Головна Листи РОСТЕ СОБІ ДЕРЕВОВИДНИЙ АҐРУС В СКОМОРОХАХ

РОСТЕ СОБІ ДЕРЕВОВИДНИЙ АҐРУС В СКОМОРОХАХ

Часто доводиться чути: «Посадив би, але немає місяця для саджанця». Однак якщо є кусочок землі 50х50 см і бажання – висаджуйте сміло. Земля віддячить сторицею.

Я хочу розповісти про маловідомий штамбовий (деревовидний) аґрус сорту «Малахіт». Декілька років тому, придбав цей незвичайний сорт. Посадив восени. До речі, осінь найкраща пора для посадки плодових дерев і кущів. Викопавши ямку 30х50 см, заправивши її компостом, посадив саджанець. На дні ямки зробив із землі таку собі пірамідку, розправивши коріння в різні боки, обережно засипав землею. Зробив «луночку» і декілька разів підлив рослину водою. І став чекати весни. У квітні бруньки дружньо набубнявіли і саджанець пішов у ріст, випустивши гілкибатоги, які вільно спадають до низу, наче гілки верби. «Малахіт» – сорт дуже ранній, ягоди великі, коричневі, так що вже в кінці червня смакував двома десятками ягід, які просто чудові. Цьогоріч були не найкращі погодні умови, але «Малахіт» дав досить таки непоганий урожай. Також велика перевага в тому, що плоди не хворіють на «борошнисту росу», бо вільно продуваються вітром і добре освітлені сонячними променями. Минулого року на гіллі плодів було стільки багато, що стовбур би не витримав навантаження. Тож мусів забити колика і обв’язати стовбур.

Ми звикли ставитись до агрусу як до звичайної ягоди. А даремно, бо в ньому міститься цілий «скарб» вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. В цих плодах присутні мікроелементи: калій, кальцій, фосфор, магній, залізо, якого набагато більше, ніж у яблуках. Вітаміни А, В1, В2, В6, С, Е. Застосовується як у косметології, так і в медицині, а ще він є раннім медоносом. Якщо часто вживати аґрус, то можна зміцнити кровоносні судини, що значно покращить роботу серця, головного мозку, допоможе уникнути інфарктів, гіпертонії, варикозного розширення вен. Також його корисно вживати при гастриті (особливо зі зниженою кислотністю). Запобігає розвитку онкологічних захворювань. Готують відвари з коренів, ягід та квітів при захворюваннях шлунковокишкового тракту. Споживають не тільки у свіжому вигляді, але й варять компоти, кисіль, варення, джеми, мармелад і навіть роблять вино.

Михайло МАРУЩАК, житель с. Скоморохи.