У всіх закладах загальної середньої та позашкільної освіти Сокальського району, аби запобігти поширенню коронавірусної інфекції, з 12 березня призупинено освітній процес.
Як функціонують освітні заклади Сокальщини на карантині та що чекає учнів далі – про це наша розмова з начальником відділу освіти Сокальської РДА Русланою АНТОНЮК.
– Пані Руслано, розкажіть, будь ласка, про те як працюють освітні заклади району в умовах карантину?
– З першого дня карантину було інформовано всіх учасників освітнього процесу щодо заходів запобігання розповсюдженню хвороби, а також дій, у випадку захворювання. Керівниками закладів освіти видано внутрішні накази, де чітко прописано режим роботи. Педагоги працюють з учнями за допомогою дистанційних технологій, а також займаються методичною, науковою роботою та іншою педагогічною діяльністю. Методистами, під керівництвом завідуючої методичним кабінетом Галини Гібляк, проведені дистанційні наради з усіма категоріями педагогів щодо організації навчання за допомогою дистанційних технологій, відповідно зміненого розкладу занять, підготовлені переліки доступних безкоштовних ресурсів (відповідно освітніх програм шкіл). Також оновлено базу відео уроків педагогів району. Розклади опубліковані на сайтах шкіл та в групах Facebook. Створені відповідні портали, і, як я вже сказала, групи у Facebook для організації навчання. Там розміщені розклади занять та посилання на сайти, групи, сторінки педагогів. Більшість вчителів для навчання використовують матеріали платформ «Всеосвіта», «На урок», програму Zoom, googl-клас і ін.
Працівників закладів освіти, які відносяться до осіб вікової категорії 60 та більше років, а також тих, хто має хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, серцево-судинні, онкологічні, та вагітних переведено на дистанційну форму роботи, не залучаючи їх до роботи у закладах за відсутності гострої потреби. На даний момент всі заклади освіти Сокальського району продезінфіковані та працюють в закритому режимі.
– Чи зверталися правоохоронці щодо порушення учнями правил карантину?
– Ні, на щастя, маємо свідомих батьків, які розуміють, що карантин – це не канікули.
– Чи в усіх школах проводиться дистанційне навчання, зокрема, у сільських, де не скрізь є Інтернет, та й не всі діти мають смартфони та комп’ютери?
– На сьогоднішній день, скарг на відсутність зворотнього зв’язку немає. Дітям така форма навчання є цікавою. Була присутня на одному з уроків методиста районного методичного кабінету, вчителя української мови та літератури Любові Плюхін, яка проводила відео-урок з учнями 10-го класу Сокальської ЗШ I-III ст. №5 за допомогою програми Viber. Учні вкінці заняття плескали.
– Чи платитимуть вчителям зарплати під час карантину?
– Оплата праці всім працівникам (педагогічним, науково-педагогічним, та іншим працівникам) закладів освіти, навчання у яких призупинено на період карантину, здійснюється в розмірі середньої заробітньої плати, а тих педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за тарифікацією, з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.
– Коли одинадцятикласники зможуть пройти пробне ЗНО, яке вкотре відтерміновується? І коли ж буде зовнішнє незалежне оцінювання, яке зазвичай, проходило у червні?
– Міністерство освіти і науки розробило кілька сценаріїв для завершення навчального року та проведення зовнішнього незалежного оцінювання й вступної кампанії у зв’язку з карантином в Україні, запровадженим через коронавірус.
Дистанційне навчання у всіх закладах освіти продовжуватиметься до кінця карантину зі збереженням весняних канікул. Дата завершення навчального року для випускників шкіл залежатиме від проведення, яку, як мінімум, перенесуть на кінець червня. Терміни вступної кампанії, відповідно, також змістяться. МОН обіцяє провести якнайбільшу кількість процесів дистанційно, аби уникнути скупчення людей. Для випускників Міністерство готує кілька сценаріїв завершення навчання:
- Якщо навчання в школах відновиться у травні, пробне ЗНО проведуть у травні, а основна сесія ЗНО розпочнеться у 20-х числах червня.
- Якщо навчання в школах відновиться у червні, пробне ЗНО проведуть у червні перед основною сесією ЗНО, яка теж розпочнеться у червні. Вступна кампанія продовжиться і не відбудеться у липні.
- У випадку більш песимістичного розвитку подій, МОН готове провести пробне та основне ЗНО і в липні, і в серпні. Якщо основна сесія тестування розпочнеться у середині серпня і, відповідно, завершиться в середині вересня, вступна кампанія в університетах триватиме до середини жовтня.
До слова, через карантин органи місцевого самоврядування мають право змінити терміни та спосіб подачі документів для вступу до шкіл. Відповідний наказ МОН ще готує.
– А як щодо державної підсумкової атестації у четвертих, дев’ятих класах?
– Державні підсумкові атестації для учнів 4 та 9 класів скасують.
– Пані Руслано, як ви думаєте, карантин відіб’ється на успішності учнів?
– Дуже сподіваюсь на свідомість і розуміння ситуації всіх учасників освітнього процесу, а саме: на ретельність і професійну підготовку наших педагогів, сумлінне ставлення учнів до нової форми навчання та контроль і допомогу з боку батьків. Тоді ми все гідно переживемо і на кінець навчального року будемо з належним багажем знань.
– Чи буде продовжено навчальний рік?
– Для всіх школярів, окрім одинадцятикласників, навчальний рік у школах завершиться 1 липня, як це передбачає законодавство, Якщо у травні-червні навчання відновиться в школах, матеріал, який подається зараз дистанційно, ще раз опрацюють і підсумують. Якщо ж можливості відновити повноцінне навчання в школах до червня не буде, матеріал, недопрацьований під час карантину, надолужать з учнями на початку наступного навчального року – у вересні.
– Коли ж учні матимуть канікули?
– Як розуміємо, передбачити точну дату початку літніх канікул неможливо. Все залежатиме від перебігу ситуації в країні, пов’язаної з карантином.
– Дякую за розмову!
Взяла інтерв’ю Любов ПУЗИЧ.