Під час карантину, коли люди перебувають вдома, як ніколи цінною та актуальною є робота працівників поштових відділень. У цей нелегкий період, «зв’язок із світом» підтримують листоноші, які навіть в умовах карантину доставляють газети, пенсії та грошові виплати громадянам, зокрема, пенсіонерам, які є найбільш вразливою категорією можливого інфікування коронавірусом. Літні люди також зможуть здійснювати комунальні платежі вдома, отримувати побутові товари й продукти першої необхідності, щоб не піддаватися ризику і не йти в магазини або в місця значного скупчення.
– З початку оголошення карантину Сокальське поштове відділення працює в особливому режимі – з 8.00 до 18.00 години, а в суботу – 9.00-15.00 год. – розповідає начальник поштового відділення Зоряна Янюк. – Листоноші доставляють пенсії, соціальні виплати, продуктові товари додому. Ми робимо все, щоб люди поважного віку мали меншу можливість захворіти на коронавірус. У листоноші можна замовити продукти і ліки. І сьогодні це дуже актуально. Мешканці фактично не виходять з домівок, а літнім людям це взагалі не рекомендується робити. Тож допомога листонош доречна. Просимо їх якомога менше приходити у відділення, натомість телефонувати. Листоноші приймуть замовлення і швидко його доставлять. У відділенні беремо оплату комунальних платежів та надаємо звичний спектр послуг, зокрема, приймаємо і відправляємо посилки по Україні та за її межі. До речі, кількість посилок за останні тижні значно зросла. Люди сидять вдома, замовляють товар в Інтернет-магазинах.
Пані Зоряна також розповіла, щоб уберегти працівників від небезпечної інфекції, генеральна дирекція «Укрпошти» закупила маски, одноразові рукавички та дезінфекційні засоби, які видали усім працівникам. «Вранці та в обід робимо дезінфекцію приміщення. Просимо відвідувачів, щоб вони дотримувалися дистанції, заходили у захисних масках, щоб з розуміння ставились до ситуації, що склалася і дбали про свою безпеку та безпеку наших працівників. Вдячна правоохоронцям, які практично щодня навідуються у поштове відділення», – зазначила вона.
В Сокальському поштовому відділенні працює вісім листонош. У четвер, 9 квітня, як зазвичай, вони в масках та рукавицях сортували газети, щоб рознести передплатникам.
Слово по слові – розговорилися. Поштарка Наталія Козловська розповіла, що в умовах карантину вони розносять пошту та пенсії щодень, крім понеділка, середи та неділі. Дотримуються вимог карантину й працюють у захисних масках та одноразових рукавичках. «Населення уже звикло до цього, бо розуміють, що в такий спосіб ми дбаємо не тільки про своє здоров’я, але про їхнє також»,– каже пані Наталя.
Аби доставити газети та продукти, а також квитанції про оплату «Укртелекому», комунальних послуг, домофонів, вона проходить до 8 км щодня. Бажаючі можуть придбати у неї будь-яку пресу. Найчастіше купляють газети «Голос з-над Бугу» та «Експрес»…
Запитую у листонош, чи не бояться заразитись коронавірусною інфекцією? Відповідають: «Так». Тому ретельно дотримуються усіх правил безпеки: перед виходом на дільницi миють руки, обробляють їх антисептиком та вдягають рукавички. Листоноша Тетяна Шеремета, яка обслуговує мешканців по вулиці Героїв УПА, зазначає, що «нині в місті можна частіше зустріти людей середнього віку, а пенсіонери – налякані коронавірусом – стараються залишатися вдома. Ви б бачили з якою радістю вони зустрічають мене. Кажуть, що нарешті під час карантину до них хтось прийшов. Спілкуємося у масках і на дистанції, бо розуміємо, що то велика біда, треба бути обережним».
– Я дуже переживаю, бо знаю, що це небезпечна недуга, – вступає у розмову листоноша Галина Полішко. – У мене на дільниці є багато стареньких, які не ходять, а діти про них забули. Одна жінка, яка, щоб відкрити двері, йде, спираючись на табуретку. Для неї розрада – телевізор. Тож коли приходжу, все мені хоче переповісти. Як же її залишити напризволяще? Весь час перепитує, коли їй добавлять тих обіцяних 500 грн. Добре що є мобільний, люди старшого віку телефонують мені і замовляють те, що необхідно. Зокрема: олію, макарони, крупи, сірники, туалетний папір… Крім працівників соціальних служб до них ніхто не приходить.
У пані Галини одна з найбільших дільниць: тільки по вулиці Чайковського потрібно обійти майже тисячу квартир. З сумом розповідає, що найважче розносити пошту та квитанції у багатоповерхівки з домофонами. У під’їзд не можна зайти, бо закрито. Потрібно чекати, поки хтось із жильців будинку не відкриє двері.
Поштарів хвилює ще одна проблема – це відсутність поштових скриньок, яких, зокрема, немає в будинку №5, по вулиці Григоренка.
– У нас громадяни переконані, що абонентські скриньки – це справа пошти, – додає Наталія Козловська. – А це власна справа кожного. В деяких будинках вони розбиті, не закриваються, немає номера квартири… Спробуй вгадай, де чия.
Їхня колега Мирослава Скокун зазначила: «Ми наражаємось на небезпеку так само, як і медики. Однак лікарям пообіцяли підняти зарплату у три рази. Ми ж працюємо на 0,8 ставки. Тож чи варто ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям рідних? Коронавірусна інфекція дуже небезпечна, тому кожен боїться заразитися. Ручки дверей та під’їзди у багатоповерхівках ніхто не дезінфікує».
Враз задзвонив телефон, листоношу просили принести олію, крупи та туалетний папір. Я ж попросила поспілкуватися з абонентом, яким виявилася пенсіонерка, пані Марія. У неї запитала чи задоволена роботою поштарки і почула у відповідь: «Листоноша – дуже чуйна людина, її завжди чекаю. З її допомогою оплачую квитанції за газ, світло, купую товари та ліки. Добре, хоч пошта зараз працює, інакше було б важко…»
Листоноші, розібравши пошту, заквапились на дільниці, де на них чекають. Кожна з них усвідомлює, що в умовах карантину для багатьох людей вони і пошта, і банк, і магазин, а тепер ще й аптека, бо доставляють ліки. Вони є тими, хто єднають людей зі світом, а для старшого покоління, ще й єдина «артерія», яка допоможе пережити цей напружений період і не відчувати себе самотніми.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.