АКТИВНА ГРОМАДА – УСПІШНА ГРОМАДА!
У 2023 році працівниками старостинського округу проведена робота щодо роздачі громадянам нарахування земельного податку та податку на нерухоме майно. Здійснюється моніторинг за дотриманням на підвідомчій території громадського порядку, станом виконання прийнятих рішень міської ради, правил благоустрою населеного пункту, забезпечується чистота і порядок.
Основний вид діяльності округу – це виробництво сільськогосподарської продукції. На території старостинського округу здійснюють сільськогосподарську діяльність ПАФ «Білий Стік», тепличний комплекс ТОВ «Сотеко», фермерські господарства ФГ Іванчина П. М. та ФГ Іванчина Р. О., ФОП Івать В. І., ФОП Осика М. П. Також здійснюють підприємницьку діяльність сім магазинів – шість продуктових та один будівельний, м’ясокомбінат ТОВ «Інком-інвест».
На території округу функціонують Волицька ЗШ І-ІІІ ст. та Комарівська початкова школа, Волицький КЗДО та Комарівський КЗДО, Народний дім с. Комарів, амбулаторія загальної практики сімейної медицини на два лікаря, дві сільських бібліотеки, відділення поштового зв’язку, яке обслуговує чотири села (Комарів, Волиця, Зубків, Переспа), пункт видачі «Нової пошти», ОЛК «Ровесник», ТОВ «Оператор ГТС України» Бібрське ЛВ УМГ Сокальський ПМ. Здійснюються богослужіння у ПЦУ і УГКЦ Преображення Господнього у с. Волиця та Покрови Пресвятої Богородиці у с. Комарів та Церкві християн віри євангельської у с. Волиця.
Станом на 31.12.2023 р. на території Волицького старостинського округу, до складу якого входять села Волиця та Комарів зареєстровано на проживання 1808 осіб, зокрема: с. Волиця – 1061 особа, с .Комарів – 747. Будинків – 545, з них заселені – 520.
Адміністративні послуги. З метою забезпечення належної доступності адміністративних послуг, створення зручних умов для їх отримання в старостинському окрузі створено віддалене місце роботи адміністратора Центру надання адміністративних послуг та покладено обов’язки на старосту сприяти жителям у підготовці документів, що подаються до органів соціального захисту та Пенсійного фонду, надавати адміністративні послуги для оформлення субсидії, пільг чи різних видів соціальної допомоги, компенсації та інших потреб.
За 2023 рік мною видано населенню всього: довідок різного характеру – 484; витяг про реєстрацію місця проживання – 241; реєстрація місця проживання – 30; зняття з зареєстрованого місця проживання – 57; довідок внутрішньо-переміщеним особам – 3; вихідні листи (звернення, відповіді на запити) – 56 листів.
Надано населенню адміністративних послуг по призначенню різних видів допомог, пільг та субсидій через реєстр Соціальна громада – 132 заяви (допомога – 59 особам, субсидія – 49 особам, пільга – 21 особам, присвоєння статусу ВПО – 3 особам).
Заяви на отримання дозволів на виготовлення/затвердження документації на земельні ділянки різного цільового призначення для подальшої передачі в оренду/ власність, заяви на допомоги до місцевого депутата чи районних депутатів, заяви про видачу дублікатів свідоцтв, присвоєння/зміну поштової адреси, клопотання про виїзд комісій для вирішення різного роду проблем, заяви про надання дозволу на зрізання/ очистку дерев та інші звернення оформляються жителями в старостинському окрузі та подаються на розгляд сесії чи виконавчого комітету Сокальської міської ради.
Благоустрій.
18 травня минулого року, на підставі рішення 33 сесії VII скликання Сокальської міської ради, було внесено зміни в Програму благоустрою на 2023 рік та передбачено видатки на проведення робіт з благоустрою на кожен старостинський округ по 200000 грн. відповідно. 26 червня 2023 р. я скерувала запит міському голові, директору КП «Сокальжитлокомунсервіс» та голові депутатської комісії з питань ЖКГ з проханням виконати роботи по благоустрою сіл Волиця та Комарів, а саме: утримання місць поховання, утримання вуличного освітлення, встановлення дорожніх знаків, ремонт спортивних та дитячих майданчиків, утримання вулично-дорожньої мережі. Додатково також скеровувалися листи щодо потреби закупівлі кущоріза, паркових лавок та здійснення догляду за зеленими насадженнями (обрізка дерев, кущів, косіння газонів).
Про використані кошти та здійснені роботи детально розповіла на зборах громади, які відбулися цьогоріч в останню неділю лютого:
- Грейдерування вул. Кутова с. Комарів та вул. Лесі Українки с. Волиця – 3995,65 грн.
- Підсипання вулиць Кутова та Т. Шевченка с. Комарів піщано-щебеневою сумішшю – 45182,86 грн.
- Монтаж вуличного освітлення на частині вул. Т. Шевченка с. Волиця (від дитсадочку до стадіону, біля Дому молитви) – 33232,54 грн.
- Косіння трави, обрізка дерев та кущів – 20178,03 грн.
- Встановлення восьми дорожніх знаків у Волиці та Комареві – 27046,68 грн.
- Влаштування заїзду на нове кладовище с. Волиця (щебінь, пісок) – 35522,45 грн.
- Купівля лавок садових (4 шт.) – 19091,78 грн.
- Капітальний ремонт дороги Волиця – Зубків (880 м) – 4500000,00 грн.
- Капітальний ремонт каналізаційної системи КЗДО с. Комарів – 231000,00 грн.
Утримання місць поховання. На сьогодні утримання кладовищ в належному стані, обгородження їх, озеленення, обкошування та охорона території в цілому покладається на громаду села. В кожному населеному пункті є відповідальні люди за збір коштів на благоустрій, їх використання та ведення обліку, про що звітують щороку на зборах перед громадою. В червні 2023 року на кладовищі с. Волиця збудували свердловину на ручну помпу за кошти громади (20000 грн.), самостійно замостили поребриком та бруківкою місце біля води. В с. Комарів в 2023 р. обрали відповідальну особу на кладовищі – Ярослава Дикого. Він стежить за порядком поховання, дбає про обкошування території та благоустрій цвинтаря загалом. Громада задоволена роботою п. Ярослава та вдячна за відповідальність та наполегливість.
В 2023 р. завершили будівництво нового кладовища в с. Волиця, яке розпочалося ще в 2021 р. Тоді ПАФ «Білий Стік» закупила секційну огорожу по периметру всієї ділянки, площею 0,4900 га в сумі 106449 грн. Громада та підприємці зібрали кошти в сумі 70100 грн., за які замостили поребриком та бруківкою майданчик для молитви біля хреста та заїзд на кладовище. Закуплено будівельні матеріали за кошти Сокальської міської ради (бетон на встановлення огорожі, щебінь, пісок для заїзду на кладовище) в сумі 70 030,41 грн. Небайдужі жителі та парафіяни УАПЦ с. Волиця пожертвували бруківку безкоштовно.
Поводження з твердими побутовими відходами. Вивіз ТПВ від населення громади здійснюється централізовано двічі – в першу та останню суботу місяця з Волиці та Комарева відповідно. Торік було організовано 24 вивезення ТПВ від населення. Укладена угода між ГО «Оберіг» та КП «Сокальжитлокомунсервіс» на захоронення ТПВ на місцевому полігоні. Та угода між ГО «Оберіг» та ПАФ «Білий Стік» про надання транспортних послуг для вивезення ТПВ. Таким чином за кошти жителів громади здійснюється вивіз сміття не лише з домогосподарств, а й з кладовищ, стадіонів, школи, придорожніх смуг та лісів, громадських місць. Організовуються толоки та прибирання територій перед наближенням престольних празників, релігійних та державних свят та поминальних днів на постійній основі.
Користування водонапірною башнею. У с. Комарів розташований централізований водопровід зі свердловиною, яка перебуває на балансі релігійної громади УГКЦ Покрови Пресвятої Богородиці та обслуговує 90 домогосподарств. Ремонт, закупівля матеріалів на обслуговування водопроводу лежить на відповідальності людей. В 2023 році за кошти жителів громади було встановлено бетонну кришку, 5 каналізаційних люків на колодязі загальною вартістю 2625 грн. Також проводилась ліквідація аварійної ділянки водопроводу, а саме – заміна труб та конструкцій колодязя на загальну суму 55000 грн. коштів жителів с. Комарів.
Утримання вулично-дорожньої мережі та встановлення технічних засобів регулювання дорожнім рухом. В 2023 р. згідно з Програмою благоустрою здійснено грейдерування та улаштування доріг щебенево-піщаною сумішшю 39 т по вул. Кутова та 13 т по вул. Т. Шевченка в с. Комарів загальною вартістю 45182,86 грн. Також жителі вул. Кутова за власні кошти в сумі 12000 грн. + 5 400 грн. купили 66 т породи, транспортні послуги по плануванню надала ПАФ «Білий Стік» та КП «Сокальжитлокомунсервіс».
За кошти ПАФ «Білий Стік» зроблено ремонт дороги Комарів – Волиця протяжністю 5000 м – 600 000 грн. ТОВ «Сотеко» виділяє шлак для підсипання доріг.
В 2023 р. за кошти місцевого бюджету по Програмі благоустрою було встановлено 8 дорожніх знаків на суму 47277,09 грн.
2.4. Утримання вуличного освітлення. В липні та жовтні 2023 р. за кошти місцевого бюджету по Програмі благоустрою в сумі 30224,44 грн. було здійснено монтаж вуличного освітлення на частині вул. Т. Шевченка (біля дитсадочку, Народного дому, стадіону та Дому молитви). На попередньо встановлені опори за кошти фермера Осики М. П. (5000 грн.) було натягнуто 440 м сіпу та встановлено 8 світильників.
Догляд за зеленими насадженнями. В травні, липні та листопаді за рахунок коштів місцевого бюджету по Програмі благоустрою на загальну суму 20178,03 грн. працівники КП «Сокальжитлокомунсервіс» косили траву на стадіоні та громадських місцях, обрізали кущі біля НД с. Волиця. На суму 15152,21 грн. купили 4 садові лавки, які будуть встановлені на дитячих майданчиках у Волиці та Комареві.
Культурне та громадське життя.
Спільно з учнями та вчителями Волицької та Комарівської шкіл, з вихованцями, вихователями та працівниками закладів дошкільної освіти Волиці та Комарева, керівником та художнім керівником НД с. Комарів, народним колективом НД с. Комарів «Галицькі візерунки», з бібліотекарями місцевих бібліотек, з парафіянами та настоятелями церков, з жителями-аматорами, протягом 2023 року на території нашого старостинського округу відбулась велика кількість творчих та культурних заходів. Зовсім юні і поважного віку жителі організували відзначення Різдвяних свят, Шевченкових днів, Дня вишиванки, Дня Незалежності та інших державних та релігійних свят. Усі заходи – благодійні, метою було підтримати наших воїнів, а також відроджувати, плекати, зберігати національне мистецтво, традиції та культуру.
До нас у гості з благодійно-мистецькими заходами на підтримку Збройних cил України у 2023 році приїжджали народний аматорський вокальний ансамбль НД
с. Розжалів «Любисток», ГО «Аматорський хореографічний колектив «Молодички» з м. Червоноград, Херсонський академічний обласний театр ляльок, театр «Українське коло» с. Поздимир, Творче об’єднання «Добро» разом з рукодільницями «Країна Handmade» та ін.
З перших днів війни і досі жителі громади тримають надійний тил для тих, хто стоїть на захисті нашої держави та тих, котрих війна заставила покинути свої домівки. Шкільна спільнота продовжує плести маскувальні сітки, організовує збір овочів, солодощів, консервації для воїнів, виготовляє окопні свічки та ще багато добрих справ. Дошкільники випікали солодощі, медові пряники, пампухи, фарбували листівки для піднесення духу наших захисників.
Незважаючи на втому, спільнота Господиньок не збавляє обертів, продовжує готувати домашню їжу для воїнів, організовує лотереї, продажі солодощів. Наші Герої відчувають постійну турботу Господиньок – гостинці від Святого Миколая, кутя в час Різдва. А в переддень Великодніх свят організували грандіозний задум «Великодній кошик для Героя», до якого долучилася величезна кількість людей. Зі слів Галини Мельник та Наталії Цибулі, було приготовлено 247 ковбас, духмяні пасочки, сир, цвиклі, освячено все священниками та відправлено на фронт. Господиньок завжди підтримують підприємці, фермери, жителі сіл, учні та вчителі, вихованці та вихователі.
Хочу подякувати кожному жителю, хто постійно допомагає фінансово та виконує роботи по благоустрою сіл – обкошує кладовища та громадські місця, придорожні смуги, прибирає сміття, обслуговує вуличне освітлення та централізований водопровід. Усім, хто збирає кошти з громади за сміття, воду, кладовище і веде облік грошей: фермерам, керівникам та працівникам підприємств, підприємцям за підтримку; місцевому та районним депутатам; керівникам і працівникам закладів культури, освіти, медицини та зв’язку; настоятелям церков, представникам церковних комітетів та парафіянам; господинь-кам та благодійникам! Особлива вдячність нашим воїнам за захист держави та самопожертву! Ви – наші Герої! Також висловлюю вдячність за співпрацю діловоду, міському голові та його заступникам, керівникам відділів та комунальних підприємств!
Вас усіх багато. Але наша єдність в минулому році дала великі результати і успіхи. Тож продовжуємо в тому ж дусі!
Ольга САВКА,
староста сіл Волиця та Комарів Сокальської міської територіальної громади.
На знімку: працівники старостинського округу, Народного дому, бібліотеки, амбулаторії та агрофірми у День вишиванки.