В Україні розпочали реалізацію ІІ етапу ДІ-реформи, яка передбачає практичні заходи щодо розвитку в громадах різноманітних послуг, зокрема і патронату над дитиною. Що ж це таке, яка мета цих нововведень, як стати патронатним вихователем?
Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потребує захисту, у сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.
Патронатна сім’я – це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах. Її завдання – мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Саме завдяки такій формі влаштування діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію. Патронат над дитиною не передбачає усиновлення чи відриву дитини від рідних батьків. Навпаки, він має на меті вирішення родинних проблем шляхом тимчасової опіки над дитиною.
Діти від народження до 18 років можуть бути влаштовані під патронат. І діти, старші 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди та згоди патронатних вихователів. Перебуватимуть у такій родині до трьох місяців, але в окремих випадках – до пів року. За цей час органи опіки та піклування проводять роботу з батьками дитини і визначають, де їй буде краще. Ми скеровуватимемо зусилля, щоб батьки за цей час вийшли з складних життєвих обставин, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та возз’єднанню родини.
У Львівській області створили чотири патронатні сім’ї. Одна у Львові, дві – в Яворові, а ще одна – в Золочеві. В такі сім’ї влаштували шестеро дітей. Окрім того, відібрали ще три сім’ї у кандидати.
Щоб стати патронатним вихователем необхідно пройти кілька основних етапів. Перший – первинний відбір. Рішення приймається на підставі аналізу документів, які надають потенційні вихователі, бути громадянином України, мати досвід виховання дітей. Також необхідно пройти навчання за спеціальною тренінговою програмою для надання послуг з патронату над дитиною. Ми обстежуємо також умови проживання, в яких в майбутньому перебуватимуть діти. Патронатну сім’ю можуть створити як подружжя, яке має успішний досвід виховання дітей, так і одинокі матері, але які мають підтримку іншого дорослого (дорослих дітей, сестер). Бажаючі подають документи до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або служби у справах дітей, проходять відбір та спеціальне навчання.
Щоб стати кандидатам у патронатні вихователі потрібно подати у службу в справах дітей Сокальської РДА заяву про наміри стати патронатним вихователем, копію свого паспорта та паспорта добровільного помічника, копію трудової книжки кандидата (у разі наявності), висновки про стан здоров’я кандидата та осіб, які проживають разом з ним, довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом, копію документа, що підтверджує право власності або користування житлом, письмову згоду на влаштування дітей під патронат від усіх членів сім’ї кандидата, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.
Держава гарантує соціальну допомогу на утримання влаштованої під патронатом дитини обсягом 2,5 прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку на місяць (3,5 прожиткові мінімуми при влаштуванні дитини з інвалідністю). Передбачене і грошове забезпечення за надану послугу в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%. Також держава гарантує сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Патронатні вихователі несуть персональну відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан; дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім’ї; дотримуватися вимог договору про влаштування дитини.
Хочу наголосити, що сімейний патронат – це шлях, який попереджує потрапляння дитини в інтернат. Соціальна послуга має на меті надання допомоги родинам, у яких виникли складні життєві обставини. Створення таких сімей – це перший крок до того, аби кількість інтернатних закладів поступово зменшувалась, адже родинне тепло – найкраще середовище для дитини. Тож закликаю ставати патронатними вихователями і змінювати життя маленьких українців на краще. – патронат над дитиною. Ідея – створити умови, щоб дитина, яка потрапила у складні життєві обставини, проживала у родині на території своєї ж громади. Зігріймо своїм теплом та любов’ю душі дітей, які потрапили у складні життєві обставини.
Галина ФЕДАШ,
начальник служби у справах дітей Сокальської РДА.