У цьому році розпочалося реформування закладів охорони здоров’я, яка має на меті покращити якість надання медичних послуг, оскільки існуватиме за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». За два роки (з 2017 по 2019) кожен пацієнт повинен обрати свого сімейного лікаря чи терапевта або педіатра (для дітей). Як відбуватиметься реформування медичної галузі у районі, і де шукати сімейного лікаря ми попросили роз’яснити головного лікаря Сокальської ЦРЛ Романа ШВЕДА. І ось, що він відповів:
– На часі реформування медичної галузі. Міністерство охорони здоров’я анонсує створення технічної агенції «Національна служба здоров’я». Це буде центральний орган виконавчої влади. Зібрані з громадян кошти залишатимуться у бюджеті – агенція ними не буде володіти. Виконуватиме лише три функції: укладатиме контакти з медичними закладами і приватними практиками, контролюватиме якість надання послуг, збиратиме і аналізуватиме дані. Її головне завдання – забезпечити функціонування принципу «гроші йдуть за пацієнтом». Аналогічна модель (податкибюджетагенція) діє у Великій Британії, Італії, Іспанії, Канаді, скандинавських країнах, тож її ефективність доведена на практиці.
Первинна допомога у країнах, система охорони здоров’я яких ефективно працює, покриває до 82 відсотків всіх медичних звернень. В Україні до сімейних лікарів, терапевтів чи педіатрів звертаються лише у 20 випадків. Первинна допомога – фундамент ефективної системи охорони здоров’я. Якщо вона належно не налагоджена, система розвалюється, що ми зараз спостерігаємо в Україні.
За 20-30 відсотків бюджету медицини система первинної допомоги здатна вирішити 80 відсотків медичних проблем, які виникають у громадян. У такий спосіб вивільняються ресурси для людей, що хворіють на серйозні недуги.
Сімейний лікар знає все про свого пацієнта. Якщо може вилікувати його сам – робить це. Якщо випадок складний – скеровує до інших фахівців і координує процес лікування. З таким лікарем необхідно буде укладати угоду. У документі буде зазначено перелік послуг, які фахівець повинен гарантовано надати пацієнту. Дохід сімейного лікаря буде прямо залежати від кількості підписаних договорів (більше хворих – більша зарплата).
В даний час всі хворі в Сокальському районі розподілені між сімейними лікарями, дільничними терапевтами і педіатрами по територіальному принципу. Поступово за два роки кожен мешканець району зможе обрати свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
Як обрати свого сімейного лікаря МОЗ інструкції не дає. Пацієнти мають бути самі зацікавлені у тому, щоб знайти хорошого фахівця, якому можна довірити своє здоров’я. Запровадження гідної оплати праці, навчання лікарів за сучасними європейськими методиками і конкуренція за пацієнта допоможуть покращити якість допомоги.
У перший рік пацієнти зможуть міняти сімейного лікаря стількиразів, скільки вважатимуть за необхідне. Територіальна прив’язка скасовується. Вибір не буде обмежуватися місцем проживання. Можете жити в Сокалі, а договір підписати з лікарем із Львова чи Києва, однак потрібно задуматись, а може краще шукати доброго фахівця на місці, який зможе прийняти вас коли вам буде зручно, і прийти на допомогу, коли вам буде потрібно. Адже хвороба не вибирає. А нещасний випадок може статись будьде і з ким завгодно. Ніхто від цього не застрахований. У тарифі за кожного пацієнта будуть враховуватися коефіцієнти ризику за статтю, віком. Оскільки новонароджені, діти, жінки репродуктивного віку, пенсіонери звертаються по допомогу частіше, то й тариф за них буде суттєво вищим. Наприклад, коефіцієнт на дітей до року буде щонайменше вдвічі вищим за коефіцієнт на чоловіка віком від 18 до 39 років. У середньому за одного пацієнта сімейний лікар буде отримувати від держави 210 гривень. Але лікарю не дозволять брати більше, ніж дві тисячі хворих.
Якщо пацієнт не буде задоволений якістю послуг, які надає лікар, то зможе розірвати з ним угоду. Якщо призначене лікування не буде відповідати медичним протоколам, ініціювати розірвання договору зможе також агенція.
Реформування передбачає створення госпітальних округів. Ми прагнемо, щоб він був створений у Сокалі.
Вважаємо, що тут є всі передумови для його створення належна матеріальнотехнічна база, добрі фахівці…
Записала Любов ПУЗИЧ.
На знімках: вгорі – головний лікар Роман ШВЕД; внизу – під час засідання медичної ради.