Головна Листи Ліс – садити, а не палити

Ліс – садити, а не палити

Природа після зими пробуджується зі сну. Починаються веснянопольові роботи. Дуже прикро, що в останній час до нас прийшла вельми шкідлива звичка наших східних сусідів – спалювати минулорічну траву. Здається, неначе добрий намір – усунути стару траву, та дати можливість новій порослі пробитись із землі. Але чи задумувався хтонебудь із вас, що ж насправді відбувається?

Внаслідок спалювання сухої трави порушують ґрунтотворні процеси, та сприяє збільшенню забур’яненності грунтів і колоній мурашників, чим втрачається їхня родючість, вигоряє коренева система всього трав’яного покриву, і все це дає непоправної шкоди тваринному світові – гинуть молоді виводки зайців, кабанів, їжаків, знищуються яйцекладки куріпок,
жайворонків, інших птахів.

Непоправність шкоди для землі від випалів трави навіть важко передати. Ґрунтовий покрив і підстилка – це сорочка землі. Що відбувається з нашим тілом не прикритим від сонця сорочкою?
Щороку працівники ДП «Жовківське лісове господарство» виконують необхідний комплекс профілактичних заходів: у період, коли весняне сонце висушує траву, лісову підстилку, у лісгоспі в стані підвищеної готовності перебувають усі сили й засоби пожежoгасіння.

Працівники державної лісової охорони ведуть роз’яснювальну роботу серед населення міст й сіл, особливо – школярів. Причини лісових загорянь різні: гроза, викиди іскор з невідрегульованого двигуна, замикання електричних дротів і, найголовніше, – справа рук людини, пустощі дітей.
Отож, нагадуємо, що в пожежонебезпечний період, який орієнтовно триває з 1 квітня по 30 жовтня, не дозволяється розкладати вогнища, випалювати суху траву на сільськогосподарських угіддях, курити за межами спеціально відведених для куріння місць, кидати не загашені сірники. На порушників пожежної безпеки складатимуть протоколи про порушення вимог лісового законодавства і накладатимуть штрафи, передбачені ст. 77 «Порушення правил пожежної безпеки в лісах» Кодексу України про адміністративні правопорушення в розмірі: на громадян – від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів, на посадових осіб – від 15 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На якій землі і в яких кліматичних умовах будемо жити ми і наступні покоління, у великій мірі залежить від кожного з нас, від нашої небайдужості і від нашого ставлення до самовільних підпалів трав. І сам Бог нас кличе дбайливо ставитись до створеного Ним світу.

Григорій МОРОЗ, інженер охорони та захисту лісу ДП «Жовківський лісгосп».