Головна Життя Через трагедію на шахті Степова осиротіло десять дітей

Через трагедію на шахті Степова осиротіло десять дітей

Минулого четверга, 2 березня, о 12.46 год. на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» (с. Глухів) на горизонті 550 м, в 119у конвеєрі внаслідок вибуху, сталося обрушення гірської породи. На копальні працювало 172 гірники,
на аварійній ділянці – 34. Восьмеро шахтарів загинули.

Близько 16.00 год. було повідомлено, що усіх 20 шахтарів, що потрапили під завали, піднято на поверхню. До проведення аварійнорятувальних робіт було залучено 5 відділень Державної воєнізованої гірничорятувальної служби Міненерговугілля. А загалом – 38 осіб та 9 одиниць техніки. Створено координаційний штаб.

Цього дня на копальні побували голова Львівської ОДА Олег Синютка, прем’єрміністр України Володимир Гройсман, міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, голова районної ради Микола Пасько, голова райдержадміністрації Олег Пелих, міський голова Червонограда Андрій Залівський, народний депутат України Олег Мусій та інші посадові особи.

Глава уряду провів на шахті оперативну нараду, а також відвідав постраждалих гірників у Червоноградській міській лікарні.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час брифінгу на шахті «Степова» повідомив, що сім’ям загиблих виплатять по 500 тисяч гривень компенсації. Він також заявив, що ініціює перевірку всіх умов праці українських шахтарів. «Сьогодні потрібно приймати більш широке рішення щодо перевірки усіх умов праці шахтарів. Їм і так несолодко під землею. Умови роботи повинні бути хорошими, принаймні, життя і безпека людей», – підкреслив прем’єрміністр.

В. Гройсман висловив співчуття сім’ям загиблих.
Директор копальні Сергій Смеречанський озвучив попередню причину вибуху. За його словами, стався спалах повітрянометанової суміші.

У свою чергу Володимир Гройсман сказав, що нараду зібрали, щоб прийняти необхідні рішення для допомоги сім’ям загиблих і постраждалих, розібратися в ситуації і зробити необхідні висновки на майбутнє.

Крім того, перед початком наради глава українського уряду сказав журналістам про необхідність перегляду умов шахтарської праці.

19 гірників, які постраждали в результаті вибуху на шахті «Степова», вночі у важкому стані транспортували до Львівського опікового центру. Ще двоє залишилися у Червоноградській міській лікарні. Медики запевнили, що загрози їх життю наразі немає. За їх словами, у працівників шахти діагностували до 40% опіків тіла – уражені дихальні шляхи, обличчя та руки. На допомогу постраждалим було відправлено 15 карет швидкої та 40 лікарів медицини катастроф (пізніше госпіталізовано ще двох шахтарів).

Кабінет Міністрів України створив дві урядові комісії: на чолі з віцепрем’єром Геннадієм Зубком – для розслідування причин вибуху на шахті «Степова» і на чолі з віцепрем’єром Володимиром Кістіоном – для оцінки ситуації на всіх українських шахтах. Урядовці вирішили надати 200 мільйонів гривень на індивідуальні засоби захисту для гірників. Нині такого інвентарю бракує. «Немає нічого дорожчого за життя і здоров’я шахтарів, які й так працюють у надзвичайно складних умовах», – сказав прем’єрміністр, нагадавши, що в 2017му 1,8 мільярда гривень (крім цих додаткових коштів) спрямують на модернізацію та фінансування шахт. А ще, згідно з дорученням В. Гройсмана, профільний міністр Ігор Насалик протягом двох тижнів має презентувати план модернізації шахт у країні.

«Жодне вугілля не варте загибелі людей. Про це потрібно пам’ятати щодня», – наголосив глава уряду.

За даними прем’єра, трагедія на шахті «Степова» сталася через спалах суміші повітря й метану. Остаточні причини встановлюватиме держкомісія. «Як мені доповіли, відповідні датчики, які мали про це сигналізувати, не спрацювали. Чому так сталося, поки що пояснень немає, – додав він. – Вибух стався від загоряння повітряної суміші метану. Конкретні причини встановить комісія».

Сім’ям загиблих гірників виплатять по півмільйона гривень допомоги. «Також буде відповідна компенсація із соціальних фондів – до 200 тисяч гривень. Тобто загальна компенсація становитиме від 600 до 700 тисяч гривень», – сказав В. Гройсман. Для гірників, які постраждали внаслідок трагедії, передбачено по 75 тисяч гривень.

Прокуратура Львівської області відкрила кримінальну справу за фактом вибуху на шахті «Степовій». «Створено групу слідчих з числа досвідчених працівників поліції та групу досвідчених процесуальних керівників. Слідчими буде винесено постанови на призначення відповідних експертиз з метою встановлення дійсних обставин трагедії, причин та умов, що призвели до її виникнення, а також встановлення винних осіб»,– йдеться у повідомленні прокуратури. Розслідуванням кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою) займатимуться слідчі Національної поліції.

Серед загиблих – в. о. начальника дільниці, гірничий майстер, машиніст підземних установок, інші – гірники очисного забою. Вони походили з Радехівського та Сокальського районів – сіл Муроване, Себечів, Хлівчани та м. Червоноград. Наймолодшому 6 березня виповнилося б дев’ятнадцять, найстаршому – 42 роки. Тяжко, боляче… Тарас Старошельський з с. Муроване закінчив ліцей у Червонограді. У четвер він уперше і востаннє спустився в шахту як машиніст підземних установок. Тарасик (так його під час похорону називав священик Михайло Нискогуз, адже він прислужував у храмі св. Йосафата в Червонограді, потім – у церкві в Мурованому), виростав без материнської ласки, адже мати померла, коли йому не було ще й двох років. Жив з батькомінвалідом і 92річною бабусею. Юнак дуже хотів стати їм надійною підмогою, але доля розпорядилася по-іншому.

Сорокадворічний Василь Михнич з Себечева шістнадцять літ працював гірником очисного забою. З копальні пішов захищати східні рубежі України. В зоні АТО був більше року, а трагедія підстерігла його на мирній праці. Осиротілим залишився чотирирічний син Дмитрик.

Троє дітей осиротіло у сім’ї Мелешко, по двоє – у Лозинських та Коліди, одному – Клак та Бігун. Десятеро дітей цього чорного четверга залишилися без батьків.

Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про оголошення в Україні дня жалоби» у зв’язку з трагічною загибеллю шахтарів внаслідок аварії, що сталася 2 березня 2017 року на відокремленому підрозділі «Шахта «Степова» державного підприємства «Львіввугілля». 3 березня був днем жалоби в Україні. О 12.00 год. хвилиною мовчання вшановано пам’ять загиблих на всій території держави. На Сокальщині були жалобними 3 і 4 березня. Поховали загиблих минулої суботи.

Василь СОРОЧУК.