На запитання редактора газети «Голос з-над Бугу» відповідає суддя-речниця Сокальського районного суду Лідія ФАРИНА
– У другу неділю травня відзначають День матері. На вашу думку, якою має бути мати?
– Думаю, що основна функція мами – любити та піклуватись про свою дитину. Адже якщо дитина виросла долюбленою мамою, то безперечно, вона отримала величезний ресурс, величезну силу. Бо материнська любов, є надзвичайно важливою. Адже якщо ти даруєш любов, то така дитина вчиться любити інших. Діти це наше з вами віддзеркалення.
– Які спори щодо дітей перебувають у провадженні вашого суду?
– У цьому році є позитивна тенденція щодо зменшення сімейних спорів в порівнянні з минулим роком. Ви ж розумієте, що конфлікти між подружжям і породжують справи у суді. Спочатку розірвання шлюбу, потім стягнення аліментів, поділ майна, визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав тощо. Але батькам не потрібно забувати, що після розлучення вони припиняють бути подружжям, але залишаються бути батьками для своїх дітей. Для прикладу, за період (майже півтора року) з 01.01.2023 р. по 1.05.2024 р. до нашого суду надійшли справи про: розірвання шлюбу – 360; стягнення аліментів на дітей – 48 та 114 – судових наказів з цього приводу; стягнення аліментів на дітей у зв”язку із навчанням – 31; стягнення аліментів на дружину – 7; зміна розмір аліментів – 34; визначення місця проживання дітей – 21; відібрання дитини – 2; позбавлення батьківських прав – 53; поновлення батьківських прав – 3; визнання батьківства, його оспорення – 3; звільнення від сплати аліментів – 3 та стягнення заборгованості по сплаті аліментів – 3;
визначення порядку спілкування з дитиною – 2; поділ майна подружжя -10.
Тішить, що в провадженні нашого суду з’явилась нова категорія справ – це поновлення материнських прав. Особисто я розглянула дві. Приємно, що матері переосмислюють своє життя, змінюють пріоритети, виправляються та належним чином виконують свою природну функцію – материнство.
– Яка є альтернатива вирішення таких кейсів, позасудово?
– Як я вже згадувала у своїх минулих статтях – про медіацію. Для прикладу, в Україні є Асоціація сімейних медіаторів України. Ці фахівці не лише допомагають подружжю врегулювати сімейний конфлікт, але й знайти спільну мову після розриву стосунків у питаннях щодо життя та виховання дітей. Бо саме більше хто страждає від сімейних баталій це діти. Варто наголосити, що важливу роль для добробуту дитини відіграє ступінь конфлікту між батьками. До речі, на сьогодні, люди мають унікальну можливість скористатись послугами сімейних медіаторів безкоштовно, на сторінці фейсбуку нашого суду ця інформація розміщувалась раніше.
Разом з тим, п.10, ч. 6 ст.16 закону України “Про соціальні послуги”, встановлено, що однією із базових соціальних послуг є посередництво (медіація).
Рішення про надання чи відмову у наданні цієї послуги, безплатно, за рахунок бюджетних коштів приймає структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Підставою для розгляду цього питання є подання до вищезазначеного органу за місцем проживання/перебування особи: заяви особи або її законного представника про надання соціальних послуг; звернення, повідомлення інших осіб в інтересах осіб/сімей, які потребують соціальних послуг. У разі звернення особи або її законного представника безпосередньо до надавача соціальних послуг такий надавач зобов’язаний надати їм допомогу в поданні заяви про надання соціальних послуг не пізніше наступного робочого дня. Отже, ця послуга буде надавались лише, коли є заява зацікавлених осіб.
Більш детально це питання розкрито у Наказі Міністерства соціальної політики 17.08.2016 №892 “Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги посередництва (медіації)”.
– Яка відмінність ролі судді та медіатора у вирішенні спору відносно дитини?
– Суд, вирішуючи спір, для прикладу, про визначення місця проживання дитини, враховує в першу інтереси дитини. Медіатор акцентує увагу батьків, що відчуває дитина коли вони конфліктують, який у неї стан, потреби, адже можливість висловитись та бути почутими є важливою та цілющою в процесі їхньої адаптації до розлучення батьків. За результатами медіаційної процедури батьки самостійно напрацьовують варіанти виходу з конфлікту. Думаю, що сімейні медіатори більше “занурюються у ситуацію” так як мають вузьку спеціалізацію – сімейна, що не скажеш про суд першої інстанції, де судді розглядають всі категорії справ. А ще з таким навантаженням як у нашому суді, що кожний мій колега по роботі працює за трьох! Як ви думаєте: у кого більше ресурсів якісно вирішити такий спір? Думаю відповісти не складно. Також відмінність полягає у процедурі розгляду конфлікту та остаточному вердикті: у судді це рішення суду, у медіатора це медіаційна угода.
– Що краще для сторін спору рішення суду чи медіаційна угода?
Звичайно, що медіаційна угода. Адже з її укладенням завершується конфлікт – усі задоволені. Сторони заощадили свій час та кошти та самі виконують те, про що домовились. У мене та у моїх колег перебували у провадженні справи про поділ майна одного подружжя. Вони судились більше десяти років. Пройшли “перше коло” трьох судових інстанцій, потім – по другому. Досудились до того, що почали продавати нерухомість – майно, яке хотіли отримати при поділі, оскільки вже не було фінансів для оплати послуг адвокатів. Справа завершилась тим, що позивачка (дружина) та її діти отримали у спадок спірне майно, так як відповідач помер.
– Що ви порадите, яким чином можна уникнути конфліктів?
– Конфлікти між людьми неминучі, адже ми є всі різні, з різним уявленням про світ, з різними особливостями характеру та виховання, з різними переконаннями та вподобаннями. Тому взаємодіяти у соціумі так непросто. В Оксвордському університеті проводили дослідження, поділили студентів на дві групи та роздали всім одинакові чашки. Одна група мала ці філіжанки продати іншій групі, а інша – мала їх купити. То як ви думаєте, хто запропонував дорожчу ціну? Саме так, група, яка продавала посудину. Так само у житті, ми завжди думаємо, що більше віддаємо чим отримуємо від інших. Часто люди обурюються через те, що багато очікують від інших – не зачаровуйтесь та не будете розчаровуватись. Непорозуміння виникають не лише між членами родини, але й між друзями, між сусідами, між колегами по роботі тощо. Проте чим більше живу тим більше переконуюсь, що сильною є та особистість, яка вміє в потрібний момент промовчати, уступити, пробачити, вислухати, а не навпаки. Візьмемо, знову ж таки, розлучення. Хтось із подружжя у вечері посварився, але на ранок помирився, а хтось в емоціях подав позов до суду. Тому судді часто у таких справах надають строк для примирення. Адже час -найкращий лікар. І це дійсно працює. Багато таких позовів ми залишаємо без розгляду, бо позивач або повторно не прибув у судове засідання, або написав відповідну заяву.
– Поділіться секретом, як ви все встигаєте: бути одночасно і дружиною, і матір’ю та працювати на такій нелегкій роботі?
– Скандинавці кажуть: “Ти в першу чергу людина, а вже потім чиновник, вчитель чи пекар”. Дійсно, жінкам не просто, це стосується кожної, яку б вона роботу не виконувала. Адже представниці прекрасної статі виконують подвійну роботу. Спочатку ти йдеш на першу офіційну роботу, приходиш додому виконуєш другу – домашню, як дружина та матір.
Але у житті має існувати баланс, між роботою та особистим життям. Адже людина є щасливою, коли у неї все гаразд у її власному колесі життя (кар’єра, гроші, здоров’я, друзі, сім’я, розвиток, хобі та відпочинок).
– Як ви проводите вільний від роботи час?
– Займаюсь творчістю, спортом, вирощую квіти та люблю гуляти на природі. Якраз в цей момент коли ми з вами спілкуємося гарна сонячна погода. Зараз така прекрасна пора, коли дерева та трави вкриті різнобарвним цвітом. А які звуки та запахи… Стаю зранку пити каву, відкриваю вікно та милуюся співом дроздів; вдихаю неймовірні аромати жасмину, акації та конвалії! Українська природа є приголомшливою!
– Що б ви побажали матерям у їхній день?
– Кажуть, що вічною є лише любов батьків до дітей! Бути потрібним та любити це велике щастя! День матері це особливе свято – поки є матір, доти ти можеш дозволити собі таку безцінну розкіш – як побути безтурботною дитиною: відчувати підтримку, безпеку, поплакатись у жилетку! Мати завжди зрозуміє та пожаліє. Від душі бажаю всім матусям, щоб милі дітки завжди були їхньою гордістю! Нехай вони вас люблять і радують, цінують і цілують, обіймають та дарують посмішку! Щастя в ваші люблячі очі й миру у серці та в Україні!
Розмову вів Василь СОРОЧУК.