Головна Освіта Школи Сокальського району осучаснюються

Школи Сокальського району осучаснюються

Минулого тижня голова Сокальської районної ради Микола Пасько побував у двох школах І-ІІІ ступе­нів: у селищі Жвирка та в селі Волиця. Очільник районної ради, начальник відділу освіти Сокаль­ської райдержадміністрації Руслана Антонюк та керівник «Центру з обслуговування закладів осві­ти» Микола Мисак зустрілись із педагогічними колективами, батьківськими коміте­тами, а також оглянули приміщення навчальних закладів. Основ­на мета цих зустрічей – про­аналізувати підсумки ро­боти в галузі освіти Сокальського району за останніх два роки та намітити шляхи вирішення проблем, які стоять перед освітянами.

Оновлення та модернізація школи є вимогою часу. Для отримання якісної освіти необхідно створити відповідні умови для школярів, щоб вони хотіли вчитися і їм було цікаво здобувати знання. Йдеться про су­часні класи, нове комп’ютерне обладнання, ремонт приміщень, належні умови для культурного і спортивного дозвілля дітей. Саме з такою метою на Сокальщині були кардинально змінені підходи до фінансуван­ня шкіл. «Сокальська районна рада, як зас­новник навчальних установ, вирішила на­дати освітнім закладам можливість самостійно приймати рішення, як розпоряджатись власними бюджетами. Завдяки прозорій системі управління фінансами, яку здійснює «Центр з обслуговування закладів освіти» ми отримали значну економію освітньої суб­венції та коштів районного бюджету. Завдяки цьому за 2018-2019 роки ми суттєво оно­вили школи Сокальщини та навіть змогли виплатити премії педагогам і техпрацівни­кам», – наголосив Микола Пасько.

Під час розмов присутні мали можливість побачити детальний аналіз коштів, які отри­мали у 2018-2019 роках Жвирківська та Волицька загальноосвітні школи І-ІІІ ступе­нів. Серед них, і навіть серед навчальних установ Сокаля, лідером є Волицька ЗШ, яка отримала за останні два роки з бюджетів різних рівнів 2 млн. 255 тис. грн. За ці кошти було придбано обладнання для ще одного класу Нової Української Школи, меблі, ком­п’ютерна техніка, замінені вікна та двері, зроблений капітальний ремонт туалетів та даху майстерні. Завдяки коштам з районного та сільського бюджетів, державній субвенції соціально-економічного розвитку, яка надій­шла за сприянням колишнього народного депутата України Олега Мусія та спонсор­ським коштам від ПАФ «Білий Стік», у Волицькій школі була капітально відремонтована покрівля.

Жвирківський навчальний заклад отримав за аналогічний період понад 1 млн. грн.

У 2018 році – 378 тис. грн., торік – 710 тис. грн. Завдяки таким надходженням була онов­лена комп’ютерна техніка, замінені вік­на і двері, придбані меблі, додаткове облад­нан­ня для другого класу Нової Української Школи, виплачена премія працівникам.

«Я дякую педколективам та батькам, які виявляють ініціативу, пишуть мікропроєкти і декларують готовність вирішувати свої проблеми. Для нас це основний аргумент, щоб підтримати та допомогти таким грома­дам. У попередні роки, з районного бюджету виділялись кошти для тих мікропроєктів, які були подані на обласний конкурс, але не стали його переможцями. Цього року ситу­ація із наповненням районного бюджету досить складна. Це пов’язано із кризою у вугільній галузі та невчасною виплатою зарплати шахтарям, приєднанням Соснівки до Сокальського району. Але, завдяки про­зорій системі управління фінансами, яку здійснює «Центр з обслуговування закладів освіти», ми очікуємо на економію коштів і плануємо їх скерувати на вирішення проб­лем навчальних закладів», – наголосив Микола Пасько.

Жвирківська та Волицька школи подавали мікропроєкти на цьогорічний обласний кон­курс проєктів місцевого розвитку, але не стали переможцями. Незважаючи на це, колективи впевнені, що спільними зусилля­ми та при сприянні районної ради, можна втілити задумане у реальність. Загалом батьки одноголосно підтвердили, що нав­чальні заклади змінюються у кращу сторону, хоча низка питань ще потребує вирішення.

Зокрема, для Жвирківської школи найгос­трішими проблемами є ремонт підлоги на першому поверсі, в актовій залі, ремонт даху, придбання мультимедійного облад­нання.

Микола Мисак та Микола Пасько повідо­мили, що ремонт покрівлі розпочнеться в квітні 2020 року. Для цього, на найближчій сесії Сокальської райради планується виді­лити кошти, в сумі 300 тисяч гривень. Також є можливість профінансувати ремонт підло­ги на першому поверсі. У 2019 році Жвирків­ська школа писала про це мікропроєкт, який не став переможцем. «Враховуючи його соціальну важливість, керівництво району звернулось в Львівську облдержадміністра­цію, щоб вони профінансували частину з бюджету соціально-економічного розвитку. Як тільки буде рішення області, тоді і ми зможемо долучитись та виконати цей про­єкт», – підкреслив голова Сокальської районної ради.

Водночас Волицька освітня установа потребує заміни системи опалення. Тому голова районної ради спільно із керівником ЦОЗО визначили що необхідно обстежити систему, визначити орієнтовну вартість робіт, а також підготувати пропозиції по можливих джерелах фінансування. Також поскаржились батьки і на стан автобуса «Школярик». Микола Мисак наголосив: «Оновити шкільний автопарк планувалось ще минулого року. З районного бюджету було передбачено 3 млн. грн. для співфінан­сування обласної програми «Шкільний автобус». Сокальщина повинна була б отри­мати 6 нових транспортних засоби. Але, через певні бюрократичні перепони, був придбаний лише один автобус для дітей із особливими потребами. Решту, 5 «Школя­риків», планують закупити вже цього року. Тому Волицька школа обов’язково отримає новий автобус», – запевнив директор «Центру з обслуговування закладів освіти».

На зустрічі у Волиці були присутні сільський голова Надія Білик та директор ПАФ «Білий Стік», депутат Сокальської районної ради Олег Іванчина. Вони також зауважили, що за останні два роки школа змінюється в кращий бік, осучаснюється, наповнюється новими технічними засобами навчання за підтримки Сокальської районної ради, батьків, вчителів, сільської ради та приватних підприємців. «Сьогодні дуже складна фінансова ситуація в будь-якій галузі. Є велика проблема із кадрами, низь­ким рівнем заробітних плат, що змушує людей їхати закордон. Незважаючи на це, Волицька громада дуже активна і багато робить для свого села. Тому нам треба ціну­вати те, що маємо і далі спільно вирішувати наші питання, а районна рада нас підтри­має», – сказав Олег Іванчина.

Волицька сільська рада також не стоїть осторонь проблем школи і намагається допомагати, наголосила сільський голова Надія Білик: «Сільська рада виділяла кошти на ремонт спортзалу та покрівлі школи. Хоча, на сьогодні, ситуація із виконання сільського бюджету є досить складна, я вірю, що ми зможемо з сільської казни ще виділяти кошти на різні потреби громади. Сокальська районна рада завжди нас підтримує. Знаю, що на найближчій сесії райради планується виділити 400 тис. грн. для новозбудованих амбулаторій Волиці і Волсвина, для електрифікації приміщень. Тому, я дякую всім, хто долучається і до­помагає вирішувати проблеми села».

Загалом, під час зустрічей, батьки з владою обговорили низку важливих питань стосовно покращення якості освіти, стану школи, матеріально-технічних засобів, освітнього простору, позашкільних закладів, роботу електронних сервісів Сокальщини, торкнулись також і проблем із перевізниками та стану доріг.

Ганна БРОДЮК.

Фото автора.