Приміщення колишнього кінотеатру продадуть на аукціоні, – так вирішили депутати на сесії Сокальської районної ради. Нагадаю, що вже більше року, як цей об’єкт повернуто і знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад. Була виготовлена проектно-кошторисна документація. Влада запрошувала бажаючих через радіо, Інтернет подавати свої пропозиції щодо призначення споруди. Більшість було за відновлення кінотеатру. І от раптом… продадуть на аукціоні. Чому так проігнорували думкою громади! Зрозуміло, що простіше нічого не робити, лише обіцяти, обманювати, розвалити, а потім… за безцінь продати. Не зрозуміло, для чого тоді було цікавитись думкою сокальців, робити обговорення, збирати пропозиції. Хотілось побавитись у демократію?.. Хоча наперед знали, що не будуть нічого робити. Аргументують: порахували, що ремонт обійдеться дуже дорого. Та й чи потрібний місту кінотеатр?! Хтось скаже, що людина не живе духовним, їй нині не потрібні театри, кінотеатри… Але не хлібом єдиним сита людина. Радію, що український кінематограф відроджується, знімаються хороші українські фільми. Та де наші внуки матимуть змогу милуватись українськими шедеврами кінематографії, коли не буде кінотеатру?! У Львові їх чомусь зберегли, і у Червонограді, а в Сокалі вирішили, що ремонт такого приміщення не під силу Сокальській громаді. Немає на це коштів, зате наша делегація по кілька разів на місяць їздить в Польщу, а поляки – до нас. Роблять культурні обміни. А який результат з тих поїздок? Що ми їм показуємо, оту розвалину в центрі Сокаля? Побудуємо байдаркову станцію на Бузі для туристів і будемо проводити екскурсії по руїнах польських пращурів, єврейських синагог, радянських кінотеатрів. Чому в сусідів не перейняти досвід, коли самі не знаємо що і як зробити. Впевнений, у поляків, давно б відремонтували таке приміщення і громада мала б з цього зиск.
Районна влада нам розказує, як вигідно і корисно писати мікропроєкти.
Шановні районні депутати, напишіть всі разом на чолі з головою райради хороший мікропроєкт на ремонт кінотеатру. Продати ще встигнете, та й якщо його продати зараз, то кошти від його реалізації підуть в казну району, а згодом їх зможуть використати на потреби Сокальщини. Але чи це доцільно робити зараз – у переддень створення Сокальської ОТГ. Будівля кінотеатру, вірніше руїна, знаходиться в центрі міста, то чому Сокальська міська рада не хоче брати її на свій баланс?!
Натомість Сокальський міський голова по радіо агітує навколишні села за утворення Сокальської ОТГ, запевняє, які ми є платоспроможні, які в нас є бюджетоутворюючі підприємства, що грошей вистачить на все. Абсурд та й годі. Вважаю, що не можна приймати рішення про продаж кінотеатру. Може після виборів новостворена Сокальська ОТГ придумає як відновити кінотеатр. А за брехливі обіцянки, за нищення громадського майна через бездіяльність, в тому числі і «попєредників», треба притягати до кримінальної відповідальності. Схоже нам залишається одне – на місцевих виборах вимести усе сміття з нашої хати. Що поробиш – демократія… І нема на то ради.
Степан ПРИДКА, житель с. Поториця.
* * *
Прокоментувати цього листа ми попросили голову Сокальської районної ради Миколу Паська. Ось що він сказав: «Хочу подякувати небайдужим громадянам, які стежать за тим, що відбувається в районі і висловлюють власну позицію. Однак, щоб пояснити ситуацію, яка виникла навколо кінотеатру, треба повернутись до 2012 року, коли депутати Сокальської районної ради 6 скликання, передали цю будівлю у концесію. З концесіонером було укладено відповідний договір, згідно з яким передбачалось проведення реконструкції об’єкта для відновлення роботи кінотеатру: трансляція фільмів (у форматі 3D чи новітнішому), проведення концертів, а також розміщення в приміщенні інтернеткафе, дитячого кафе, закладу з продажу книжкової продукції. Проте підприємець не виконав взятих на себе зобов’язань, реальних кроків щодо реалізації концесійного проекту не зробив, не в повному обсязі сплачував концесійні платежі.
За цей період приміщення кінотеатру набуло незадовільного стану. Там виникла пожежа, став протікати дах і руйнуватись опорна стіна. У 2017 році суд прийняв ухвалу про розірвання концесійного договору.
На сайті Сокальської районної ради, ми збирали інформацію та проводили опитування про подальшу долю кінотеатру. Через місцеві ЗМІ закликали громаду бути активною та брати участь в обговоренні майбутнього будівлі, що знаходиться в центрі міста. Опитування проводилось більше року і лише 102 респонденти взяли в ньому участь. З них 52% підтримали варіант «Залишити споруду в комунальній власності та зробити ремонт за бюджетні кошти». Ще 48% проголосували за інші варіанти, які стосувались зміни призначення будівлі.
Паралельно, Сокальська районна рада виготовила документи про право власності на земельну ділянку, а потім проектно-кошторисну документацію, яка передбачала ремонт покрівлі, опорної стіни, відновлення фасаду, заміни вікон та дверей. Це б дало можливість зберегти будівлю і не дати їй остаточно зруйнуватись. Вартість ремонтних робіт, згідно з кошторисом, мала б становити 3 млн. 696 тис. 830 грн.
Я був ініціатором виготовлення цієї проектно-кошторисної документації і запропонував на сесії районної ради виділити кошти для збереження приміщення. Але депутати таке рішення не підтримали. Кінотеатр знаходиться в центрі міста, поруч здійснюється торгівля, великий рух людей і його стан створює певну загрозу для оточуючих. Тому на сесії Сокальської районної ради, було вирішено продати цю споруду, але при умові збереження її профілю та облаштування в будівлі об’єктів для проведення дозвілля мешканців.
Зараз виконується рішення Сокальської районної ради та вживають подальші кроки щодо продажу кінотеатру.