Нещодавно в Сокальській лікарні відбулось засідання медичної ради. В ньому взяли участь головний лікар Роман Швед, заступники головного лікаря Сергій Касян, Марія Кріль, Марія Гулавська, голова районної ради Микола Пасько, медики лікарні, поліклініки, амбулаторій сімейної медицини та фельдшерських пунктів району. На медичній раді підсумовували роботу в 2019 році, а також обговорили завдання на цей рік.
Головний лікар району Роман Швед зазначив, що у сфері відповідальності КНП «Сокальська ЦРЛ» є три медичні заклади, які надають стаціонарну допомогу: Сокальська ЦРЛ (341 ліжко), Великомостівська міська лікарня (64 ліжка), Белзька районна лікарня (50 ліжок), а також 12 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 49 фельдшерських пунктів.
Населення району становить 92158 осіб, серед них – 17748 дітей. За звітний період зменшилась народжуваність – в 2019 р. на 19 дітей народилось менше, ніж у 2018 р. Смертність збільшилася і становить 13,8% в 2018 р. проти 14,4% в 2019-ому. Збільшилась смертність осіб в працездатному віці з 209 в 2018 р. до 256 в 2019 р. Серед причин смертності домінують органи кровообігу, онкологічні захворювання, як в загальній смертності, так і серед померлих в працездатному віці.
За звітний період середня зарплата медичних працівників становила 5861 грн., що є принизливо-низькою, нижчою за середню по Україні. Зменшилось залучення позабюджетних коштів з 60,02 грн. до 41,7 грн. на одного мешканця. Протягом року покращилась матеріально-технічна база за рахунок участі в мікропроєктах, спецфонду і благодійної допомоги, додаткового фінансування обласного і районного бюджетів на суму 7162819 грн.
У минулому році проведено капітальні ремонти у частині гінекологічного, терапевтичного, операційного, кардіологічного, пологового, наркологічного відділень лікарні. Капітально відремонтували амбулаторії загальної практики сімейної медицини у Савчині та Хороброві, хоспісне відділення Белзької лікарні, фельдшерський пункт в с. Борятин. Також проведено реконструкцію коридору поліклініки, реєстратури. Капітальні ремонти зроблено у: будівлі неврологічного відділення, лікувальному корпусі Сокальської ЦРЛ, приймальному відділенні. Також капітально відремонтували покрівлю харчоблоку, покрівлю амбулаторії с. Хоробрів, сходову клітку, кардіологічне, інфекційне, травматологічне відділення. Торік замінили котел, відремонтували господарські примішення у хоспісному відділенні, поточно відремонтували системи опалення кардіологічного та терапевтичного відділень, кабінети та санвузол бухгалтерії, приймальні головного лікаря та заступників, амбулаторію в с. Хлівчани.
Впродовж минулого року придбали чимало медичного обладнання для покращення надання медичних послуг. Це, зокрема: 10 електрокардіографів, кисневий концентратор, три операційні лампи, пральну машинку, реабілітаційне обладнання, артроскопічну стійку, картоплечистку, 13 ліжок, відеобронхоскоп, операційний стіл, апарат ультразвукової діагностики, 6 автомобілів «Рено Дастер».
Варто зазначити, що керівництво району, депутати районної ради додатково виділили кошти на придбання: відеобронхоскопа, астроскопа, операційного стола, лампи, комп’ютерів, функціональних ліжок. Адже розуміли, що кошти необхідні для поновлення медичної апаратури, удосконалення діагностичного процесу, забезпечення переходу лікарні на нові умови фінансування, розширення можливості підписання пакету послуг з Національною службою здоров’я України та забезпечення технічних умов надання вторинної медичної допомоги.
Медичну допомогу мешканцям району надають 1049 працівників: 196 лікарів, 446 середнього медичного персоналу. Пенсійного віку працюють 67 лікарів, серед
нього медперсоналу – 64.
Актуальним залишається цитологічне обстеження жінок. Завдяки співпраці зі Світовим банком і реалізації проєкту «Онкопревенція та впровадження високоефективних протипухлинних технологій у Львівській області», в Сокальській ЦРЛ удосконалено роботу цитологічної лабораторії, поставлено мікроскопи, комп’ютер. В жіночих консультаціях Сокальської ЦРЛ, Великомостівської міської і Белзької районної лікарень, амбулаторіях ЗПСМ поставлено комп’ютери, підключено до мережі Інтернет і встановлено відповідну програму, забезпечено гінекологічними наборами та цитологічними щіточками.
Продовжується реєстрація декларацій з пацієнтами. Станом на 21.02.2020 року зареєстровано 65215 декларацій, що становить 71,2% від населення району. На первинному рівні забезпечено згідно з вимогами відповідною апаратурою, обладнанням, матеріалами та медикаментами для якісного надання медичної допомоги.
Попри позитив, є і проблеми в роботі медичних закладів – це недостатнє фінансування та медикаментозне забезпечення в стаціонарних відділеннях. Вартість ліжкодня становить 12,18 грн., ця сума не забезпечує в повному об’ємі надання ургентної допомоги згідно з клінічними протоколами та маршрутами.
Доповнювали доповідь головного лікаря його заступники – Сергій Касян, Марія Кріль, Марія Гулавська. Вони розповіли про роботу амбулаторій та фельдшерських пунктів у минулому році, малюкову та дитячу захворюваність, смертність, травматизм. Зупинились на проблемних моментах.
Голова районної ради Микола Пасько подякував тим медикам, які проявили активність, в кінці минулого року написали мікропроєкти і стали переможцями. А це: фельдшерські пункти с. Домашів, с. Перв’ятичі, с. Завишень, Савчинська, Жвирківська та Угнівська амбулаторії, Белзька районна лікарня, стоматолічне, кардіологічне, педіатричне, гінекологічне відділення Сокальської ЦРЛ. Цьогоріч з медицини є більше проєктів, всі вони підтримані районною радою.
Микола Пасько зазначив, що у 2019 році на медицину з районного бюджету було скеровано 15 млн. 300 тис. грн. З них: на зарплату – 11,5 млн. грн., на енергоносії – 1,5 млн. грн., для придбання інсуліну – 800 тис. грн., на ремонт чи реконструкцію об’єктів – 5, 5 млн. грн.
Окрім того, в рамках «Кіотського протоколу» Сокальська ЦРЛ отримала більше 6 млн. грн. на термомодернізацію приміщення.
Завдяки міжнародному проєкту, який Сокальська районна рада реалізовує в межах Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна», районний медзаклад отримав нове обладнання на суму 2 млн. 800 тис. грн. Загалом медична галузь району торік одержала близько 25 млн. грн.
Медицина фінансується з районного бюджету до 1 квітня 2020 року, так прописано в бюджетному законодавстві. Що буде далі, як працюватиме її вторинна ланка – поки невідомо.
Микола Пасько подякував керівництву лікарні за те, що вони подали необхідні пакети документів для реєстрації в Національній службі здоров’я України. Тому що в деяких районах цей процес тільки починається, а Сокальська лікарня подала 15 пакетів – 6 пакетів перевірено і підписано, 1 – на розгляді, 8 пакетів вже подано, але їх ще не встигли розглянути. Поки що нас випередила лише Новояворівська лікарня.
«Районна рада і депутатський корпус неодноразово збирались на нарадах, сесіях і обговорювали питання, щоб цей процес реформування пройшов якомога безболісніше для медичних установ району. На найближчій сесії буде розглянуто питання виділення 4 млн. 050 тис. грн. За ці кошти плануємо придбати обладнання, яке необхідне для підписання угод з Національною службою здоров’я України, для закупівлі медикаментів та інсуліну, для підтримки Програми медичного забезпечення учасників АТО ООС та членів їх сімей. Окрім того, з районного бюджету виділяється 400 тис. грн. для підведення електропостачання двом амбулаторіям в селах Волиця і Волсвин. Вони були збудовані у межах реалізації ініціативи Президента України з розвитку і підтримки сільської медицини. Роботи виконані за кошти субвенції з державного бюджету. Також було виділено фінансування із районної скарбниці. Проте в проєкті не врахували необхідність підключення медичних установ до електропостачання і тому ми змушені додатково скерувати кошти з районного бюджету для вирішення цього питання. У 2020-ому ми плануємо в рамках реалізації міжнародного проєкту придбати для лікарні реанімобіль, вартість якого приблизно 100 тис. євро, його теж передамо на баланс лікарні», – розповів медикам голова райради Микола Пасько.
Медична рада одноголосно вирішила роботу лікувально-профілактичних закладів Сокальського району вважати задовільною. На наступний рік заплановано відкрити три амбулаторії загальної практики сімейної медицини – у Жвирці, Волсвині та Волиці. Також поставили мету до 1 квітня підписати з Національною службою здоров’я України угоду на 22 пакети надання вторинної медичної допомоги хворим, обладнати і відкрити кабінет бронхоскопії. А ще планують закупити гістероскоп і обладнати кабінет.
Головний лікар Роман Швед подякував медикам, голові районної ради за спільну роботу, бо сьогодні медицина району є конкурентною з іншими районами і містами. Сокальщина цьогоріч перша в області по кількості перемог у мікропроєктах, готова до реформування вторинної ланки медицини. Р. Швед вдячний і лікарям, які не зупиняються на досягнутому, проводять оперативні втручання, борються за життя і здоров’я пацієнта. Сокальська лікарня зараз на одному з перших щаблів серед лікувальних закладів Львівщини.
Ольга ДЕНИСЮК.
Фото автора.