ЗБЕРЕГТИ І ВІДРОДИТИ ГАЛУЗЬ
У Червоноградській РВА відбулася робоча зустріч представників департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА з місцевими аграріями. Її мета – донесення інформації про залучення додаткових фінансових ресурсів за рахунок програм підтримки сільськогосподарських товаровиробників з бюджетів всіх рівнів, проектів міжнародної технічної до-помоги та створення нових робочих місць в умовах воєнного стану.
Перша заступниця начальника Червоноградської РВА Ірина Наливайко подякувала аграріям за їх надважливу працю для України, і, зокрема, для Червоноградщини.
Директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Тетяна Гетьман розповіла про державні, обласну, грантові програми залучення фінансового ресурсу для розвитку аграрного сектору економіки.
З програмами кредитування для cільськогосподарських виробників від АТ «Ощадбанк» ознайомила начальник відділу ТВБВ 10013/0138 Львівського управління АТ «Ощадбанк» Наталя Пасєка.
Начальник відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Червоноградської філії Львівського обласного центру зайнятості Тетяна Ригаль інформувала присутніх про можливості залучення грантових коштів в межах програми «Власна справа», а також фінансового стимулювання суб’єктів підприємництва за працевлаштування певних категорій населення.
Про умови кредитування та критерії відбору учасників програми «Власний дім» розповіла в. о. голови Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Наталія Цимбаліста, а представниця кредитної спілки «Анісія» Леся Глечак – про можливості й переваги кредитування для аграріїв у КС.
Учасники робочої зустрічі, а це понад 80 фермерів Червоноградщини, отримали вичерпну інформацію щодо залучення додаткових фінансових ресурсів за рахунок програм підтримки сільськогосподарських товаровиробників з бюджетів всіх рівнів, проeктів міжнародної технічної допомоги та створення нових робочих місць в умовах воєнного стану.
* * *
Опісля наш кореспондент попросив фермерів розповісти, з якими проблемами нині вони стикаються. Ось що розповіли:
Віра ІВАНЮК,
член фермерського господарства «Іванюк В. П.» з с. Опільського:
– Минулий рік для сільгоспвиробників був нелегким: ціни на зерно невисокі, а пальне, мінеральні добрива, пестициди та гербіциди здорожчали у десятки разів. Це відразу відчули сільгоспвиробники як дрібні, так і середні та великі. Але розуміємо, що у країні війна. Головне нині – вижити, вистояти і зберегти те, що маємо.
Наше фермерське господарство – невелике, спеціалізується на вирощуванні озимої пшениці й сої. Торік засіяли озимину, щоб був хліб. Нині вкрай важливо, щоб воїни були ситі, щоб не було продовольчої кризи. Вірю, що українці працьовитий і мужній народ, який все переборить, вистоїть і переможе.
Василь ІВАНЧИНА,
фермер з с. Комарів:
– В умовах повномасштабної війни фермерам складно фінансово, на складах залишилось багато минулорічного зерна пшениці, кукурудзи та інших культур, які не змогли реалізувати через низькі ціни на них. Всі бачать, що робиться на кордонах з Республікою Польща. Все стоїть, українське зерно польські фермери блокують, і, боячись конкуренції, не впускають на ринок країн ЄС. Тож нині за кілограм пшениці посередники за готівку дають 3,60 грн. Це смішно. Така ціна не перекриває її собівартості. На сьогодні більш вигідні і прибуткові культури: ріпак і соя, на яких ще можна заробити. Багато переробників сої у нашому районі дають хорошу ціну. Минулого року рентабельною культурою була гречка, держава заохочувала до її вирощування, компенсовувала половину вартості насіння. В той час ціна на паливо-мастильні матеріали, засоби захисту та мінеральні добрива виросла у рази… Від цього господарство економічно слабіє. Однак попри все «крутимось», стараємось виростити хороший урожай.
Попри всі складнощі, головним завданням зараз є наша перемога у війні. Бронювання в господарствах можливе тільки на 50% працівників, тому частина працівників захищають нас на фронті, а голови фермерських господарств сідають і за штурвал комбайна, трактора, і працюють самі, тому що не вистачає спеціалістів.
Андрій ШУХОВСЬКИЙ,
фермер з с. Ульвівок:
– На сьогодні більшість фермерських господарств перебуває в надскладних умовах: є труднощі з реалізацією зернових культур та браку працівників. Озимі зернові культури засіяли вчасно і перезимували вони добре. Це не може не тішити. Для покращення врожайності потрібно робити сівозміну. Тож будемо сіяти сою, гречку. Хотіли б ще посіяти цукрові буряки, на сьогодні вони рентабельні, але буде проблема їх зібрати та вивезти з поля. Обробляю землю традиційним способом, бо вважаю, що нині не час експериментувати. Добре було б, щоб хоч зібрати врожай, який отримував ще до 2022 р. Війна вдарила по економічному стану кожного фермера, бо ціни зросли у два рази на паливо, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, запчастини, тому потрібно ще кредитуватися для посіву ярих культур. Мені пощастило, що торік мав багато сої: 70 відсотків площ було засіяно нею. Соя вродила. На той час, дякувати Богу, склалася добра ціна на неї. Ще й було де її реалізувати. На території нашого району є чотири переробних заводи, тому з її реалізацією не було проблем.
Оксана САЛО,
фермер з с. Борятин:
– Виживаємо як можемо. Сіємо, як сіяли, обробляємо землю, як обробляли. Це наше призначення у житті, яке ми самі обрали. А нині у часі війни, це наш фронт, наш вклад в перемогу України. Основна біда для сільгоспвиробників Галичини – цінова політика. Вже третій рік війни, ціни на сільськогосподарську продукцію низькі, внаслідок цього є брак обігових коштів. Через це доводиться вносити зміни у технології вирощування сільськогосподарських культур, зменшувати кількість використання добрив, менше вносити засобів захисту, бо на них ціни «виросли» в десятки раз. А що говорити про пальне?! Воно теж подорожчало. Відчуваємо й брак робочих рук. Добре, що вдалося забронювати одного тракториста. Це для нас теж болюче питання. Вважаю, що не добре, що можемо забронювати працівника лише на пів року. У роботі час збігає швидко. Перебуваєш весь час у напрузі, щоб не упустити це питання, бо без досвідченого механізатора ніяк. Щоб навчити нову людину потрібні роки…
Михайло ВЕКЛИН,
фермер з с. Хоробрів:
– Уже третій рік йде війна. На щастя, на нашій території не тривають бойові дії. І нам не доводиться рятувати вирощений врожай від пожеж, чи збирати його під кулями. Нашим колегам на сході і півдні в стократ важче, бо доводиться ризикувати власним життям аби виорати чи зібрати врожай. Російський агресор зумисне б’є по елеваторах та складах для зберігання продукції, мінує поля. Фермери півдня і сходу не опускають рук, а йдуть у поле: орають, сіють, збирають врожай. І ми маємо з них брати приклад. Тільки гляньте, яку розбиту та знищену сільськогосподарську техніку привезли звідти на пункт пропуску в Угринів, аби польські фермери наочно побачили, що роблять на нашій землі рашисти. І якою ціною українські виробники вирощують хліб. Прикро, що поляки у такий важкий для нас час, хочуть підірвати нашу економіку. Кожен фермер уже відчув труднощі економічного характеру через низькі ціни на сільгосппродукцію, які не відповідають собівартості. Рідко яка культура є рентабельною. Цього року посівна в Україні проходить в доволі складних умовах. У фермерів багато труднощів: де взяти насіння, пальне чи елементарно працівників. Загалом робочих рук на час посівної бракувало завжди, а в умовах мобілізації цей дефіцит збільшився. Проте найскладнішою є дилема – що ж сіяти? Хотілося, щоб економіка господарства не впала ще більше. Добре, що восени засіяли озиму пшеницю та ячмінь, зараз уже підготували площі під посів сої. Чекаю коли земля прогріється, щоб її засіяти. Вважаю, що в часі війни всі мусимо допомагати і підтримувати українське військо.
Михайло БАТЮХ,
фермер з с. Добрячин:
– На землі господарюю уже третій десяток років. З діда-прадіда хлібороб. Знаю ціну шматка хліба, а у часі війни вона ще вища. Попри те, що нині пшениця приносить збитки, буду її сіяти, бо маю мобілізаційне завдання від держави. Війна – це випробування для усіх. Зараз для кожного українця, як і аграріїв, головне вистояти і вижити… Перший рік це вдалося зробити за рахунок запасів минулих років. Торік держава дала нульовий кредит на весняно-польові роботи. І цього року думаю теж нас підтримає, будемо працювати, бо розуміємо, що від нас залежить продовольча безпека країни. Ми в боргу перед українськими захисниками, завдяки яким можемо бути з родинами, займатися звичними для нас справами. Розуміючи це, аграрії не опускають рук, продовжують працювати. Ми маємо підтримати Збройні сили та українське село.
Любов ПУЗИЧ.