У травні гамірно було в Сокальській Малій академії наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського, адже силами колективу проводилися заходи, присвячені 20-річній історії закладу. Кожен з них розпочинався з подяки ЗСУ, адже саме наші Герої стоять сьогодні на захисті сучасного і майбутнього України.
Ініціативу щодо поширення інформації про створення закладу та результати роботи підтримали місцеві медіа: ТРК «Сокаль» (директор Марія Корінь) та часопис «Голос з-над Бугу» (редактор Василь Сорочук). Того ж дня проведено інтелектуальний турнір «Ерудит», в якому перемогу здобула Анна Налоговська (Сокальський ліцей №3).
15 травня, шанувальники слова мали змогу почути поезію юної авторки Катерини Ключковської з с. Шарпанці. З ініціативи методиста Мирослави Багрій створено першу збірочку віршів поетеси «Катрусині первоцвіти». Презентація збірки і виставка художніх робіт талановитої дівчинки супроводжувалися виступами самої Катрусі, її мами, п. Софії, та бабусі, п. Богдани.
16 травня, у день відкритих дверей школярі та педагоги Сокальської громади змогли ознайомитися з роботою Сокальської МАНУМ загалом та особливостями діяльності кожного творчого об’єднання зокрема. Керівники усіх наукових секцій радо ділилися досвідом роботи з усіма, хто завітав до МАН. Це – гості з Спасівської гімназії імені Василя Сидора-«Шелеста», Сокальських ЗШ І-ІІІ ст. №2, №4, №5.
17 травня, в дружньому колі зібралися педагоги, котрі працювали, і ті, які зараз працюють в Сокальській МАН. Це найкращі педагоги зі Сокаля та Сокальської громади, Великомостівської та Белзької ТГ. Зустріч з вчителями, безсумнівно, стала теплою та емоційною подією, яка відбувалася в затишній атмосфері, оскільки в стінах МАН, всі почували себе як вдома. На початку зустрічі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять працівників, які відійшли у вічність: І. Г. Каспрук, І. О. Кірик, В. А. Любарська, С. І. Саврук.
Вчителі Сокальської МАН: О. Є. Гнідець, М. Й. Семчук, М. П. Гущик, М. В. Смаль, О. Л. Тріфонова, С. І. Гарасан, І. М. Краснова, М. О. Барчук, С. І. Воробей, І. П. Цьома, Ю. І. Кірик, О. Я. Малицька, М. М. Шийка, О. М. Біловус, ділилися своїми спогадами про роботу в МАН, переглядали фотографії, згадували перші кроки становлення закладу, учнів і колег. Спогадам не було кінця… Зустріч з вчителями, які творили історію МАН, стала не лише приємною подією, але й цінною можливістю для вираження вдячності, збереження спогадів та планування майбутнього.
18 травня, в Сокальській МАНУМ імені Ігоря Богачевського відбулася зустріч з випускниками. Її не можна порівняти ні з чим! Такі юні і водночас дорослі діти прийшли до МАН, щоб поділитися спогадами про минулі роки, проведені тут, згадати про перший досвід в науково-дослідницькій діяльності, цікаві і корисні заняття, конференції, конкурси, турніри, свої успіхи і невдачі. Наші красиві, самодостатні юнаки і дівчата щиро дякували педагогам, з теплотою згадували своїх друзів-манівців, ділилися історіями свого вибору професії, студентських років. Почуття гордості за своїх успішних випускників переповнювали серця всіх присутніх педагогів, які пам’ятають кожного свого учня. Привітати свою alma-mater приїхали: Анастасія Коневич, Яна Матвіїв, Роксолана Весній, Юліан Сироїд, Софія Кулачинська, Ірина Гладюк, Анастасія Палюх, Віталій Грицишин, Софія Ваврук, Вікторія Будзінська. Надіслали нам також вітання випускники: Анастасія Якубишин, Аліна Стасюк, Оксана Бельзецька, Соломія Середа, Юлія Мусій, Христина Рябова, Віталій Гейко, Неля Жеребецька, Вікторія Пономаренко, Катерина Ільницька, Марта Яремко, Дмитро Цюзик, Олександра Шавалюк, Любов Фарина, Олександр Будзінський, Софія Доскоч, Соломія Чайківська, Христина Кашуба, Наталя Пісня, Роман Козира, Ольга Левків, Тоня Студент.
20 травня всі бажаючі могли провести пошукову роботу і відповісти на запитання онлайн-вікторини «Чи знаєш ти історію Сокальської МАН?», яку підготувала Мар’яна Царинська, вчитель історії МАН. За підсумками перемогу здобули: Ігор Космина (Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №3), Анна Налоговська (Сокальський ліцей №3), Андріана Трохимчук (Савчинська ЗШ І-ІІІ ступенів) та були нагороджені грамотами і подарунками.
Ювілейна академія «20 років, що надихають на майбутнє», присвячена 20-річчю МАН та закінченню навчального року, відбулася 21 травня. В актовій залі зібралися манівці, батьки, педагоги, гості. Кожен з присутніх насолоджувався чудовими митями усвідомлення причетності до навчання, виховання, підтримки, розвитку обдарованих дітей Сокальщини, гордості за таку успішну юнь нашої громади.
До Сокаля приїхали високоповажні гості зі Львова: Іванна Бородчук, директорка Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді та методист Олена Науменко, Ігор Каспрук, голова ради Сокальської МАН.
Зі словами вітання та благословення звернувся до присутніх о. Ярослав Кащук, настоятель катедрального храму св. ап. Петра і Павла. Наш духовний наставник згадував, як 20 років тому з першим директором І. Г. Каспруком організовували відкриття закладу.
Прийшли привітати учнів і педагогів, вручити численні нагороди гості. Іванна Бородчук сказала, що Сокальська МАНУМ імені Ігоря Богачевського – це найкращий в Україні заклад районного рівня. Директорка обласної МАН вручила грамоти колективу від департаменту освіти і науки Львівської ОДА, територіального відділення МАН України, а також премії родини Богачевських кращим слухачам за підсумками навчального року – Андріані-Христині Бик (природничо-математичний напрям) та Дарії Мисик (гуманітарний напрям).
Андрій Дяченко, голова Червоноградської районної державної адміністрації, відзначив велику роботу колективу учнів і педагогів, і вручив сім іменних премій та пам’ятні сувеніри кращим з кращих слухачів МАН, подяку колективу.
З вітальними словами звернулася до присутніх і Руслана Антонюк, начальник відділу освіти, культури, релігій та туризму Червоноградської РДА.
На святі також були присутні: Сокальський міський голова Сергій Касян, заступник Володимир Огінський, депутати міської ради. Сергій Васильович привітав з ювілеєм, відзначив велику роль закладу у формуванні сучасної молоді і вручив учням іменні премії міського голови – Анастасії Бабій і Вікторії Литвин.
Премії переможцям обласних конкурсів вручила Леся Ковалишин, начальник відділу освіти, молоді та спорту Сокальської міської ради. Іменні премії від родини Каспрук за високі результати у науково-дослідницькій роботі вручив Ігор Каспрук.
Грошову винагороду від благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина» і власну збірку поезій вручила Любов Уманська, президент фонду. Серед успішних манівців, які відзначені численними грамотами, медалями та преміями – Анна Солдат, Соломія Матолінець, Вікторія Теслюк, Анна Яйцо, Яна Дещиця, Катерина Кравченко, Ангеліна Дубенська, Анастасія Гунька, Софія Климчук, Іванна Михаль-чук, Аліна Шульган, Анна Налоговська, Юлія П’ятковська, Дарина Лещишин, Каріна Кухарчук.
Преміями від випускників МАН відзначені: Вероніка Білаш, Христина Солдат, Софія Бачинська, Марія Диня, Софія Томашівська, Діана Швець, Валерій Шимелюк, Вікторія Крупська, Роман Ціздин, Каріна Комендант, Андріана Трохимчук, Вікторія Кононова.
Галина Дробиняк, голова Профспілкового комітету освітян Сокальщини, нагородила команди юних біологів, істориків, економістів і математиків, призерів обласних предметних турнірів.
Ірина Мандрик, активна союзянка, ініціатор конкурсу «Мій родовід», член правління благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина», вручила премії від своєї родини усім переможцям цьогорічного конкурсу. Серед них – і учні з Радехівщини.
Церемонію нагородження проводили гості: Василь Сорочук, редактор районного часопису «Голос з-над Бугу», колишній викладач у секції журналістики МАН, який започаткував випуск газети «Інтелект», Олег Піддубчишин, депутат Сокальської міської ради. Приємною несподіванкою стало вручення нагороди від компанії «Єнамін» представниками Дмитром та Марією переможниці ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Дарії Мисик, яка впродовж двох років проводила дослідження, пов’язане з цим підприємством.
Грамоти від департаменту освіти і наук Львівської ОДА отримали педагоги, які підготували переможців обласного етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, грамоти відділу освіти, молоді та спорту Сокальської міської ради – педагоги за підготовку призерів І етапу.
Ми, педагоги, які маємо щастя працювати з обдарованими дітьми, відчули значимість нашої праці у словах учнів, педагогів, батьків, представників влади, громадськості. Так, ми гордимося кожним своїм учнем, кожним своїм випускником. Вартує найвищої похвали той добрий почин наших випускників – підтримати заохочувальними преміями сучасних учнів.
Знаю про їхню суттєву допомогу ЗСУ заради ПЕРЕМОГИ, тому з трепетом в душі і гордістю вручала премії кращим слухачам МАН від випускників.
А щирі та щемливі слова вдячності від мами Галини Солдат та учениці Соломії Матолінець, відеовітання від випускників стали підтвердженням значимості спільної праціі успіху педагогів, батьків і дітей.
Ведучими ювілейної академії були кращі слухачі МАН: Микола Гейко, Вікторія Теслюк, Роман Ціздин та Софія Рибак. Музичний супровід забезпечував Олег Гулявський, вчитель Поторицької ЗШ І-ІІІ ступенів, фотомонтаж – Юрій Рижко, працівник НД м. Сокаль. Чудові музичні дарунки отримали присутні від колективу Наталії Криштальської «Кришталь» і випускниці МАН Роксолани Весній.
За відносно не довгий час МАН створила власні традиції, неповторну атмосферу творчості, турботи і поваги до своїх вихованців. Час показав, що на сьогодні модель Малої академії наук є однією з найбільш ефективних систем виявлення, підтримки і розвитку обдарованих дітей та молоді.
Людська неповторність визначає особливість нашого закладу. Висловлюю глибоку вдячність кожному педагогу, методисту, викладачу, науковому керівнику за створення доброзичливого мікроклімату і можливості досягнення спільного успіху. Попереду нові задуми і плани, нові ідеї, нові наукові роботи… Вірю, що успіхи наших найкращих учнів і педагогів стануть підгрунтям спільної перемоги над ворогом і забезпечать розвиток нашої громади та всієї України в майбутньому.
Світлана МУСІЙ,
директор КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського», депутат Сокальської міської ради.
Фото Василя Сорочука.