Головна Листи Підтримай справедливість – будь присяжним!

Підтримай справедливість – будь присяжним!

Безпосередня участь громадян у здійсненні правосуддя та винесенні судового рішення є конституційною гарантією, і для українського суспільства – це безсумнівний суттєвий крок  уперед. Суд присяжних видається ідеальною відправною точкою для того, щоб відкрити суди для людей та зміцнити довіру суспільства до судової влади.

Бути присяжним – почесний громадянський обов’язок. Присяжними є звичайні громадяни, які, приймаючи рішення про винуватість (невинуватість) обвинуваченого, не мають спеціальних юридичних знань, а керуються лише здоровим глуздом, життєвим досвідом, своїм уявленням про добро і зло, моральними загальнолюдськими цінностями, природним розумінням права.

Отже, давайте спробуємо відповісти на найпоширеніші запитання щодо статусу присяжного в Україні.

  • Що ж такого особливого у статусі присяжного? Або що я матиму з того? Присяжним, на час виконання ними обов’язків у суді, надаються усі права та гарантії професійного судді. Зокрема, час виконання присяжними обов’язків у суді зараховується до трудового стажу. За особою, яка виступає присяжним, у процесі розгляду справи зберігаються всі гарантії та пільги за основним місцем роботи. Також українське законодавство забороняє звільнення присяжних з роботи або переведення на іншу роботу без їхньої згоди. Присяжним виплачується винагорода та компенсовуються витрати на житло і проїзд до місця судового розгляду, виплачуються добові. Видається посвідчення присяжного, яке підписує голова відповідного суду. У разі потреби до присяжних можуть застосовуватися заходи безпеки.
  • Які справи розглядають присяжні?                                                                                                           Залучення суду присяжних можливе під час розгляду певних категорій цивільних та кримінальних справ. У кримінальних справах, про обвинувачення за вчинення злочину, де передбачено довічне позбавлення волі (3 присяжних і 2 судді). Та у цивільних справах присяжні розглядають справи про обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісно відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу (2 присяжних і 1 суддя).
  • На що присяжний має право?

При здійсненні правосуддя присяжний може: брати участь у дослідженні всіх відомостей та доказів; робити нотатки під час судового засідання; ставити запитання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, експертам, іншим особам, які допитуються; просити роз’яснювати норми закону, юридичні терміни і поняття, зміст будь-яких документів, ознаки злочину та інші деталі судового засідання; та звісно, користуватися усіма іншими правами професійного судді.

  • Які ж тоді вимоги до присяжного та що потрібно зробити, щоб ним стати?
  • Бути чесним, справедливим та добросовісним. Бути громадянином України віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, та який володіє державною мовою. Ці особи не повинні мати психічних та інших хронічних захворювань, не можуть бути судимими, не мають бути державними службовцями, народними депутатами, суддями, працівниками правоохоронних органів адвокатами, нотаріусами, військовослужбовцями, посадовими особами місцевого самоврядування.

Якщо, громадянин повністю відповідає вищеперерахованими вимогам, потрібно: написати заяву про включення до списку присяжних та додати до неї копію паспорта (id-картки) та картки платника податків (ІНН), копію трудової книжки або пенсійного посвідчення, довідку про відсутність судимостей і психічних захворювань. Подати ці документи до Сокальської районної ради і чекати рішення про затвердження відповідного списку присяжних.

Нагадуємо, що в даний час Сокальською районною радою продовжується прийом документів про включення  до списку присяжних.

Тому, поспішайте зайняти почесне місце у складі суду Сокальщини!

Пресслужба Сокальського районного суду.