депутат районної ради Ігор Макачка нагадав присутнім, що десять років тому на Сокальщині відкрили першу амбулаторію загальної практики сімейної медицини у Хлівчанах. Сокальська ЦРЛ виділила кошти на капітальний ремонт приміщення, забезпечила апаратурою, якої на той час не було у багатьох медичних закладах району. При співпраці районних, обласних депутатів вдалося відкрити ще 10 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, які обслуговують 61,5 відсотка населення району – це 57199 осіб. І. Макачка закликав фельдшерів, щоб вони побували в ФАПах, які здобули перемогу в обласних мікропроектах та зробили реконструкцію приміщень. Там тепер є комфортні умови для хворих та лікарів. Співдоповідач підтримав заступника головного лікаря по охороні дитинства та материнства М. Гулавську щодо збереження педіатричної служби, де є добрі фахові лікарі, які можуть передати досвід молодим колегам. Поки відбудеться реформування, батьки можуть укладати з ними угоди на лікування дітей.

Голова районної ради Микола Пасько наголосив, що сьогодні медичну галузь лихоманить, бо немає визначеності щодо її реформування. Перед сокальською медициною стоїть непросте завдання провести реформуванння Сокальської ЦРЛ. Тож потрібно добре все обдумати, обговорити і прийняти виважене рішення… Думати як зацікавити пацієнтів, розширяти спектр послуг, надавати їх фахово, якісно та дешевше, ніж в інших медичних закладах, щоб люди хотіли йти сюди.
М. Пасько звернувся до керівництва лікарні та медичної ради, щоб вони визначили пріоритет, написали програму дій Сокальської ЦРЛ на перспективу. Таку програму потрібно затвердити на рівні району, щоб передбачити фінансування. Ми стоїмо на порозі змін в галузі медицини, так і в державі. В якому напрямку піде реформування, покаже час, але нині потрібно зробити підгрунтя для створення на базі Сокальської ЦРЛ госпітального округу. Сьогодні майже в кожній галузі є проблеми, є вони і у медиків Сокальщини.

Перший заступник голови РДА Ірина Задолинна подякувала медикам району за роботу і сказала, що всі розуміють, що фінансування галузі не є достатнім, тож вони мають думати як вижити та надавати якісні послуги. І наголосила, що 2017ий – переломний, тому що територіальна реформа буде проведена і завершена. У 2018 році будуть вже створені територіальні громади і вони вирішуватимуть проблеми. Але потрібно жити сьогоднішнім днем. На порозі формування госпітального округу. Треба буде надавати такі якісні послуги, щоб ми могли відстояти себе на всіх рівнях. Сокальський район великий і його мешканці мають право на якісну медичну допомогу. І. Задолинна запевнила, що районна влада докладе всіх зусиль, щоб відстояти в області Сокальський госпітальний округ.
Присутні роботу Сокальської ЦРЛ визнали задовільною та затвердили план роботи на 2017 рік.

Головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед підсумував засідання медичної ради. Наостанку він сказав, що «ми живемо у непростий час і маємо, особливо медицина, серйозний виклик. Тож мусимо зараз подумати, в першу чергу, як зберегти колектив, чітко сформувати план наших дій, щоб відстояти госпітальний округ у Сокалі. Ми багато зробили за 2016 рік, однак цього мало. Ринкові умови, в яких невдовзі працюватимуть медичні заклади України, диктують свої вимоги. Нам потрібно, щоб умови та обладнання у нас були не гірші, ніж в медичних закладах Європи. Адже без сучасної діагностичної апаратури лікар не може працювати. Тож маємо подумати про це. І хочемо подати на розгляд Єврокомісії грант для Сокальського району для комплектації лікарні необхідним медичним обладнанням по програмі «На допомогу для поліпшення доступу до медичного обслуговування в небезпечних для життя умовах, шляхом взаємодії структур, служб швидкої медичної допомоги на прикордонних територіях Польщі, Білорусі, України». Він також звернув увагу медиків і на дотримання правил медичної етики, культури спілкування, просив носити форму, яка б відповідала стандартам медичного закладу, доброзичливо та привітно ставитись до пацієнтів. Р. Швед подякував очільникам районної влади, депутату обласної ради та депутатському корпусу Сокальської районної ради за співпрацю та підтримку, а медикам за самовіддану роботу та відданість медицині, якій вони присвятили життя.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.